בארגון נפגעי הטרור 'אלמגור' קוראים לוועדת חוץ וביטחון של הכנסת לקיים דיון מיוחד בעקבות הפיגוע סמוך למבוא דותן שבשומרון, בו נרצחו בליל שבת סמל נתנאל קהלני (20) הי"ד וסרן זיו דאוס (21) הי"ד. "אנו סוברים שמערכת הביטחון זקוקה לניעור לאחר שורת פגועים שמהם המחבלים יוצאים חיים ואנו מובילים את בנינו לקבורה", אמר יוסי צור, אב שכול ומפעילי 'אלמגור'.

זירת הפיגוע הרצחני ליד מבוא דותן. צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90

 

"ההצהרות של שר הביטחון ליברמן על עונש מוות הם זריית חול בעיני המשפחות השכולות והציבור. הוא נמנע מלהורות לתביעה הצבאית לדרוש עונש מוות הקבוע בחוק הצבאי ובמקום זאת הוא מספק הצהרות לתקשורת ומוביל חקיקת סרק". בארגון דורשים להגביל תנועת מחבלים משוחררים, בעקבות המידע כי המחבל מברטעה שרצח הוא אסיר משוחרר ומונים כבר מעל 200 קורבנות מפיגועים שבוצעו על ידי מחבלים ששוחררו.

אוהל מחאה על שחרור מחבלים מול בית רה"מ ב-2014. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

"על ועדת חוץ וביטחון להיכנס לעובי הקורה ולהוביל חקיקה ביחד עם ועדת הפנים להגבלת תנועת מחבלים משוחררים", מוסיף ד"ר אריה בכרך, גם הוא אב שכול ומראשי 'אלמגור'. "מחבל משוחרר הוא פצצת זמן. דרשנו הגבלת תנועת מחבלים ששוחררו בעסקת שליט ובשלשת הפעימות, אך עד היום הסוגיה תקועה. את המחיר משלמים האזרחים והחיילים".

"המחבלים יוצאים חיים ואנו מובילים את בנינו לקבורה". קהלני ודאוס הי"ד

 

כזכור, הפיגוע הרצחני אירע בערב שבת סמוך למבוא דותן שבצפון השומרון. המחבל, עלאא ראתב עא לטיף קבהא, יליד 91' מהכפר ברטעה, ראה קבוצה של חיילים סמוך לפילבוקס, סטה עם רכבו מהנתיב והאיץ לעברם במהירות מופרזת. הפגיעה בלוחמים שעסקו בפעילות ביטחון שוטף הייתה קטלנית וכתוצאה ממנה נרצחו שני החיילים ושניים נוספים נאבקים על חייהם בבית החולים בילינסון בפתח תקווה. מחקירתו בשב"כ של המחבל עולה כי הדריסה בוצעה באופן מכוון ממניע לאומני, אך בשלב זה של החקירה לא מזוהים נוספים שהיו מעורבים או מודעים לכוונת הפיגוע – כך נמסר משירות הביטחון הכללי.

כוחות גדולים שהוזעקו לזירה פתחו בסריקות אחר המחבל הדורס. בגלל פציעה של פלסטיני נוסף, עלה החשד כי לא מדובר תחילה בפיגוע טרור ונבדק האם מדובר בתאונת פגע וברח. אולם העדויות בשטח על הפיגוע עצמו וחשיפת זהותו של המחבל שנעצר כמה דקות לאחר הפיגוע, העלו כי מדובר בפיגוע טרור על רקע לאומני. מהשב"כ נמסר אמש כי המחבל הוא כלוא לשעבר על רקע ביטחוני שהשתחרר באפריל 2017 והוא הועבר לחקירה. בחקירתו אף שינה גרסה והודה כי התכוון לדרוס במטרה לרצוח חיילים.

זירת הפיגוע הרצחני ליד מבוא דותן. צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90

 

"ישראל חייבת להבהיר שמפגע צריך לפגוש את בוראיו"

בתוך כך, ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) הודיע הערב (ש') כי במושב הכנסת הבא תפעל מפלגתו כדי להשלים ולהביא לאישורו הסופי את חוק עונש מוות למחבלים, שעבר לאחרונה בקריאה טרומית. באירוע 'שבתרבות ב"ש' אמר ח"כ פורר כי "ההנהגה הפלסטינית אחראית להסתה ברשות שגורמת לפגיעה באזרחים וחיילים ישראלים. מעבר לטיפול בהסתה הזו מדינת ישראל חייבת להבהיר שמפגע, שלוקח חיי ישראלים, כמו המחבל מחלמיש והמחבל מאתמול, צריך לפגוש את בוראיו. ואם הדבר לא צלח בזמן האירוע, מערכת המשפט צריכה לסיים את העבודה".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון