משרד החוץ ומרבית שגרירויות בעולם הפיצו את המסמך, אשר תובע את זיקתה של מדינת ליהודה ושומרון, ואף מפרט את הנימוקיים המשפטיים לכך, כך פורסם ב-"360".

בין הנימוקים, הוזכר ציטוט של תת מזכיר המדינה האמריקני לשעבר, פרופסור יוג'ין רוסטוב, שאמר: "הזכות היהודית להתיישב ביהודה ושומרון זהה בכל מובן לזכות האוכלוסייה המקומית להתגורר שם".

ההתיישבות ביהודה ושומרון. צילום: פלאש90
ההתיישבות ביהודה ושומרון. צילום: פלאש90

 

מקדמת הפצת מסמך חוקיות ההתיישבות היא , , שהתחילה את המהלך כבר בתחילת הקדנציה שלה בתפקיד אחרי שגילתה כי מרבית שגרירויות ישראל בעולם כלל לא מציגות עמדה בנוגע להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון וכלל לא מתייחסות לסוגיה.

המהלך זכה לגיבוי של מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, ד"ר דורי גולד והשניים הוציאו את ההנחייה לנסח את המסמך, אך נתקלו בקשיים גדולים. הדרג המקצועי התנגד למהלך, השגרירויות השונות הערימו קשיים, אם זה חוסר היכולת לתרגם את המסמך, מחסור בכוח אדם ועוד שלל נימוקים שונים. עקשנותה של סגנית שר החוץ הובילה לאחרונה להשלמת המהלך.

סגנית השר חוטובלי התראיינה ל"מקור ראשון" וסיפרה: "העוזרות שלי ואני ניהלנו מאבק סיזיפי במשך שנתיים. באחרונה אפילו היה מי שרצה להעלות את הסוגיה לשולחנו של היועץ המשפטי לממשלה, וזו שגיאה קשה. התפיסה שנוכחותנו ביהודה ושומרון היא 'כיבוש' משחקת לידי האויב. גם אני שואלת מדוע זה לקח שנתיים".

מיהרה להבהיר. סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90
סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90

 

ארגון "מטות ערים" בדק ומצא כי המסמך מוצג במרבית השגרירויות הישראליות, לרבות השגרירויות בארה"ב, באיחוד האירופי, באוסטרליה ועוד.

המסמך מפרט את הקשר הבלתי נפרד בין מדינת ישראל לשטחי : "הנוכחות היהודית ביהודה ושומרון היא בת אלפי שנים, והוכרה כלגיטימית במנדט על פלסטינה. יישובים יהודיים מסוימים, כגון זה שבחברון, התקיימו במשך מאות שנים תחת שלטון עות'מני, בעוד שיישובים כמו נווה יעקב מצפון לירושלים, גוש עציון ביהודה והיישובים שמצפון לים המלח הוקמו תחת הממשל הבריטי המנדטורי לפני הקמת מדינת ישראל, ובהתאם למנדט חבר הלאומים. רבים מהיישובים הישראליים הקיימים הוקמו מחדש באתרים שהיו בהם קהילות יהודיות בדורות קודמים, כביטוי לזיקה העמוקה והממושכת של העם היהודי לארץ הזו".

על הקשר ההיסטורי: "הניסיון להציג יישובים יהודיים ביהודה ושומרון כסוג חדש של התיישבות 'קולוניאלית' על ידי ריבון זר מונע משיקולים פוליטיים. בשום נקודת זמן בהיסטוריה לא היו ירושלים או יהודה ושומרון נתונים לריבונות ערבית. יש תביעות קניין תקפות ביחס לשטח האמור, לא רק נוכח הזיקה ההיסטורית היהודית והנוכחות ארוכת השנים בארץ, ייעוד הארץ כחלק מהבית הלאומי היהודי תחת מנדט חבר הלאומים וזכותה המוכרת של ישראל לגבולות בני הגנה, אלא גם תודות לעובדה שהשטח לא היה תחת ריבונות לגיטימית של מדינה כלשהי ונפל תחת שליטה ישראלית כתוצאה ממלחמת מגן", כך הובהר.

במסמך מוזכרת ההכרה גם בזכות הפלסטינים: "ישראל מכירה בכך שגם לפלסטינים תביעות באזור זה. מהסיבה הזו שני הצדדים ביטאו הסכמתם המפורשת ליישב את כל הסוגיות שנותרו במחלוקת, לרבות עתיד ההתנחלויות, במסגרת משא ומתן ישיר ודו-צדדי".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא