"לא צריך להגיע לצבא כדי לראות את כל החלקים של ישראל. אפשר להגיע לגני תקווה, וזה מה שאני אוהבת כאן". את הדברים אומרת ראשת מועצת , , מועצה שמצליחה כבר שנים להכיל בתוכה בהצלחה רבה ובהרמוניה ציבור חרדי לא מבוטל (שראשיתו בחסידי סאסוב שעלו לישראל לפני עשרות שנים, וקיבלו מהממשלה קרקעות "בקצה המדינה" כדי להקים בה את חצרם), ציבור דתי-לאומי ואוכלוסיה חילונית.

זה היה פעם. תנופת המגדלים ויוקר הדיור משנה את כל התמהיל. הדתיים לא נשארים בגני תקווה.

"מבחינה מספרית, היישוב בהחלט מתאים לדתיים. יש 24 בתי כנסת ולכל אוכלוסייה יש את בית כנסת שלה. עובדה שגם יש אזור שסגור בשבת. יחד עם זאת, ברור שכשמגיעות 4,000 משפחות חדשות למגדלים, רובן חילוניות, התמהיל משתנה. אני לא משווקת דירות, אני לא קבלן ולא יזם, אלא מקבלת את התושבים שמגיעים. ואכן, החילונים באים מגבעת שמואל, ודתיים חדשים הולכים לשם. אבל אני לא עושה הפרדה בין דתיים לחילוניים ויש שיתופי פעולה בבתי ספר".

מה בנוגע ליחסים עם החרדים? התושבים מוכנים להשלים עם רחוב סגור בשבתות באמצע היישוב?

"אני הבטחתי לשמור על כבודו של כל מי שמתגורר כאן. כל מי שגר כאן יקבל כל מה שמגיע לו, וזה לא משנה אם הוא דתי או חילוני או חרדי. נמשיך לשמור על סטטוס קוו – כמו שחיינו ביחד עד היום, כך נמשיך לחיות בעתיד".

מחאת הארנונה

בשנה האחרונה עלתה גני תקווה על המפה בין היתר בסוגיית הארנונה. התושבים החדשים התקשו להשלים עם שיטת חישוב שמעמיסה עליהם גם את השטחים המשותפים בבניין, ומייקרת את הארנונה בעשרות אחוזים.

דלריצ'ה: "הבעיה בארנונה היא שזו שיטת חישוב משנת 1948, ומהיום שיש חוק ארנונה אי אפשר לשנות את התעריף ואסור לשום רשות לשנות את שיטת החישוב של הארנונה. התעריף אצלנו למטר למגורים הוא דווקא זול, אבל השיטה היא בעייתית. עד שלא הייתה בנייה רוויה של מגדלים, לא הייתה בעיה עם שיטת הברוטו-ברוטו הנהוגה כאן. הבנייה הרוויה יצרה עיוותים, כי בונים הרבה מאוד שטחים משותפים – חדר מדרגות, חנייה, חדר מפוח ועוד. יצא שמי שיש לו דירה של 140 מ"ר משלם ארנונה על 200 מ"ר בגלל כל השטחים המשותפים שמחולקים לכל היחידות ומועמסים על החשבון", אומר דלריצ'ה.

 

התיכון גני תקוה
דלריצ'ה באירוע הזנקת התיכון. צילום: דוברות המועצה

 

"אני רוצה לשנות את זה, ולתקן את העוול שנגרם לתושבים, אבל אסור לי. יש חוק ואני לא יכולה לשנות את החוק. פניתי למשרד הפנים בבקשה לשינוי, אני מלווה את זה כבר שנתיים, אבל מעולם משרד הפנים לא אישר לנו שום שינוי. אני פונה כל שנה ומבקשת בצו הארנונה לשנות את המצב, וכל פעם הם הממשלה מסרבת – פעם בגלל הבחירות ופעם בלי סיבה. לא נותנים את העצמאות לרשויות, אז או שיעשו שיטת חישוב אחידה לכל הרשויות או שישנו את השיטה. מדובר בעיוות רציני".

אז את כל הביקורת צריך להפנות למשרד הפנים?

"אני לא מאמינה בהפגנות. אני עושה הכל עם אסרטיביות וכוח, אבל שרים מתחלפים ולא מספיקים לטפל בבעיות. פניתי כבר לשר הפנים הנוכחי ולא קיבלתי תשובה. אני מחכה מעל לחודשיים לפגישה עם שר הפנים. מרכז השלטון המקומי מכיר את הבעיה וניסחנו צו ארנונה מומלץ לכל הארץ, הגשנו את זה לממשלה אבל אין מי שיקבל החלטות. אני פועלת לטובת הכלל ואם אני רואה עיוות אני מנסה לפתור אותו, אבל אין לי מענה ממשרד הפנים, שרק הוא יכול לשנות את המצב. אף עיתונאות לא השכילה לעשות שקיפות מלאה כדי להראות מי אשם במצב הזה, שזה משרד הפנים ולא אנחנו. סתם תוקפים אותנו".

אבל בואי גם נגיד את האמת. גני תקווה לא מסוגלת להתקיים בלי הארנונה הגבוהה. אין לכם כמעט שטחי מסחר ותעסוקה שיכולים להניב הכנסות.

"התקציבים שמגיעים מתושבים חדשים הם היטלי השבחה ופיתוח. זה בוודאי לא מספיק לאחזקה שוטפת ולכן אנחנו מוכרחים להתייעל. באתי מרקע של ניהול חברות וכספים ואני יודעת כיצד להתנהל, ואני מנסה לייעל תהליכים ולהגדיל תקציבים. ברור שכל משפחה שמתווספת, מבחינה מתמטית היא גירעונית – בגלל עלות השירותים המוענקים לתושבים. בגוש החדש הנבנה יהיה קניון חדש ויהיו משרדים, וזה יעזור לעתיד של גני תקווה מבחינת הכנסות, אבל אנחנו תמיד נהיה רזים בתקציב הרגיל. המטרה שלי להיות מאוזנת כדי שאוכל לתת שירותים לתושבים. בגוש הנוסף שמתוכן כעת, שיכלול שם 1,500 יח"ד בנוסף ל-8,000 הקיימים ושנמצאים בבנייה, אני מעוניינת בשימוש מעורב – גם משרדים וגם מסחר. הורה או תושב ירד מהבית, ישים את הילד שלו בגן, וילך לעבוד באותו מתחם.

"במקביל, כבר פנינו וביקשנו לקבל אלינו את היישובים גת רימון וכפר מעש מהמועצה אזורית דרום השרון לשטח השיפוט שלנו במסגרת ועדת גבולות".

במקום לנגוס חלקים חלקים, אולי הגיעה השעה לאיחוד רשויות? למה צריך באזור כל כך קטן כל כך הרבה רשויות מקומיות?

"לא יהיה איחוד רשויות, וטוב שכך. המקום היחיד שיש מי שיקשיב לך, זו הרשות המקומית שלך. אם יהיה איחוד רשויות, כל רשות תהיה כמו מדינה גדולה ולא יהיה לתושב מי שידאג לו. אני היום צינור לאזרח מול הרווחה ומול החינוך ומול כולם, כדי לעזור לתושבים שפונים אליי ולפתור להם את הבעיות. אין להם מישהו אחר. הרשות המקומית יכולה לטפל בכך, מדינת ישראל לא יכולה. אם יחתכו גם את זה מהאזרח, זו תהיה פגיעה קשה.
"מעבר לכך, תמיד במבחן שאתה עושה השאלה היא מי בולע את מי. סביון למשל לא תרצה שאני אבלע אותה. אנחנו אחת הרשויות הכי יעילות, עם 100 עובדים בלבד. אין לי סגן בשכר כי אני מעדיפה שהכסף ילך לתושבים שלי. 600 אלף שקל עלות שנתית לסגן זה הולך לתושבים. כל חברי המועצה פה בהתנדבות, אני 15 שנה התנדבתי, ואני גם מתנגדת להצעה של שר הפנים לתת שכר על כהונה כחבר מועצה ".

