6:45 17/01/2018
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "החיילים החרדים סובלים מהסתה"

"החיילים החרדים סובלים מהסתה"

סגן שר הביטחון אלי בן דהן העלה את סוגיית ההסתה נגד החיילים החרדים במליאת הכנסת. "המשפיל חייל חרדי אין לו חלק לעולם הבא".

"על כל רשויות המדינה להבין שהסתה נגד החיילים החרדים היא הסתה חמורה שפועלת בלב ליבה של מדינת ישראל: צבא ההגנה לישראל. את ההסתה הזאת צריך לעצור, כי היא לא תעצור פה וחס ושלום אנחנו עלולים לראות גם פגיעות בנפש. האלימות הפושה למרבה הצער בחברה בכלל, וזו המופנית כלפי החיילים החרדים בפרט, היא רעה חולה שיש לפעול בכל האמצעים נגדה". כך אמר היום (ד') אלי בן דהן, סגן שר הביטחון, בהתייחסות להסתה נגד החיילים החרדים.

לאחרונה החיילים החרדים סובלים מהטרדות והכפשות מצד אנשי "הפלג הירושלמי", קבוצה המכילה כעשרות אלפי יהודים שפרשו מהתמיכה במפלגת יהדות התורה ומהזרם המרכזי של הציבור החרדי.

%d7%97%d7%99%d7%99%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%97%d7%a8%d7%93%d7%99%d7%9d
חייל חרדי, אילוסטרציה. צילום: פלאש 90

"לפני שנים אחדות הבהיר ראש ישיבת גרודנא באשדוד, הרב דוב צבי קרלשטיין זצ"ל שהלך לעולמו לפני כשנה, כי כל המשפיל חייל חרדי אין לו חלק לעולם הבא".

בן דהן הוסיף, "לפני קצת יותר משנה וחצי הגעתי לביתו של אחד החיילים החרדים שסבל מהסתה. נפגשתי שם עם החיילים החרדים ועם בני משפחותיהם. ההסתה הזאת מתחילה בהטרדות טלפוניות בשתיים שלוש-ארבע בבוקר, מטלפנים אליהם הביתה מאיימים עליהם כמה איומים וסוגרים את הטלפון ומתקשרים אחרי זמן קצר שוב. אז אמרתי שאכנס לנושא ואשתדל לסייע ככל יכולתי".

בתוך כך, סגן שר הביטחון סיפר כי הוא חווה את ההטרדות על בשרו באופן אישי.  "לימים, בעקבות פעילותי זו, גם אותי הטרידו, ונתנו לי לטעום מההטרדה הזאת. תמונת המצב שנחשפה לנגד עיניי הייתה קשה: גורמי אכיפת החוק פעלו בעצלתיים לטיפול בתלונות על הסתה נגד חיילים חרדים ובהתאם, החיילים לא הגישו תלונות במשטרה. בעקבות לחציי, הוקם צוות משותף מיוחד לטיפול בהסתה נגד חיילים חרדים וחברים בו הצבא, פרקליט המדינה והמשטרה. רק לפני 10 ימים הצוות הזה נפגש בלשכתי ועברנו תלונה תלונה. היחס היום כלפי תלונות של חיילים חרדים השתנה לגמרי. יש מעקב שמתבצע כל הזמן. תלונות של חיילים חרדים שמוגשות למשטרה מועברות לצוות המיוחד ומטופלות בעדיפות גבוהה. משטרת ישראל הפעילה באחרונה אמצעים מודיעיניים ומבצעיים מורכבים כדי לאתר את המסיתים ואת מארגני הקמפיין".

מברך על פעילות המשטרה. סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן. פלאש 90
אלי בן דהן. "גם אני טעמתי מההטרדה הזו". פלאש 90

"המשימה אינה קלה, מארגני הקמפיין ככל הנראה מלווים בייעוץ משפטי, מה שמקשה על תפיסתם. עם זאת, על כל רשויות המדינה להבין שהסתה נגד החיילים החרדים היא הסתה חמורה שפועלת בלב ליבה של מדינת ישראל: צבא ההגנה לישראל. את ההסתה הזאת צריך לעצור, כי היא לא תעצור פה וחס ושלום אנחנו עלולים לראות גם פגיעות בנפש. האלימות הפושה למרבה הצער בחברה בכלל, וזו המופנית כלפי החיילים החרדים בפרט, היא רעה חולה שיש לפעול בכל האמצעים נגדה".

הרבנים על נצ"ח יהודה: "מי שנפלט מהישיבות ואין תורתו אומנותו – הצלה מרדת לבאר שחת"

הזרם המרכזי של ההנהגה החרדית מצדד בגיוס לצה"ל עבור חרדי שלא השתלב בעולם הישיבות. במכתב שפורסם ביולי 2016 חתמו הרב שטיינברג, הרב אדלשטיין, הרב קרליץ ורבנים נוספים הביעו הסכמה סלקטיבית ומסויגת לגיוס לנח"ל החרדי במידה והנער לא השתלב בעולם הישיבות. במכתב נאמר: "בחורים יוצאי ישיבות קדושות ירושלים, ועימו עוד מספר עסקנים, אלו שנרתמו לענין, ומאחר שיודעים אנו את כוונתם הטהורה להרבות כבוד שם שמים, בפעילותם החשובה להציל בחורים אלו מרדת באר שחת, להחזירם לעולם התורה והישיבות, באנו לחזק ידיהם שתשרה שכינה במעשה ידיהם".

בתוך כך, בהנהגה החרדית מדגישים שמדובר בתמיכה מסויגת שמיועדת אך ורק לנוער שיצא מעולם הישיבות. בהתאם לכך, תכנית הגיוס המקובלת בציבור החרדי נקראת "אין תורתו אומנותו".

 

אלעד שור

אלעד שור

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

קדצ בדואי

עלייה בגיוס הבדואים לצה"ל: "יש לנו נוער למופת"

תמיר ג'ואמיס, מפקד יחידת הגששים באיו"ש לשעבר ופעיל לגיוס בדואים לצה"ל הקים מכינה קדם צבאית למגזר הבדואי, מציין הישג מרשים ומודה: "יש בדרום בעיה"