בשעה זו מתקיים הדיון בבית המשפט העליון בעתירת מפלגות השמאל והמרכז הרפורמי לדת ומדינה לפסילת רשימת עוצמה יהודית לכנסת וחבריה- עו״ד איתמר בן גביר, ברוך מרזל ובנצי גופשטיין שהחרים את הדיון היום בטענה כח המשחק מכור מראש:

״אין לי ציפיות גדולות ממי שהכשיר את מי שתומך ברצח חיילי צה"ל, ומנגד פסל את אוהב ישראל ד"ר מיכאל בן ארי. לכן אין לי כוונה להיות חלק מהמשחק המכור ולהיות שותף להצגה".

הדיון מתקיים בהרכב מורחב של תשעה שופטים בראשות הנשיאה חיות.

עו״ד אורלי ארז לחובסקי מהמרכז הרפורמי נשאלה על ידי הנשיאה חיות מדוע הם מבקשים שוב לפסול את בן גביר לאחר ששופטי העליון פסקו לפני כמה חודשים שאין לפסול אותו. תשובתה הייתה כי התשתית הראייתית שמציגים הפעם היא רחבה יותר.

‏"בפעם הקודמת הבאנו 20 ראיות נגד בן גביר. כעת אנו מביאים 50 ראיות, כמעט כולן בקולו. גם היועמ"ש מסכים שבן גביר התקרב עוד יותר לקו האדום האסור. ההבדל בין בן גביר לאחרים הוא שבן גביר מנסה להסוות את האידאולוגיה הגזענית שלו. מדובר בתחפושת" טענה ארז לחובסקי.

היועמ״ש: אין לפסול את עוצמה יהודית

כזכור, בית המשפט הכשיר את בן גביר מאחר ולא הייתה תשתית ראייתית מספקת לפסול אותו בגין אמירות העוברות על סעיף 7א לחוק יסוד הכנסת האומר כי מועמד פסול מהתמודדות באם מתקיים אחד משלושת התנאים הבאים-

1. שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית;

2. הסתה לגזענות;

3. תמיכה במאבק מזוין, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל.

טענת העותרות היא כי הרשימה וחבריה עוברות על סעיפים 1 ו-2.

נציג היועמ״ש, מנהלת מחלקת הבג״צים עורך הדין ענר הלמן הציג את עמדת יועץ המשפטי כי לא צריך לפסול את איתמר בן גביר מכיוון שאין מספיק תשתית ראייתית על אף הרחבת התשתית על ידי המרכז הרפורמי.

״אמנם עו״ד בן גביר מתקרב לקו האדום האסור אך עדיין אם מסתכלים על התמונה הכללית, יכול להיות שלבן גביר יש מחשבות גזעניות אך הסעיף הוא הסתה לגזענות ובניגוד לבן ארי ולמרזל ולגופשטיין, אין במעשיו או דבריו הסתה לגזענות. הספק פועל לטובתו של המועמד״.

בעניינם של מרזל וגופשטין עמדת היועץ המשפטי שונה  לדברי הלמן בתכלית השינוי. ״מרזל אינו נמצא בפעם הראשונה בפני בית המשפט. בעניינו של מרזל בחרנו להפנות לסרטון שמהווה מסה ראייתית קריטית לפסילתו. מדובר באזכרה של הרב כהנא והדברים שנאמרים שם קשים ביותר. דומים מאד למה שאמר בן ארי״.

הלמן הזכיר את פסק דינו של השופט מינץ כי מסה ראייתית קריטית על מנת לפסול מועמד יכולה להיאסף גם מראייה אחת, בעניין זה- הסרטון המדובר.

השופטת חיות העירה: "מדובר בדעת יחיד. הלכה היא שצריך מסה קריטית".

בפעם הקודמת, ד״ר מיכאל בן ארי העומד בראש רשימת עוצמה יהודית היה המועמד הראשון אי פעם שפסל בית המשפט העליון מלהתמודד לכנסת בגין עבירה על סעיף 7א לחוק יסוד הכנסת.

ההערכה היא כי גם הפעם ייפסלו ברוך מרשל ובנצי גופשטיין, וכי עו״ד בן גביר לא ייפסל.

בן גביר: המרכז הרפורמי מעוות את הראיות

עו"ד איתמר בן גביר מציג בפני שופטי בית המשפט העליון את טיעוניו כנגד בקשות הפסילה.
לדבריו, המרכז הרפורמי מבצע מניפולציה.
בן גביר הציג בפני השופטים את העובדה כי במהלך הדיונים בועדת הבחירות, גילה בן גביר כי בבקשה לפסול את ברוך מרזל, חתכו בתנועה הרפורמית פוסט מדף הפייסבוק של מרזל – שהוגש כראיה לפסילת מרזל, בו נראים מרזל ובן ארי מעל הכיתוב "רק ימין אמיתי יוציא מכאן את האויב". אלא שבמסמך המקורי מופיעים תחת הכיתוב ערבים המניפים דגלי אש"ף.

בן גביר הציג את הטיעון ואמר לשופטים כי כאשר חותכים מסמכים המוגשים לבית המשפט, לא ניתן להתייחס לשאר הטענות כאל אמינות ועל כן יש לדחות אותן.

״הם חתכו זאת מהראיות לוועדת הבחירות וניסו להציג זאת כראיה על מודעה האומרת על כל הציבור הערבי.

״זו התמצית של כל מה שקורה כאן בדיון הזה. סד הזמנים שניתן לנו לא אפשר לנו לעבור על כל סעיף וסעיף בבקשה לפסול אותנו. כדרכם הם מגישים את הבקשה אחרי חודשים של עבודה, בדקה האחרונה ומשאירים לנו 4 ימים בתוכם שבת וט׳ באב לעבור על החומר״.

בנוסף בן גביר תמה על נציגות מפלגות העבודה בעתירה לבג״צ-
״מר סמי שושן נציג מפלגת העבודה בוועדת הבחירות יצא מהאולם בזמן ההצבעה לפסילת עוצמה יהודית. וכעת הוא מבקש לערער על ההחלטה לא לפסול אותנו. הרי הם כלל לא הגישו בקשה לוועדה לפסול אותנו ולא נכחו בהצבעה״.

השופט מזוז העיר לבן גביר כי חבל לבן גביר לבזבז את זמנו על טענה זו ולדון בשאלה האם היה על המפלגות לעתור בנפרד.

בן גביר השיב לשופט: אם אני הייתי עושה זאת כבודו היה מעיף אותי מבית המשפט עם הוצאות.

בן גביר טען- היועמ״ש היה צריך להגיד היום בן גביר רחוק מהקו האדום. אני לא מתקרב לשם.

כראיה הביא מספר ציטוטים מהתקשורת, גם של עצמו, ביניהם ראיון של איילת שקד מידיעות אחרונות בו היא מספרת לכתבים: ״אני מכירה את בן גביר. ישבתי איתו לשיחה ואמרתי לו שאני מאמינה בדו קיום. יש לך בעיה עם זה? הוא אמר לי לא. אמרתי לו אני בונה בית משפט בעיר ערבית. יש לך בעיה עם זה? ענה לי אין לי שום בעיה״.

״כך מדבר גזען?״ טען בן גביר.
אילת כהנא

אילת כהנא