ויזה לארה"ב. אילוסטרציה. מתוך טוויטר
ויזה לארה”ב. אילוסטרציה. מתוך טוויטר

 

אם מישהו חשב שהאמריקנים מתכוונים לתת לישראלים פטור מוויזת כניסה לארצות הברית כבר בעתיד הקרוב, כדאי שיחכה בסבלנות. ההחלטה, אם תתקבל בכלל, תהיה בתוקף רק בעוד מספר שנים, כיוון שעל פי גורמים בממשל האמריקני, ישראל עדיין לא עומדת בכל דרישות הסף לקבלת הפטור. האמריקנים מצידם – גם בעידן הנשיא טראמפ – הולכים לפי הספר והתקנון היבש.

בעוד כשבועיים תטוס לפגישות עבודה בארה”ב סביב הניסיון לקדם את הפטור. אם השבוע היו בירושלים אופטימיים, הרי שהמסרים מוושינגטון מצננים את ההתלהבות, ובשנים הקרובות כל ישראלי שחפץ לבקר בארה”ב ייאלץ עדיין למלא טפסים אינספור, לקבוע פגישה בשגרירות בת”א ולייחל לוויזה.

לפני יומיים הודיעה שרת המשפטים איילת שקד כי הסכם ביטול הוויזות לארצות הברית קרוב מתמיד. בחשבון הטוויטר שלה בישרה שקד כי “סוגרים הסכם לביטול הוויזות. מאז כניסתי לתפקיד אנחנו עובדים מול האמריקאים להצטרף לקבוצה נבחרת של מדינות שאזרחיהן פטורים מהשגת ויזה לכניסה לארה”ב. מצאנו את האיזון בין שמירה על פרטיות אזרחי ישראל לבין הדרישות האמריקאיות”.

שרת המשפטים איילת שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שרת המשפטים איילת שקד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

בתוך כך, ציפי חוטובלי, יוזמת הפטור מוויזה לישראלים שטסים לארה”ב, בירכה את מאמצי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והיועץ המשפטי של משרד המשפטים רועי שיינדורף על התקדמות במציאת פתרון יצירתי לסוגיית הפגיעה בפרטיות לקידום הפטור מוויזה לארה”ב.

חוטובלי אמרה: “משרד החוץ פועל במישורים מקבילים להורדת אחוזי הסירוב של הישראלים לקבלת הוויזה לארה”ב, משוכה שעדיין מגבילה את השגת ההסכם המיוחל ואני עתידה להיפגש עם הקונסול האמריקאי לבדיקת הסוגייה כצעד הבא בקידום הפטור מוויזה”.

כזכור, בחודש שעבר פורסם כי המכשול למתן הוויזות הוסר. תמורת ביטול הצורך בוויזה דרשו האמריקנים מישראל להקים מאגר טביעות אצבע וישראל, שהתנגדה לכך נחרצות בעבר, אך הביעה לראשונה נכונות לקידום מהלך שכזה.

 שגרירות ארה"ב בתל אביב. בקרוב בירושלים? צילום: פלאש 90
שגרירות ארה”ב בתל אביב. צילום: פלאש 90

 

בישיבה שקיים הצוות המשותף למשרדי החוץ, המשפטים ומשרד ראש הממשלה בהובלת סגנית שר החוץ , הוחלט להסכים לדרישה האמריקנית. בשלב זה החלו במשרד המשפטים לעבוד מול מקביליהם האמריקאים כדי למצוא את הנוסחה להקים את מאגר טביעות האצבע של הישראלים שיהיה נגיש לאמריקאים, אך במקביל יצמצם ככל האפשר את הפגיעה בפרטיות האזרחים.

הדרישה האמריקנית מהווה תנאי הכרחי כדי שהמהלך ייצא לפועל, ולכן יהיה צורך לערוך שינויי חקיקה בישראל. המהלך אמנם לא צפוי לקרות בעתיד הקרוב אך באם יקרה, ביטול הוויזה יהווה שינוי גדול עבור ישראלים שמעוניינים לטוס לארה”ב. בינתיים, ישראל ממשיכה לפעול כדי לצמצמם את מספר הסירובים שמקבלים ישראלים המגישים בקשות לוויזה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.