לא רבים הם המקרים בהם אני נרגש מכתבה בעיתון, אולם השבוע נתקלתי בכתבה שריגשה אותי. התגלית האחרונה של הארכיאולוג הנודע . ברקאי, המגייס תרומות ומתנדבים לסינון העפר שהושלך מהר הבית לאיזור נחל קדרון.

המלאכה הסיזיפית של סינון ובדיקת העפר נמשכת כבר 12 שנים וסיפקה תגליות מדהימות מהאתר העשיר ביותר בארץ מבחינה ארכיאולוגית – בין השאר: חותם (בולה) של כהן מתקופת בית ראשון, קמע מצרי מהמאה ה-15 לפני הספירה, ראשי חיצים מתקופת המצור הבבלי ועוד. אולם התגלית האחרונה גורמת לשאר התגליות להחוויר.

אריחי בית המקדש השני. צילום: צחי דבירה
אריחי . צילום: צחי דבירה

מתברר כי נמצאו שברי הריצפה של בית המקדש של שנחרב בשנת 70 לספירה. שיטת הריצוף המכונה Opus sectile היתה נהוגה בתקופה זו במקדשים ובבתי עשירים ברחבי האימפריה הרומית. שילוב האבנים השונות בכל מרצפה היה מלאכת דיוק מופלאה עד כי לא היה ניתן להכניס להב סכין בין האבנים השונות, ולא בכדי נחשבה ליוקרתית ביותר בתקופה. כך יכולים היום החוקרים לחוש בפאר וההדר שהיו מנת חלקו של בית המקדש של עליו נאמר במקורותינו: "מי שלא ראה את בניין – לא ראה בניין נאה מימיו".

מיטיב לתאר זאת ההיסטוריון היהודי-רומי יוספוס פלאביוס:"מי יוכל לתאר את מרצפת הבניינים האלה, אבנים מאבנים שונות ויקרות, אשר הובאו מכל הארצות למכביר… וכל הכיכר מתחת לרקיע היה רצוף אבני צבעונים".

ממצאים מהר הבית. צילום: צחי דבירה
ממצאים מהר הבית. צילום: צחי דבירה

התגלית המרגשת הביאה את ברקאי למהר אל התקשורת בחשיפה – אולי גם לקבלת מעט הערכה לעבודת הנמלים המתבצעת במקום משנת 2004.

אובדן גדול

למרות כל זאת, חזרתי וכעסתי על האובדן הגדול. , המקום בו אוצרותיו ההיסטוריים של עמינו טמונים בקרקעיתו, חולל שוב. עפרו הובל למזבלות מקומיות ללא שום פיקוח ארכיאולוגי כלשהו – תחת עיניהם הפקוחה של ראש הממשלה אהוד ברק וראש העיר אהוד אולמרט.

הנהלת הוואקף באתר ניסתה כהרגלה למגר כל ניסיון להעניק לאתר גושפנקא היסטורית יהודית, אך מזימתם סוכלה למורת רוחם של חברי ארגון אונסק"ו. עם זאת מי יודע אילו אוצרות יכלו להתגלות אילו היתה נערכת חפירה מסודרת. מי יודע עוד אילו אוצרות יקרים יותר וחשובים יותר עדיין מסתתרים להם מתחת למקום בו כורעים היום מוסלמים רבים בתפילה. האם נוכל בתרחיש כלשהו לחזות ולהרגיש את עקבותיהם של דוד, שלמה, חזקיהו, ירמיהו הורדוס וישו? נאלץ להמתין לראות.

איתמר צור

איתמר צור

תחקירן פורום קדם למזרחנות והסברה, פובליציסט ועובד חברת הייטק

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.