הותר לפרסום כי פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום (חמישי) כתבי אישום חמורים כנגד חשודים בניסיון להברחת טלפונים סלולריים למחבלים במאסר באמצעות רחפן.

בפעילות משולבת של השב"כ, המשטרה ושירות בתי הסוהר נעצרו במהלך חודש נובמבר מספר תושבי ישראל ויו"ש בחשד כי ניסו להבריח מכשירים סלולריים למחבלים המרצים את עונשם במאסר. לאור הערכות של שירות בתי הסוהר, נתפסו חלק מהחשודים באזור כלא נפחא.

במהלך חקירת השב"כ עלה כי מספר מחבלים במאסר הצליחו ליצור קשר עם גורמים מחוץ לבתי הכלא ולכוון אותם להבריח עבורם את המכשירים. הניסיונות בוצעו החל משנת 2016 ועד היום.

עוד עלה כי בחודש אוקטובר 2018, היו מעורבים חלק מהחשודים בניסיון להבריח מספר רב של טלפונים ניידים באמצעות רחפן, אך בעת ניסיון ההברחה אבדה השליטה עליו והוא התרסק מחוץ לכותלי הכלא. לאחר סריקות באזור הוא אותר על ידי כוח משטרתי.

החשודים בהברחה. צילום: תקשורת שב״כ

 

מן החקירה עולה שלאורך תקופה בוצעו אימונים בתפעול רחפנים. במקביל, בוצע תיאום טלפוני מול הכלואים אודות הנקודה בה יוטל המטען המוברח מהרחפן, ומשם ייאסף על ידי המחבלים הכלואים.

בסמוך לנקודת ההברחה איתרו חוקרי השב"כ והמשטרה חבילות ובהן 60 טלפונים שהיו מיועדים למחבלים.

ממצאי החקירה מלמדים כי בנוסף לניסיון ההברחה האחרון, החשודים לקחו חלק במספר הברחות טלפונים לאסירים ביטחוניים בשנים האחרונות, במסגרתן הוברחו עשרות טלפונים לכלואים תמורת כספים מארגוני הטרור.

הטלפונים שנתפסו יועדו לגורמי טרור המשרתים תקופות מאסר ארוכות בשל מעורבותם בפיגועים וקידום פעילות טרור.

ניסיונות הברחה לכלא אינם דבר חדש. המחבלים הכלואים מובילים מאמץ מתוך כתלי בתי הכלא להנעת פעילות טרור, בייחוד במתווה חטיפה במטרה להוביל לעסקאות חילופי שבויים. סיכול ההברחה מנע בפועל גם פעילות טרור.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון