21:24 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > החייל שהשיב את ההרתעה

החייל שהשיב את ההרתעה

אחרי שבועיים של ירידה דרמטית בפיגועים, אפשר להודות: חייל אחד, שצפצף על הפקודות והנהלים, החזיר את הביטחון לאזרחי ישראל

אי אפשר כבר להתעלם מכך שבשבועיים האחרונים יש ירידה דרמטית בהיקף הטרור. נכון, הטרור לא נעלם באופן מוחלט, אבל בשבועיים האחרונים הכותרות הזועקות "דקירה", "דריסה" או "פיגוע" כמעט ולא הופיעו. צה"ל לא שינה את הפריסה שלו וגם לא את שיטות הפעולה שלו. גם האויב לא הפך ל"חובבי ציון" ומצב הבדידות בקרב המחבלים נותר גלמוד כשהיה.

אין ספק שבריחת ערביי ארץ ישראל במלחמת השחרור הצילה את מדינת ישראל, אז והיום. אלמלא ברחו מאות אלפי ערבים משטחי מדינת ישראל במלחמת השחרור, היינו חיים היום במדינה דו לאומית.

הארוע המשמעותי ביותר שגרם לבריחת הערבים נקרא כיום "טבח דיר יאסין". מנגנון התעמולה הערבי פעל אז שעות נוספות והאירוע נופח מעבר לכל פרופורציה. גופי השמאל הציוני דאז, בעיקר מפ"ם, לא פיספסו הזדמנות לתקוף יריב פוליטי בזמן שהבלטת ארועי דיר יאסין סוככה על ארועים חמורים יותר בהם היו מעורבים לוחמי הפלמ"ח.  הפחד הערבי ממה יעשו היהודים הוליד שמועה לפיה "היהודים שוחטים" וכתוצאה מכך, הוביל לבריחה המונית.

בשבועיים האחרונים פיגועי הטרור כמעט פסקו לחלוטין. לפני שבועיים חיסל הלוחם מכפיר מחבל מנוטרל בכדור מדויק לראשו. עצם חיסול המחבל אינו דבר חריג כשלעצמו, מאות כאלו חוסלו בחודשים האחרונים, גם וידוא הריגה אינו דבר זר במקומותינו. אבל הרעש התקשורתי עושה את ההבדל.

כלי התקשורת הישראלית והערבית עוסקים בלא הפסק ב"חייל מחברון". שידור חי מזירת הארוע, כתבות, דיונים, פרשנויות, מעקב אחרי ההליך המשפטי, ראיון עם אבי המחבל, דיווחים חיים מנתיחת גופת המחבל וקריקטורות מציפים את עמודי החדשות והרשתות החברתיות בעברית ובערבית.

מחבל שבא לרצוח יהודי יודע שיש סיכוי טוב שיהרג או יסיים תואר אקדמי בין סורג ובריח. אין לו פחד למות. אדרבה, הוא שואף למות. בעיקר אם החיים בעולם הזה קצת קשים ובגן עדן כידוע מחכות לו 70 בתולות. אבל המחבל רוצה למות בכבוד, לא שכל העולם ואשתו יראו מאה פעם איך הרגו אותו כשהוא שכוב על הקרקע חסר אונים.

חיילים מפנים את גופת המחבל בחברון. מת כמו כלב. צילום: פלאש 90
חיילים מפנים את גופת המחבל בחברון. מת כמו כלב. צילום: פלאש 90

פעם, לפני שישראל חלתה במלת הגאווה של 'כוחי ועוצם ידי' שהיא הבסיס להסכם אוסלו (נכבוש את עזה תוך שעתיים, לשב"כ אין בעיה לעצור את כל משוחרי עסקת שליט…) הבינו בישראל שהדרך היחידה למנוע מהערבים לתקוף היא הרתעה. אי אפשר להציב חייל על כל מטר ואי אפשר למגן כל בית. ההגנה היחידה היא ההתקפה ואם האויב יפחד שיחטוף הוא לא יעז לפגוע.

כאשר פרצה האינתיפאדה הראשונה בשנת תשמ"ח טענו המומחים שהיא פרצה בגלל שחיקת ההרתעה של צה"ל. הם התמקדו בארוע אחד, ליל הגילשונים, בו חדר מחבל מלבנון בגלשן, נכנס לבסיס צה"ל ליד קרית שמונה והרג שישה חילים.ישראל השיבה את ההרתעה בפעולה עוצמתית: סיירת מטכ"ל נשלחה לטוניס וחיסלה את אבו ג'יהאד, ממייסדי פת"ח.

כיום הערבים אינם מורתעים מסיירת מטכ"ל הכפופה לבג"ץ ובצלם, אבל הערבים כן מורתעים מחטיבת כפיר. ליתר דיוק – מחייל אחד מחטיבת כפיר, החייל שהחזיר את ההרתעה.

אסף פריד

אסף פריד

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הסורים הדמוקרטים על טנק ברחובות א-קראקה אחרי ששוחררה מדי דאעש, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

חשש בישראל: דאעש מתחזק בגולן הסורי

במערכת הביטחון עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות בגולן הסורי, כאשר דאעש, איראן וסוריה נערכות ללוחמה מול ישראל. ארגון המדינה האסלאמית סופג תבוסות בחזיתות אחרות - ומתייצב סמוך לגדר הגבול