ימים ספורים לפני יישום השלב השני של הסנקציות נגד ובחירות האמצע בארה"ב, הנשיא דונלד טראמפ פרסם אתמול (שישי) "פרומו" למה שצפוי בהמשך – תחת הכותרת "הסנקציות מגיעות" – ברוח הסדרה הפופולארית ''.

 

קאסם סולימיני, מפקד כח 'קודס' של משמרות המהפיכה באיראן, לא נשאר אדיש להתגרות מצד טראמפ ופרסם בחשבון האינסטגרם שלו תשובה ברוח דומה תחת הכותרת: "אני אתייצב מולך". הוא הוסיף "בוא! אנחנו מחכים. אני האויב שלך. כח 'קודס' הוא האויב שלך. אתה התחלת את המלחמה הזו, אבל אנחנו נסיים אותה".

 

 

מטעם רשת הטלוויזיה HBO, שמפיקה את סדרת 'משחקי הכס', נמסר: "אנו מעדיפים שסימן ההיכר שלנו לא ינוכס לטובת מטרות פוליטיות".

כאמור, ביום שני הקרוב, 3 שנים אחרי שהוסרו כחלק מהסכם הגרעין שנחתם ב-2015, ארה"ב צפויה להחזיר את הסנקציות על תעשיית הנפט האיראנית ועל מערכת הבנקאות. יחד עם זאת, 8 מדינות ששמן עדיין לא צוין צפויות לקבל פטור זמני ולהמשיך בקשרי הסחר עם איראן.  מזכיר המדינה מייק פומפאו הבהיר עם זאת כי 28 המדינות החברות באיחוד האירופי לא כלולות בסל ההקלות האמריקני.

מנגד, דובר משרד החוץ האיראני בהראם קאסמי מסר כי ארצו לא מודאגת מהאיומים וכי "לאיראן יש את היכולת לנהל את ענייניה הכלכליים במסגרת הסנקציות האמריקניות. ארה"ב לא תוכל לפעול בשום צורה נגד איראן. מטרת החזרת הסנקציות היא מלחמת פסיכולוגית נרחבת נגד איראן".

שר האוצר היהודי של ארה"ב, בכותל המערבי. צילום באדיבות: מתי שטרן – שגרירות ארה"ב בישראל

 

שר האוצר של ארה"ב, סטיבן מנוצ'ין, הזהיר בנוסף כי ארצו לא תהסס להטיל סנקציות גם על רשת העברת הכספים הבינלאומית (SWIFT) – שעומדת בליבת המערכת הפיננסית העולמית – אם זו לא תחסום גופים ואנשים שממשיכים לעשות עסקים עם איראן, למרות הסנקציות.

"סוויפט איננה שונה מכל גוף אחר", הסביר מנוצ'ין בתדריך לכתבים בסוף השבוע. "הודענו לסוויפט כי עליה לחסום את כל המוסדות הפיננסים האיראניים שציינו בהקדם האפשרי כדי להימנע מחשיפה לסנקציות".

 

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.