No Tag To Print

ראש הממשלה נתניהו עם שר האוצר כחלון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
קהלני ודאוס הי"ד

"קצין לנצח": הותרו לפרסום שמות הקצין והחייל שנרצחו בפיגוע הדריסה

הותר לפרסום: סמל נתנאל קהלני (20) הי"ד מאלייקים וסרן זיו דאוס (21) הי"ד מאזור הם הנרצחים בפיגוע הדריסה אמש סמוך לכפר יעבד

הותר לפרסום: חייל צה"ל סמל נתנאל קהלני הי"ד, בן 20 ממושב אלייקים וקצין צה"ל סרן זיו דאוס בן 21 מאזור – הם הנרצחים בפיגוע הדריסה בערב שבת סמוך למבוא דותן שבצפון השומרון. קהלני הי"ד יובא למנוחות הלילה בשעה 1:00 בבית העלמין באליקים. הלווייתו של דאוס הי"ד תיערך מחר (א') בשעה 12:00 בבית העלמין הצבאי בחולון.

קהלני ודאוס הי"ד

 

סגן זיו דאוס הי"ד הועלה מדרגת סגן לדרגת סרן לאחר מותו. רב-טוראי נתנאל קהלני הי"ד הועלה מדרגת רב-טוראי לדרגת סמל לאחר מותו. "צה"ל משתתף בצער המשפחות וימשיך ללוותן", נמסר מצה"ל.

כזכור, הפיגוע הרצחני אירע בערב שבת סמוך למבוא דותן שבצפון השומרון. המחבל, עלאא ראתב עא לטיף קבהא, יליד 91' מהכפר ברטעה, ראה קבוצה של חיילים סמוך לפילבוקס, סטה עם רכבו מהנתיב והאיץ לעברם במהירות מופרזת. הפגיעה בלוחמים שעסקו בפעילות ביטחון שוטף הייתה קטלנית וכתוצאה ממנה נרצחו שני החיילים ושניים נוספים נאבקים על חייהם בבית החולים בילינסון בפתח תקווה. מחקירתו בשב"כ של המחבל עולה כי הדריסה בוצעה באופן מכוון ממניע לאומני, אך בשלב זה של החקירה לא מזוהים נוספים שהיו מעורבים או מודעים לכוונת הפיגוע – כך נמסר משירות הביטחון הכללי.

זירת הפיגוע הרצחני ליד מבוא דותן. צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90

 

כוחות גדולים שהוזעקו לזירה פתחו בסריקות אחר המחבל הדורס. בגלל פציעה של פלסטיני נוסף, עלה החשד כי לא מדובר תחילה בפיגוע טרור ונבדק האם מדובר בתאונת פגע וברח. אולם העדויות בשטח על הפיגוע עצמו וחשיפת זהותו של המחבל שנעצר כמה דקות לאחר הפיגוע, העלו כי מדובר בפיגוע טרור על רקע לאומני. מהשב"כ נמסר אמש כי המחבל הוא כלוא לשעבר על רקע ביטחוני שהשתחרר באפריל 2017 והוא הועבר לחקירה. בחקירתו אף שינה גרסה והודה כי התכוון לדרוס במטרה לרצוח חיילים.

"רק אתמול דיברתי איתך בהודעות ואמרת לי שהכל בסדר"

"הוא היה ילד מתנה", אמרה הערב (ש') אימו של החייל נתנאל קהלני הי"ד והוסיפה כי היא "מודה לאלוהים שנתן לי את הילד הזה, היה לו לב זה". אלמוג אליאס, חברה של קהלני העלתה לפייסבוק פוסט ובו היא מספרת על היכרותה עם הלוחם שהיה לדבריה "גיבור". כך כתבה: "רק אתמול דיברתי איתך בהודעות ואמרת לי שהכל בסדר, ושבוע שעבר בפלאפון ותכננו לעשות מפגש עם כולם ושנצחק ונעביר חוויות אחת עם השניה.

"אז כן המפגש יתקיים רק במקום שנצחק ונעביר חויות איתך, כולנו נבכה יחד עלייך ונעלה זכרונות. עצוב וקשה לי שזה מה קרה, לא חשבתי בחיים שלי שאחד מהחברים הקרובים שלי ירצח. אבל אין מה לעשות ככה זה בחיים אלוקים לוקח רק את הטובים. תמיד רצית להיות גיבור, אז הנה עכשיו אתה גיבור, גיבור של כולנו, אני יודעת שאתה תשמור על כולנו למעלה".

 

"אתה שרק ביום שישי התחלת את הקבע תישאר קצין לנצח"

גם אודי טנא, שהכיר את סרן זיו דאוס הי"ד, כתב עליו בעמוד הפייסבוק שלו וסיפר על הלוחם החייכן והצנוע: "הארץ הזו, שאהבת כל כך והגנת עליה בכל נימי נפשך בוכה יחד איתנו. עם ישראל בוכה כולו איתנו. לצערנו, הטרור ממשיך להשתולל ברחובות ישראל. אומרים שאלוקים לוקח את הטובים ביותר. במקרה שלך אחי, אתה הטוב ביותר, הארי שבחבורה, האדם הכי הכי שיש, צנוע, ישר דרך ואוהב אדם".

טנא המשיך וכתב: "הילד עם גומות החן שתמיד חייך בבישנות, הפך להיות לוחם ואחר כך קצין בצה"ל. כל החברים השתחררו השבוע, ואתה שרק ביום שישי התחלת את הקבע תישאר קצין לנצח".

 

אל הזירה הגיעו הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט יחד עם קציני המטכל בגזרה האלוף יואב פולי מרדכי והאלוף נדב פדן שרק לפני שבוע נכנס לתפקיד כמפקד פיקוד המרכז. בצה"ל פשטו על ביתו של המחבל, עצרו בני משפחה, החרימו ציוד מן הבית ושללו היתרי עבודה של החמולה אליה משתייך המחבל. כמו כן, הוחלט כי עד להודעה חדשה יוטל על ברטעה כתר נושם, כולמר בידוק ביטחוני לכל יוצא ונכנס.

בחמאס מיהרו לברך על הפיגוע בטרם ישראל קבעה כי מדובר בפיגוע טרור. דוברי החמאס ברצועה אמרו כי המחבל ביצע את הפיגוע על רקע 100 ימים להכרזת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על ירושלים כבירת ישראל. בצה"ל ידעו בימים האחרונים כי המציאות באזור יהודה ושומרון נפיצה. השבוע פרסמנו לראשונה בתכניתנו 'לפני כולם' בערוץ 20 כי במערכת הביטחון מודאגים ואף מזהים עלייה חמורה בהסתה ובניסיונות הפלסטינים להבעיר את הגזרה.

זירת הפיגוע הרצחני ליד מבוא דותן. צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום: "אני שולח תנחומים מעומק ליבי למשפחותיהם של קצין וחייל צה"ל שנרצחו אתמול בידי מחבל בן עוולה ומאחל החלמה מהירה לפצועים". עוד הוסיף ראש הממשלה: "נפעל להריסת בית המחבל ונמצה עמו את הדין".

It is not Android