No Tag To Print

נתפסו המחבלים
עו"ד אורלי עדס. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

החלה היערכות וועדת הבחירות לכנסת ה-23

בפגישת היערכות ראשונה אמרה מנכ"לית הוועדה: "אנו מצויים במצב הדומה ל'צו 8', לא יתאפשר קיום הבחירות לפני ה-25 לפברואר"

מנכ"לית וועדת הבחירות, עו"ד אורלי עדס קיימה היום מפגש היערכות ראשון לבחירות לכנסת ה-23, במידה והכנסת ה-22 תתפזר בהתאם לחוק, ביום רביעי הבא בחצות.

בעקבות פניות רבות וקולות שנשמעו גם במסדרונות הכנסת על אפשרות הקדמת תאריך הבחירות או קיצור תקופת 100 הימים מיום פיזור הכנסת, הסבירה עו"ד עדס כי לא יתאפשר קיצור התקופה מתחת ל75 ימים. התאריכים המדוברים כעת הם ה-25 לפברואר או ה-3 למרץ, שני תאריכים שנידונו בפגישתה עם יו"ר הוועדה המסדרת ח"כ אבי ניסנקורן.

אחד החששות שעלו הוא מקיום הבחירות ביום חג הפורים. על פי החוק, ביום רביעי הבא בחצות תתפזר הכנסת, ו90 יום לאחר פיזורה הוא התאריך 10 במרץ, בו יוצא השנה חג הפורים. על מנת לדחות את התאריך, יש באפשרות הכנסת להעביר חוק להקדמתו רק עד יום רביעי בחצות, ברוב רגיל. לאחר פיזור הכנסת, רק דחיית התאריך תתאפשר ולא הקדמתו, וברוב של 61 בלבד. ניתן יהיה לדחותו ליום שלישי בשבוע שלאחריו, ה17 במרץ.

לטענתה של עדס, וועדת הבחירות תעשה כל שיידרש ממנה על ידי המחוקק אך מבחינת שלבי ההיערכות הטכניים וגם אלו הקבועים בחוק, אין אפשרות לוועדת הבחירות להיערך לבחירות בתקופה של פחות מ-75 ימים. "גם אנחנו אזרחים במדינה הזו ואכפת לנו ממה שקורה" אמרה עדס, "למרות סד הזמנים הדחוק, נעשה כל שיידרש מאתנו על ידי המחוקק. לא נוותר על התהליכים החוקיים אלא ניאלץ לדחוק את זמן ההיערכות ויש לזה משמעות אדירה".

דוגמא אחת היא סד הזמנים המתאפשר על פי חוק בנוגע להגשת הרשימות. מהיום ה-47 שנמנה עד למועד הבחירות ועד היום שבית המשפט העליון מאשר פסקי דין בעניין פסילת רשימות ומועמדים, וועדת הבחירות מאשרת את הרשימות בתהליך של 25 ימים שלא ניתן לגרוע ממנו גם לא יום אחד, לטובת הגשמת הזכות הדמוקרטית של כל אחד להיבחר. התהליך מתחיל בהגשת רשימות המועמדים, בדיקת המועמדים, בקשות לפסילה, תגובות לבקשות הפסילה, עתירות לבית המשפט העליון וכו'.

דוגמא נוספת לכך, היא היערכות מיקום הקלפיות. וועדת הקלפי צריכה לאשר את מיקום הקלפיות עד 70 יום לפני הבחירות.

מנכ"לית וועדת הבחירות המרכזית עו"ד אורלי עדס היום בכנסת. צילום: אילת כהנא

וועדת הבחירות מתאפסת בכל מערכת מחדש

בנוסף לגבולות החוק, עו"ד עדס פירטה את הסיבות הטכניות בעיקרן, לחוסר היכולת להיערכות קצרה יותר של וועדת הבחירות כשהיא ממשילה את המצב בו נתונה וועדת הבחירות המרכזית למצב מלחמה:

"תשוו לעצמכם מצב בו מודיעים לרמטכ"ל כי הוא צריך להיערך למלחמה כשלרשותו המטה הכללי בלבד. בלי חיילים סדירים, בלי בסיסים ובלי מחסני תחמושת" המשילה עדס את מצבה של וועדת הבחירות.

