לאחר המחטף אותו ביצעה יו"ר ועדת הקורונה, ח"כ יפעת שאשא ביטון (הליכוד), מגיע התשלום – ובמזומן.

תחילת הסיפור בהחלטת הממשלה להגביר את הגבלות הקורונה, בעקבות העליה בתחלואה. בין היתר החליטה הממשלה, בעצת מומחי משרד הבריאות, לסגור לחלוטין את הבריכות וחדרי הכושר. זאת למרות שמספרי ההדבקות הידועים במקומות אלו נמוכים מאוד, על פי נתוני משרד הבריאות.

כדי ליישם את החלטת הממשלה צריכה הכנסת לעדכן את חוק הקורונה – דבר שדורש אישור מוועדת הקורונה של הכנסת, בראשות ח"כ שאשא ביטון. אלא שהח"כים בוועדה טענו אתמול (א') כי המספרים מראים שאין צורך אמיתי לסגור את חדרי הכושר והבריכות. נציגת משרד הבריאות הסבירה בישיבת הוועדה כי המספרים הנמוכים לא משקפים את המציאות, בין היתר בשל העובדה שקשה לאבחן הדבקות בחדרי כושר ובבריכות, בהם נדבקים לא יודעים מי שהה בקרבתם. זאת לעומת מקומות אחרים בהם המספרים גבוהים – כי חולים ששהו בהם יודעים לשחזר מי שהה בקרבתם.

למרות זאת, החליטו רוב ככל חברי ועדת הקורונה לא לאפשר את סגירת חדרי הכושר והבריכות. עם זאת, הישיבה פוצצה לאחר שמיקי לוי (יש עתיד) דרש להצביע על כל סעיף בנפרד, בעוד יו"ר הוועדה התעקשה על הצבעה אחת על כל ההגבלות. ייתכן כי לחצים שהפעיל ראש הממשלה תרמו גם הם לפיצוץ הוועדה ללא קבלת החלטה.

היום התכנסה שוב ועדת הקורונה – הפעם לאחר סיכום שהושג בין נתניהו לבין שאשא ביטון, על פיו הבריכות תפתחנה בכפוף ל'תו סגול' מחמיר במיוחד שייכתב עבורן, וחדרי הכושר יישארו סגורים. אלא שבוועדה עצמה הצביעה שאשא ביטון בניגוד לעמדת הממשלה – והתקבלה ההחלטה לפתוח גם את חדרי הכושר.

ההצבעה בוועדת הקורונה. צילום: ערוץ הכנסת

בעקבות המחטף של שאשא ביטון, הודיע לה מיד יו"ר הקואליציה כי היא תודח מראשות הוועדה: ״אני מדיח אותך מהתפקיד". זוהר הודיע לשאשא ביטון כי היא סיימה את דרכה לא רק בועדה אל גם בליכוד: ״שיהיו לך חיים נעימים, סיימת את דרכך בליכוד". שאשא ביטון השיבה: ״תלמדו להתנהל״.

זמן קצר לאחר מכן כבר הגיש זוהר ליו"ר וועדת הכנסת איתן גינזבורג הודעה כתובה בדבר החלפתה של שאשא ביטון בחבר כנסת אחר מהליכוד, עליו יוחלט בהמשך.

 

יו״ר ועדת הכנסת, איתן גינזבורג (כחול לבן), סרב לכנס את ועדת הכנסת לדיון על הדחת שאשא ביטון, בטענה שלא ניתן לכנס את הועדה באופו מיידי. עם זאת, בהמשך העבירו מכחול לבן מסר לליכוד כי לא יטרפדו את הדחתה של שאשא ביטון מראשות הוועדה. מחר צפויה להתכנס ועדת הכנסת ולקבל את בקשת הליכוד להדיח את שאשא ביטון.

בכיר בליכוד אמר הערב: "לצערנו יפעת שאשא ביטון נכנעה ללחץ מלוביסטים שייצגו את חדרי הכושר. לכן היא לא הסכימה אפילו לסגור ל24 שעות. כל המומחים של משרד הבריאות הזהירו שחדרי הכושר הם סכנה ממשית להדבקה בגלל שהנגיף עובר גם בהזעה ולכן המסיכות לא נותנות מענה. במצב כזה לא ניתן לעבור לסדר היום ולכן תושעה מתפקידה לזמן מה".

הגבלות הקורונה אותן ביקשה הממשלה התקבלו בשלב זה – מלבד סגירת הבריכות וחדרי הכושר, כאמור. עם זאת, בליכוד בוחנים אפשרות לסגור גם אותם, בהתאם לדרישת משרד הבריאות, על ידי העלאת החוק להצבעה נוספת בוועדת הקורונה, או בוועדה אחרת שתאשר את החוק.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.