מתוך "לפני כולם", א'-ה' ב-21:00

נמשכת מדיניות הממשלה על שלוחותיה להחרים בעל דרך את כתבי רשת אל ג'זירה העובדים בישראל. היום (ה') הסיר אופיר גנדלמן, דובר ראש הממשלה לענייני ערבים, את חמשת כתבי הערוץ מקבוצת הווטסאפ שבה הוא מעדכן את העיתונאים מהמגזר הערבי על פעילות רה"מ.

הצעד הזה הפתיע ואף הכעיס את אותם עיתונאים שטוענים שנתניהו מנהל נגדם ציד מכשפות. כזכור, לפני כעשרה ימים נשללה תעודת העיתונאי הממשלתית של אליאס כראם, העיתונאי הבכיר של הרשת בישראל, לאחר שזה פירסם בדף הפייסבוק שלו פוסט שנוי במחלוקת שקורא להתנגד לכיבוש.

‏אופיר גנדלמן יועץ התקשורת של רה"מ בערבית הסביר "נוכח ההסתה נגד ישראל באלג׳זירה הוחלט להסירה מרשימת הוואטסאפ בערבית אך הודעתנו יהיו זמינות לה ברשת".

דובר רה"מ הסיר את כתבי אל ג'זירה. צילום מסך
דובר רה"מ הסיר את כתבי אל ג'זירה. צילום מסך

כראם אמר את הדברים בריאיון לערוץ "דאר אל אימאן" המזוהה עם האחים המוסלמים במאי 2016. "כעיתונאי פלסטיני שנמצא באזור כבוש או באזור עימות, העבודה העיתונאית היא חלק אינטגרלי מההתנגדות ומהעשייה הפוליטית והחינוכית", אמר כראם. "העיתונאי ממלא את תפקידו התקשורתי בהתנגדות ע"י הקולמוס, הקול או המצלמה, משום שהוא חלק מעם הזה והוא מנהל התנגדות בדרכו הייחודית".

במקביל, פועל שר התקשורת איוב קרא, בשיתוף השר לביטחון פנים גלעד ארדן במטרה לבחון את חוקיות האפשרות לסגור את המשרדים של רשת הטלוויזיה בישראל. אלג'זירה ממומנת מכספי קטאר ושם נמצאים גם המשרדים המרכזיים של תחנת השידור הפופולארית.

משרדי רשת אל ג'זירה בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
משרדי רשת אל ג'זירה בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר התקשורת איוב דיבר בשבוע שעבר באולפן "לפני כולם" על כוונותיו לסגור את תחנת הטלוויזיה של אל ג'זירה בישראל: "אני לוקח את סמכותי מהחוק בישראל. אין ספק שיש פה מצב בעייתי כי בעצם מקדשים כאן את חופש הביטוי גם במחיר של הסתה ואני הולך לדבר על זה איפה שצריך אבל לא יעזור שום דבר אני יצאתי לדרך ואני אמצא את הסמכות, אם זה לא עכשיו אז עוד חודש, אם לא חודש עוד 3 חודשים. אל ג'זירה תיסגר, נמצא את הדרכים לקבל סמכות כדי לסגור אותה כי זה מסר.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20