No Tag To Print

החיילים הבודדים לעולם לא יהיו לבד

הכירו את תכנית "כנפיים", התכנית שמלווה את החיילים הבודדים מרגע תהליך המיון לגיוס ועד שנים לאחר השחרור, ודואגת שהם לעולם לא יישארו בודדים. חוה לי כץ היא אחת מהחיילות שליוותה התכנית, והיא טוענת: "בלעדיה לא הייתי מצליחה להישאר לגור בישראל"

תכנית "כנפיים", שמגייסת בשבוע זה תמיכה לחיילים בודדים, מטפלת מדי שנה בלמעלה מ-3,500 צעירים עולים בודדים – מהשנה שלפני הגיוס ועוד שנים לאחר שחרורם מצה"ל.

לדברי אנשי התכנית, "הקורונה והמשבר הכלכלי, פגע קשות בצעירים רבים, ביניהם אלפי צעירים עולים ששירתו בארץ כחיילים בודדים עולים ונמצאים במצוקה קשה. בהיעדר מקור פרנסה יציב, חלק מהם החליטו להפסיק את לימודיהם האקדמיים, אחרים מתקשים בתשלומי שכר דירה וחשבונות שוטפים ומנסים למצוא את דרכם לשרוד את התקופה הקשה".

בארגון מדווחים כי מדי שנה משרתים בצה"ל כ-3,500 חיילים עולים בודדים, רובם המכריע ממדינות וממשפחות שלא יכולות להעמיד עבורם מעטפת ועורף כלכלי.

שוחחתי עם חוה לי כץ, אחת ממשתתפות התכנית של 'כנפיים'. כץ עלתה לפני כחמש שנים מניו-יורק. "תכננתי לבוא לישראל לשנה, כמו רבים בארצות הברית שעושים שנה בישראל אחרי התיכון", היא מספרת. "הייתי רשומה לקולג' לשנה לאחר מכן, כך שהיה ברור לי שזה רק לשנה. אבל אחרי השנה המדהימה שעשיתי כאן החלטתי להישאר בארץ. ביטלתי את הקולג' ועשיתי עלייה".

כץ התגייסה ושירתה כמדריכת קליעה. כל עוד הייתה בצבא, דאגו לכל מחסורה. לכן הפחד מהעתיד החל רק לקראת השחרור. "זה חלק שמאוד מפחיד חיילים בודדים", היא משתפת. "בצבא יש אתגרים וקשיים, אבל אתה נמצא בתוך מערכת שדואגת לך. פתאום לקראת השחרור לא היה לי מושג איך להתנהל כאן: איך אני מוצאת לעצמי דירה, איך אני מממנת את עצמי.

"בקורס משתחררים פגשתי את תכנית 'כנפיים'. נתנו לי יועצת אישית איתה ישבתי שעות על גבי שעות. היא עזרה לי לכתוב קורות חיים ולהירשם ללימודים. היום אני לומדת פסיכולוגיה ויחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית.

"נתנו לי גם יועץ כלכלי, וזה ממש עוזר. במיוחד עכשיו במשבר הקורונה, שהוא סופר קשה לחיילים בודדים. כשיש להם קשיים כלכליים לשלם שכר דירה, הם לא יכולים לחזור לגור עם ההורים. היועץ הכלכלי ישב איתי ועבר איתי על כל החשבונות, ועזר לי למצוא דרכים איך להצליח להסתדר כלכלית למרות המצב.

"הדבר אולי הכי משמעותי הוא כל מיני אירועים וקורסים שהתכנית מארגנת; דברים שכעולה בודדה לא יכולתי להרשות לעצמי כלכלית. עשיתי למשל קורס בישול ושם גם הכרתי מעגל חברתי שהפך להיות ממש המשפחה בשבילי. כך שמלבד הדאגה לקיום שלי, הם דאגו לי למצוא קהילה ולהרגיש שייכת.

סיום קורס בישול בירושלים

"אני מאוד מקווה שהם יוכלו להמשיך להתקיים, כי בלעדיהם – אני לא יודעת אם הייתי יכולה באמת להישאר אחרי הצבא בישראל".

מירה קידר, מייסדת התכנית, אומרת כי "משבר הקורונה, והמצוקה הכלכלית, הגדילו בצורה דרמטית את הצרכים של החיילים המשוחררים שנשארים לבנות את חייהם בישראל, והמשאבים של התוכנית לא מספיקים על מנת שנוכל להיענות לכל הבקשות המופנות אלינו. זו הסיבה שהחלטנו לצאת לגיוס המונים של מיליון שקל כדי שהתוכנית תוכל להמשיך לתמוך בצעירים העולים הבודדים ולספק להם את התשתית לבנות את חייהם בישראל".

לעזרה לחיילים הבודדים לחצו כאן.

 

It is not Android