"אנחנו אמנם לא במבצע צבאי אך מדובר על מבצע אזרחי הגדול במדינה. מהיום בו אישרה וועדת הבחירות המרכזית את תוצאות האמת שהוגשו לנשיא, מצבה של הוועדה התאפס. מצבת כח האדם עומדת על שלושים עובדי וועדת הבחירות הקבועים בלבד, כל תשתיות התקשורת פורקו, המבנים שנשכרו לצרוך וועדות הבחירות האזוריות כבר הושכרו הלאה והמחסנים ריקים מציוד".

מלבד 30 עובדי וועדת הבחירות הקבועים, בתקופת בחירות מתרחבת הוועדה לכ1,000 עובדים, ובמהלך יום הבחירות מדובר על 45 אלף עובדים אותם יש לגייס בהליכי מיון הקבועים על פי חוק.

"כל הדבר הזה מצריך שלבי היערכות מינימליים הכוללים גיוס עובדים, הכשרתם, מדובר בהתמקצעות ייחודית ולא כל עובדי מערכות הבחירות הקודמות יתגייסו גם הפעם לעבודה. אני מבקשת להזכיר כי מדובר במערכת בחירות שלישית לשנת 2019" הדגישה. "עובדי וועדת הבחירות עובדים כ18-20 שעות ביום. במידה ויתקצרו הזמנים נידרש גם ל26 שעות עבודה לו הייתה אפשרות".

לשאלה האם אין אפשרות להשתמש בציוד הקלפיות ממערכת הבחירות האחרונה ענתה כי הדבר אינו אפשרי מכיוון שמדובר בציוד קרטון המתכלה ונפגם. בנוסף, מדובר על מליוני פתקים שיש להדפיס מחדש בהתאם לרשימת המפלגות שתוגש.

בנוסף, מנתה עדס מכשולים טכניים נוספים: העובדה כי עובדי וועדת הבחירות טרם סיימו את השלמת העבודה על מערכת הבחירות ה-22 כאשר חקירות המנוהלות על ידי המשטרה לצורך שמירה על טוהר הבחירות דורשות העברת חומרים. מלבד זאת, ישנם עוד תשלומי עובדים שנידונים בימים אלו עוד ממערכת הבחירות ה-21.

תקציב של למעלה מ330 מיליון שקלים למערכת הבחירות

באשר לתקציב הבחירות לכנסת ה-23, אמרה עדס כי גם במקרה הזה חזרה הוועדה לנקודת האפס. לא רק שבידי הוועדה לא נותרו כספים מ329 מיליון השקלים שהוקצאו לטובת מערכת הבחירות ה-22, על שולחן וועדת הכספים מונחת כעת בקשה להפשרת רזרבה עבור מערכת בחירות זו. עדס הדגישה כי העבירו בקשה לחברי הכנסת כי כאשר תעביר החלטה או חוק באשר לתאריך המיועד לבחירות לכנסת ה-23, יכרכו בו את תקציב הוועדה לבחירות אלו, שיעמוד לכל הפחות על אותו תקציב של הבחירות הקודמות, ובסכום נוסף, בהתחשב בסד הזמנים הקצר.

באשר למבצע טוהר הבחירות אמרה עדס כי הפעלת מערך המצלמות על ידי פקחי וועדת הבחירות תובא לפתחו של יו"ר הוועדה החדש שייבחר. כעת זהו השופט ניל הנדל המשמש כממלא מקום.

דבר זה יהווה מכשול נוסף בקיצור תקופת הבחירות במידה ויידרשו שוב לגייס סיירת פקחים ולהקצות לה 3,000 מצלמות שחולקו במבצע לבחירות לכנסת ה-22.

גם הליך הפקת הלקחים של וועדת הבחירות המבקרת את עצמה הוא הליך שלדברי עדס אין אפשרות לוותר על מנת לאפשר מערכת בחירות נקייה מרבב. אחד הדברים שנלקחו בחשבון לאחר הבחירות האחרונות בעקבות החשש מזיופים, הוא הקמת קלפי שקופה, דבר שהליך הפקתו ייערך כשמונה חודשים, ומכיוון שמערכת הבחירות לכנסת ה-23 ככל הנראה קרובה מהצפוי, הדבר לא יתאפשר.

המכשול המרכזי שגורם לוועדת הבחירות להיערך לכל מערכת בחירות מחדש היא העובדה כי בניגוד לשאר מדינות העולם, בישראל אין צוותים קבועים לוועדת הבחירות מלבד שלושים העובדים הקבועים. חלק מהליך הפקת הלקחים הוא חשיבה על הקמת צוות קבוע, לפחות עד שתקום ממשלה.

 

 

 

It is not Android