. צילום: פלאש 90

הותר לפרסום כי במסגרת פעילות של שירות הביטחון הכללי, בשיתוף צה"ל ומשטרת ישראל, נחשפה בשבועות האחרונים של הג'יהאד האסלאמי, שגויסה ופעלה באיזור כפרי בית לחם במטרה לבצע פיגועי ירי נגד מתיישבים וכוחות צה"ל באזור . כמו כן, סוכלה חולייה נוספת אשר תכננה לממש פיגוע נגד שר הביטחון אביגדור ליברמן, במתווה של הנחת מטען על ציר נסיעתו.

במסגרת חקירת השב"כ נעצרו 6 פעילים בהם חוליה צבאית שראשיה היו: עווד מחמוד עווד אלעסאכרה- בן 25, תושב רפידא/בית לחם, פעיל גיאהד איסלאמי, היה עצור מנהלי בין השנים 2015-2017 על רקע תכנון פיגוע. מוחמד עלי אבראהים עסאכרה- בן 32, תושב רפידא, פעיל גיאהד איסלאמי, כלוא לשעבר פעמיים על רקע פעילות במסגרת חוליית הג'יהאד האסלאמי ומעורבותו בהכנת מטען ותכנון פיגוע כנגד כוחות צה"ל.

במסגרת חקירות חברי החוליה בשירות הביטחון הכללי, התברר כי הללו פעלו לרכישת חומרי נפץ לייצור המטען ואף פנו לגורמי טרור ברצועה לטובת קבלת מימון לפיגוע. משלא הצליחו חברי החוליה לרכוש חומרים לייצור המטען, החליטו לייצר מטען "דמה" על מנת שיוכלו לקבל מימון והכרה לפעילותם ולבצע פיגועים נוספים. מטען זה הוסגר במהלך מעצרם.

מחמד כסכארה. קרדיט: תקשורת שב״כ

עוד עלה במסגרת החקירה, כי המניע לפעילות של אחד מחברי החוליה, בדומה לצעירים אחרים בגזרת בית לחם, היה בין השאר הרצון להיעצר לשם קבלת קצבאות אסירים מהג'יהאד האסלאמי.

כמו כן, בשנת 2014 נעצרו לחקירה חברי חולית , שבראשה עמד אבראהים סלים מחמוד זיר, פעיל בכיר מהכפר חרמלה בבית לחם, אשר פעלה לרכישת RPG כדי לפגוע ברכב בו נוסע השר ליברמן. במסגרת חקירותיהם של חברי החוליה שנעצרו עתה, עלה כי מודעים לניסיונות אלה שלא צלחו ולכן חשבו שאולי ינחלו הצלחה אם יניחו מטען על ציר הנסיעה של השר.

עווד עסאכרה. צילום: תקשורת שב״כ

לצד האמור, במסגרת החקירה עלה כי חברי החוליה הביעו רתיעה מהאבטחה הכבדה סביב השר. כאמור, איתור וסיכול חברי החוליה התבצעו בשלבים מוקדמים מאוד של פעילותה. כתבי אישום יוגשו היום בבית המשפט הצבאי ביהודה.

הג'יהאד וחמאס מנסים לחמם את הגזרה

גורמים בשב"כ מסרו כי כוונות פיגוע אלה משקפות את מאמצים גוברים של הג'יהאד האסלאמי וארגוני הטרור ברצועה להסלים את הפעילות בתקופה האחרונה באמצעות פעילים באיו"ש. כוונות החוליה בשטח לפנות לסיוע מגורמי טרור ברצועה הינה חלק ממגמה מתמשכת של גורמי טרור באיו״ש לנסות להשיג סיוע במימון, באמצעי לחימה, בהדרכה ובחסות, באמצעות פנייה לגורמי טרור מחוץ לשטח.

סיכול זה מצטרף לסיכולים רבים בחודשים האחרונים של ניסיונות פעילי טרור באיו"ש לקדם פעילות צבאית דרך קשריהם עם גורמים ברצועה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.