פי 2 תושבים

גני תקווה נמצאת בתנופת בנייה – מקום חמישי בארץ בכמות התחלות הבנייה. "אנחנו מכפילים תוך עשור את מספר התושבים, אומרת דלריצ'ה, "500 יח"ד אכלסנו רק השנה, שזה כמות של אלפיים איש. אם זה היה תלוי בי, לא הייתי מביאה כל כך הרבה תושבים בבת אחת. מאוד קשה לעיר לקלוט בזמן כל כך קצר כמות כזאת של תושבים".

מגדילים את ההיצע – אך המחירים רק עולים.

"יש אנשי מקצוע רבים שדנים בנושא משבר הדיור. אני חושבת שלוקח זמן כדי לשנות את המצב, וכל פעם מתחלפת ממשלה ולא מצליחים לעשות תהליכים משמעותיים בכלל ובפרט בנדל"ן. במבחן התוצאה, אני לא מאמינה שתהיה ירידת מחירים. גם הפתרון של מכרזי 'מחיר למשתכן' אולי ייצר דירות זולות יותר, אבל עדיין כל האזור מסביב יהיה יקר וזה גם יהיה סוג של תיוג השיכונים. אני לא רואה בזה תכנית עם אופק.
"אם כבר המדינה מחליטה לשים לנגד עיניה את עידוד בניית יחידות דיור בארץ, בפרט במרכז, היא צריכה לעשות הרבה יותר ממה שהיא עושה כיום. איפה הוועדה של אביגדור יצחקי (ראש מטה הדיור) שאמורה לפתור חסמי בנייה? אותנו תוקעים כבר שנים עם תכניות לכביש. אני הולכת פיזית לכל משרד ממשלתי, אך אני לא יודעת כמה זמן אוכל להמשיך ככה. זה בירוקרטיה מאוד קשה. עושים הכל כדי שתתעייף וזה מאוד קשה".

בינתיים את לא מאשרת לקבלנים תוספות בנייה- למרות שהממשלה מעודדת זאת בתוספות שבס וכדומה.

"אני לא אתן להרוס את היישוב שלי ולצופף אותו יותר מדי. ראשי רשויות רואים את טובת התושבים יותר מכל אחד אחר, אבל יצחקי רוצה להוריד מחירים. לכן הוא מוכן לבנות בלי חשבון, ואילו אני צריכה לשמור על טובת התושבים".

המין הגברי שולט בראשות הרשויות המקומיות בישראל. מתוך 257 רשויות, יושבות נשים בראש 6 רשויות בלבד. דלריצ'ה: "זה עולם של גברים. יש לזה מחיר, ואין הרבה נשים שרוצות להיות בתפקיד הזה. הרבה פחות נשים מתמודדות, כי יש מחירים שאישה משלמת כדי להיות בתפקיד בכיר כזה. לדעתי זה בהחלט חבל. כל עולם הניהול הוא תובעני, אבל אני כבר רואה שינוי. אצלי ברשימה אנחנו חצי נשים וחצי גברים".

דלריצ'ה מצביעה. "פחות משתי קדנציות זה חטא
דלריצ'ה מצביעה. "פחות משתי קדנציות זה חטא

זו קדנציה ראשונה שלך, מה הלאה?

פחות מ-2 קדנציות זה חטא לתושבים ולי. תהליכים לוקחים הרבה זמן, וכדי לראות את זה קורה חייבים לפחות 20 שנה. אני לא יוצאת בהצהרות מה יהיה הלאה, אבל 20 שנים לפחות חייבים. ביום שאני אקום בלי חיוך וברק בעיניים לשרת את התושבים שלי, אני אבין שהגיע הזמן ללכת".

מידע לתושב הפוטנציאלי

גני תקווה – ת.ז
שנת הקמה- 1949
מס' תושבים- 18,000
מדד חברתי כלכלי- 8 מתוך 10
בתי ספר יסודיים- 6
חטיבת ביניים- 1
תיכון ראשון ייפתח בספטמבר 2016
גני ילדים- 28
בתי כנסת – 24

נחמן שפירא

נחמן שפירא

עורך השבועון נופים
נחמן שפירא


:עוד באותו נושא