צה"ל מתיר הבוקר (א') לפרסום כי במהלך השבת חשף מנהרת טרור חודרת שהיא למעשה הגדולה ביותר מהמנהרות שנחשפו עד היום.

דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס מסר כי במהלך שעות הצהרים אתמול נמצאה מנהרה התקפית נוספת שנחפרה מהכפר השיעי רמייה ויצאה בשטח ישראל. כזכור, מהכפר רמייה נחשפה כבר מנהרה אחת. "בשבועות האחרונים הכוחות המשיכו לעבוד בכל מזג האוויר ואתמול הם סגרו מעגל ומצאו את המנהרה", מסר תא"ל מנליס. "מניתוח ראשוני עולה כי מדובר באחת המנהרות המרכזיות שחשפנו, היא ארוכה מאוד בשטח לבנון באורך עשרות מטרים, בעומק 55 מטר מתחת לפני הקרקע והיא חודרת לשטח ישראל עשרות מטרים".

פנים המנהרה שנמצאה. צילום: דובר צה"ל. צילום: דובר צה"ל

הרוחב והגובה שלה מעידים על אסטראטגיה חדירה משמעותית. יש בה מסילות לשינוע ותשתיות הכוללות מדרגות המאפשרות עלייה לשטחנו בגובה. אלא שלמרות התקדמות העבודה שלה ורמת הגימור הגבוהה מאוד, היא לא הייתה מוכנה לפעולה.

תוואי המנהרה. תמונה: דובר צה"ל

 

"מסרנו הודעה בנושא גם ללבנון וגם ליוניפיל", אמר דובר צה"ל. "בימים הקרובים נשלים את תהליך החקר של המנהרה ונתפנה לשלב הניטרול שלה. כמו שאר המנהרות היא מולכדה ומסכנת את כל מי שינסה להיכנס אליה בשטח לבנון".

פעילות כוחות צה"ל לאיתור מנהרת הטרור. צילום: דובר צה"ל

 

מבצע מגן צפוני לקראת סיומו

חשיפת המנהרה הזאת מסיימת את שלב החישוף של המבצע אומרים הבוקר בצה"ל. "עם סיום הנטרול אנחנו נסיים את מבצע מגן צפוני", מסר מנליס. "במקביל, אנחנו עוקבים ומחזיקים מספר אתרים בהם חיזבאללה חפר מנהרות בשטח לבנון שטרם חדרו לשטח ישראל. למרות זאת אנחנו משאירים את מבצע ההגנה בצד הישראלי. נמשיך את בניית המכשול, נמשיך עם המאמץ הטכנולוגי בשטח כולל אנשי המעבדה ואנשי הנדסה במטרה לעקוב ולנטר את הפעילות התת קרקעי לאורך הגבול".

פעילות כוחות צה"ל לאיתור מנהרת הטרור. צילום: דובר צה"ל

 

לבנון למועצת הביטחון: ישראל מפרה את הריבונות הלבנונית

בעוד המנהרות משטח לבנון ממשיכות להיחשף, שגרירת לבנון לאו"ם, אמאל מודללי (Amal Mudallali), פנתה במכתב למועצת הביטחון של האו"ם בבקשה שתפעל בנושא בניית חומת הבטון שמקים צה"ל בגבול בין המדינות.

"ישראל מפרה את הריבונות הלבנונית בכך שממשיכה בבניית החומה ומתקנים נוספים בתוך שטח לבנון ובנקודות לאורך הקו הכחול ובסמוך למשגב עם", כתבה מודללי בפנייתה.

לטענת השגרירה, מדובר בהפרה של החלטה 1701 של מועצת הביטחון, שהתקבלה לאחר מלחמת לבנון השנייה. "לבנון תמשיך בנחישות להגן על כל סנטימטר של אדמה ומים בשטחה וקוראת למועצה לפעול להפסקה מיידית של ההפרה הישראלית", הוסיפה השגרירה וקראה לכוח יוניפי"ל באזור להבטיח את הביטחון לאורך הגבול.

השגריר דנון: "תלונות סרק, ישראל מבצעת פעילות הגנתית"

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, מסר בתגובה כי "במקום להגיש תלונות סרק, הגיע הזמן שממשלת לבנון תפשיל שרוולים ותתחיל לטפל בהפרות של חיזבאללה שעלולות להוביל למחיר כבד שאותו ישלמו תושבי דרום לבנון. ישראל תמשיך לבצע פעילות הגנתית בשטחה ותסכל כל איום על תושביה".
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20