הבוקר הותר לפרסום כי בודקי המכס במעבר ניצנה בשיתוף עם שירות הביטחון הכללי סיכלו לפני חג הפסח ניסיון הברחה של 4 טון אמוניום כלוריד שהוסתר במשלוח מלח. אמוניום כלוריד משמש לייצור רקטות ארוכות טווח ומכמות זאת ניתן לייצר מאות רקטות.

כשבוע ימים לפני הפסח הגיע למעבר ניצנה המשמש כמעבר לסחורות בין מצרים לישראל ולרשות הפלסטינית, משלוח שיועד לעזה והוצהר כי הוא מכיל 40 טון מלח.

בדיקה מעמיקה ויסודית שבוצעה ע"י בודקי המכס בניצנה חשפה ממצאים מחשידים. בתוך המשלוח של 40 טון מלח הוסתרו שקים המכילים אמוניום כלוריד במשקל כולל של 4 טון. אמוניום כלוריד מוגדר כחומר דו-שימושי והעברתו לרצועת עזה מחייבת רישיון הואיל והוא עלול לשמש את ארגוני הטרור ברצועה דוגמת החמאס והג'יהאד האסלאמי  לייצור רקטות ארוכות טווח. לאחרונה עלה בשירות הביטחון הכללי חשד, לאור הכמות הגדולה של המלח המוזמן לרצועה, כי משלוחי מלח משמשים אפיק להברחת חומרים כימיים למערכי הייצור ברצועה, בפרט הייצור הרקטי.

מיועד ליצור אלפי רקטות ארוכות טווח
מיועד ליצור אלפי רקטות ארוכות טווח. צילום: מכס ניצנה

בניסיון הברחה זה, סבור שרות הביטחון הכללי כי היבואן, תושב הרצועה הקשור לפעילי החמאס הצבאיים בעזה, ביקש להכניס את החומר לרצועה לצורך מערך ייצור הרקטות של החמאס. מקרה זה ממחיש שוב את פעילותם של ארגוני הטרור ברצועה להברחת חומרים דו-שימושיים לצורך התעצמותם תוך שימוש במסווה הומני של סחורה המיועדת לאוכלוסייה האזרחית.

במערכת הביטחון ובמנהל המכס רואים בחומרה את האירוע ובכוונתם להמשיך לאתר ולסכל ניסיונות להברחת חומרים דו-שימושיים, תוך מיצוי הדין עם המעורבים. נזכיר כי שיתוף הפעולה בין מנהל המכס ברשות המסים, בפרט מכס מעברי גבול יבשתיים מעבר ניצנה לבין שרות הביטחון הכללי הוביל לסיכול עשרות ניסיונות הברחה של מוצרים וחומרים האסורים ביבוא לרצועה ואשר על פי החשד יועדו להתעצמות גורמי הטרור בה, בכלל זה: חומצה גופרתית, חליפות צלילה, חומר הודף לרקטות כפוליאוריתן, מוטות גופרית, גלילי פיברגלס וגם פחם מיוחד המשמש כדלק בכבשני ברזל לצורך עיבוד מתכות.

החומר הכימי שנתפס. צילם: מכס ניצנה
החומר הכימי שנתפס. צילום: מכס ניצנה
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20