"כה חבל שהקרן החדשה לישראל לא מימנה את אותן הפגנות", הצרה נשיאת הקרן לישראל החדשה טליה ששון במאמר ב'הארץ'. אך לשמחתה של הנשיאה, כסף זה לא הכל בחיים. הקרן חיפשה והצליחה למצוא דרכים יצירתיות אחרות לתמוך בהפגנות הלחץ על פקיד ציבור להרשיע את ראש הממשלה, ולחבק את העצורים בהן.

צילום רקע: תומר ניוברג, פלאש 90
צילום רקע: תומר ניוברג, פלאש 90

 

"הקרן גאה להודיע כי היא עומדת בסולידריות עם המפגינים כנגד השחיתות השלטונית", הכריזה הקרן לישראל חדשה בעמוד הפייסבוק שלה בתחילת השבוע. את ההצלחה לנהל את ההפגנות ללא עצורים רבים "ניתן לזקוף בין היתר לפעולות של ארגונים ממשפחת הקרן, לרבות האגודה לזכויות האזרח שפנתה למשטרה בדרישה להנחות את השוטרים לפעול כחוק, והקרן למגיני זכויות אדם שמימנה סיוע משפטי לעצורים", כתבה הקרן בפוסט מחודש יוני.

האגודה לזכויות האזרח, שהיא אחת מזרועותיה הרבות של הקרן, לא הסתפקה בפניה למשטרה. היא אף הגדילה לעשות והפיקה סרטון הדרכה למפגין כיצד לא להיעצר. אם חלילה נעצרת, אל דאגה, האגודה הפעילה גם קו חם לבירור זכויות וסיוע.

"מאות מאיתנו היו בפתח תקווה כדי להפגין"

זרוע ביצוע מחבקת נוספת של הקרן היא ארגון השמאל הקיצוני 'זזים'. בהקשר של ההפגנות נגד ראש הממשלה והיועמ"ש, טען הארגון לא אחת כי "הטענה שאנחנו מעורבים בהפגנות בפתח תקווה – שקרית לחלוטין… פייק ניוז… שקר גס". לפי אתר האינטרנט שלהם, "בניגוד לטענות הימין דווקא אין לנו קשר אליה [להפגנה – א.ר]".

אולם, שיטוט קל בדף הפייסבוק של הארגון מגלה דווקא כי הארגון שותף בהמוניו. בשידור חי בעמוד שהעבירו מאחת ההפגנות, הכריזו מפורשות: "מאות מאיתנו היו בפתח תקווה כדי להפגין". בעמוד ניתן למצוא אף פרסומים ושיתופים לא מעטים של אירועי ההפגנות בפייסבוק. באחד הפוסטים הם מתגאים: "הפעילים שלנו מימנו 2 שלטי חוצות בפתח תקווה, שקראו ליועמ"ש שומר הראש של נתניהו, והתחלנו עכשיו קמפיין חדש שקורא לאי אמון בראש ממשלה שחשוד בשחיתות", תוך שהם דואגים להדגיש קבל עם ועדה: "אנחנו בעד הפגנות האזרחים מעוררות ההשראה בפתח תקווה. להם יש שומרי סף שהפכו להיות שומרי ראש, ולנו יש את הרחוב ואת הזכות למחות ולהפגין".

עם כסף או בלי כסף, נראה שהקרן החדשה מצליחה לפעול לא מעט בניסיון להשפיע ולהטות את הליכי החקירה מול ראש הממשלה בנימין נתניהו.אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20