מאוד הסתייגתי מהמהלכים האחרונים של יעלון. בין אם בהתערבות שאיננה במקומה בהליך משפטי מתנהל (נגד אלאור אזריה) ע"י הדלפת תחקיר צבאי והשתלחות חסרת רסן של כלל המערכת בחפ"ש, בין אם בגיבוי קצין שהשווה את ישראל לגרמניה הנאצית בעודו לובש מדים ובפומבי, ובין אם בשיבוש אנטי דמוקרטי בהבנה הבסיסית של עליונות הדרג הנבחר על זה הצבאי בכל דמוקרטיה מערבית ליברלית.

עם זאת, אני מתקשה להבין את השמחה בימין בהחלפתו של יעלון ספציפית בליברמן. כן, אני חושב שיעלון ונתניהו הקריבו חיילים למולך המוסר בצוק איתן, אני חושב שעצם ההסתרה ואי הדיווח שלהם לקבינט על עניין המנהרות, שייחשף בדו"ח מבקר המדינה – הוא חמור מאוד וצריך להיבחן ברמה המשפטית, ואני חושב שהתנגדות יעלון לדו"ח לוקר והאשמת כותביו בסיכון מדינת ישראל תוך כדי הגנה על השחיתות הכספית הממוסדת במערכת הבטחון – מהווה עבירה מוסרית לכל הפחות.

בנוסף, אני חושב שנסיונות ההשתקה שלו את הביקורת הציבורית כשאמר שכל מי שלא מסכים עימו בפרשות כמו החייל היורה, דו"ח לוקר או יאיר גולן – "תוקף את צה"ל" – הן לכל הפחות אנטי דמוקרטיות.

לכן הייתי שמח מאוד אם אדם כמו בנט, שתוך כדי צוק איתן ואף לפניו התריע בקבינט על עניין המנהרות וביקש לקבל מידע ולעשות משהו בנידון. זאת בנוסף כמובן להסכמתי עימו ברמה האידאולוגית באשר ל(אי) חלוקת ארץ ישראל.

ליברמן. מילה שלו היא לא מילה

אבל ליברמן? על מה השמחה בחלקים מהימין על מינויו של ליברמן? רק לפני שנה וקצת, בתחילת תקופת הבחירות – הבן אדם חתך שמאלה יותר מהר מהנהגים בצומת ביל"ו בחמש בערב, דיבר על "העברת הגבול בכביש 6", ומסירת כל שטחי יהודה ושומרון לטרוריסטים.

אדם שמילה שלו זו לא מילה. אדם שפתאום דורש "עונש מוות למחבלים", אך רק בממשלה הקודמת הורה לשריו להצביע בעד שחרור מחבלים רוצחים. אדם שאת אותם כינויים שהדביק לרה"מ – שקרן, רמאי ונוכל – אפשר בקלות להדביק לו. מנגד, יעלון, עם כל חוסר אהבתי להתנהגותו בזמן האחרון, באופן עקבי התנגד להקמת מדינת טרור בשטחי יו"ש, ובניגוד לליברמן – היה מוכן לשלם על כך מחיר כבד כשלא הוארכה כהונתו כרמטכ"ל ב-2005.

אינני מתנגד למינוי אזרח, רס"ן במילואים, סרן במילואים, סמ"ר, או באופן כללי מי שלא היה גנרל לשר בטחון. במדינות רבות זה עובד כך, ומשה ארנס לא היה שר בטחון רע כלל וכלל. אך משהאופציה למינוי בנט לתפקיד לא עמדה על סדר היום, דעתי היא שיעלון כשר בטחון, על כל מגרעותיו (הרבות) עולה בכמה רמות על ליברמן.

מה גם שמי שחושב שליברמן יקיים ולו פרומיל מ"הבטחותיו" בנושא הבטחוני – שוגה באשליות. כמו תמיד, ליברמן יפר את מילתו וימצא תירוץ נוח להפרה.

ורק הערה אחת לסדר היום – כשהתקשורת תוקפת אדם בעוצמה כה רבה, מתקפה מתוזמרת ומתוכננת, כפי שנעשה לנתניהו בבחירות, כפי שנעשה לחייל היורה בחברון מיד לאחר הירי, וכפי שנעשה לליברמן אמש – היא באופן אוטומטי יוצרת תגובת נגד חריפה של אלו שלא בהכרח מזדהים עם המותקפים – אבל חשים צורך להגן עליהם, ולו משום המתקפה החריפה והבלתי פרופורציונלית.

זהו. כדברי שר הבטחון היוצא, "אמרתי את אשר על ליבי", ותעשו עם זה מה שתרצו.

20 News

20 News