הקבינט המדיני- ביטחוני קיבל את המלצת , , לבקש דיון נוסף בבג"ץ בנושא , זאת בתום דיון שהתקיים הבוקר (ב').

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "שרי הקבינט הבהירו שגופות המחבלים לא יוחזרו ושהעקרונות המפורטים בדעת הרוב של השופטים אינם מקובלים". עוד הובהר כי "הליכי חקיקה לא יקודמו בשלב זה, עד לקבלת תשובה מבית המשפט לקיום דיון נוסף".

הלוויית המחבלים שנהרגו במנהרה, עזה. צילום: עבד רחים ח'אטיב, פלאש 90
הלוויית המחבלים שנהרגו במנהרה, עזה. צילום: עבד רחים ח'אטיב, פלאש 90

רה"מ: "החלטת בג"ץ בעייתית, אסור לתת מתנות חינם לחמאס"

כזכור, ביום חמישי האחרון בג"ץ קיבל את עתירות משפחות המחבלים ממזרח ירושלים המזוהים עם חמאס וקבע כי המדינה מחזיקה בגופות ללא סמכות. עפ"י פסק הדין, אין חוק המתיר למדינה להחזיק בגופות לצרכי מו"מ על גופותיהם של חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין הי"ד ועל כן על הכנסת לנסח חוק בנושא תוך חצי שנה או להשיב את הגופות.

"מדובר בהחלטה בעייתית מאוד של בג״ץ. אסור לתת לחמאס מתנות חינם", אמר בתגובה רה"מ . "אכנס את שרי הקבינט והיועמ״ש ביום ראשון לדיון מיוחד כדי למצוא פתרונות מעשיים וחוקיים, להמשך הפעלת הלחץ על החמאס".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, והשר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, קראו להסדיר את הנושא בחקיקת בזק שתאפשר החזקה בגופות מחבלים לצורכי משא ומתן והרעתה.

ההחלטה של בג"ץ תאפשר את שחרור גופות המחבלים פאדי אל קנדאר אשר רצח חמישה חילי צה"ל בירושלים בפיגוע דריסה, מוחמד אבו סביח' אשר רצח שוטר ואזרחית בירושלים בפיגוע ירי. מדובר באחת הפעמים הובדדות בהם התערב בג"ץ בהחלטה ביטחונית.

שרת המשפטים איילת שקד הודיעה כי תפיץ תזכיר חוק (תיקון לחוק המאבק בטרור) שמאפשר החזקת גופות מחבלים לצורכי מו"מ. "ממשלת ישראל לא תחזיר גופות מחבלים כל עוד גופות חיילינו נמצאות בידי האויב".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא