שגריר ארה"ב בישראל מבקר בכותל המערבי. צילום: שגרירות ארה"ב בישראל

שגריר ארה"ב הנכנס, , נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במעון רה"מ. בפגישה, אמר רה"מ לשגריר: "ברוך הבא. לעונג הוא לראותך ולקבל את פניך בירושלים, בירתנו הנצחית. אני יודע שביקרת בכותל. כולנו מעריכים זאת עמוקות". בכך, עקץ נתניהו את הבכיר האמריקאי שטען כי הכותל המערבי אינו חלק מישראל, כי אם "חלק מהגדה המערבית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן בלשכתו בירושלים צילום: חיים צח / לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן בלשכתו בירושלים. צילום: חיים צח / לע"מ

עוד הוסיף נתניהו כי "זאת הייתה מחווה רבת עוצמה של סולידריות. אנו מצפים לקבל את פניו של הנשיא טראמפ, ואנו רוצים לעבוד איתך ועם הנשיא בשנים הקרובות לחזק את הברית הגדולה בינינו".

רה"מ נתניהו והשגריר פרידמן נועדו במשך כשעה וחצי. דנו בסוגיות האזוריות ובהזדמנויות המדיניות. רה"מ חזר על עמדתו כי שגרירות ארה"ב בישראל צריכה לעבור לירושלים וכי כל השגרירויות הזרות צריכות להיות בירושלים.

"להכיר בירושלים דה פקטו ולא דה יורה"

מוקדם יותר, שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן הגיש את כתב ההאמנה שלו לנשיא המדינה , ובכך נכנס באופן רשמי לתפקידו. לפניו הגישו את כתבי ההאמנה שגרירים חדשים מספרד ותאילנד. הנשיא קרא בטקס לארה"ב ולמדינות העולם להכיר בירושלים כבירה הרשמית של מדינת ישראל דה "פקטו ולא דה יורה".

הנשיא ריבלין הוסיף: "בשבוע הבא, נחגוג 50 שנה לאיחוד ירושלים ולשובו של העם היהודי להתפלל בכותל המערבי. אך ירושלים איננה יהודית רק ב-50 השנים האחרונות, ומאז ימי דוד המלך הייתה בירתנו". "אנו מצפים לעבוד עם הממשל כדי לחשוב ביחד איך להתקדם בתהליך השלום ולבנות אמון בין ישראל והפלסטינים", אמר הנשיא.

העברת כתב האמנה. צילום: הלל מאיר, TPS
העברת כתב האמנה. צילום: הלל מאיר, TPS

פרידמן אמר כי הוא גאה לעבוד כשגריר בישראל. "אני אסיר תודה לנשיא טראמפ שנתן לי הזדמנות והביע אמון ביכולתי ושלח אותי עם מנדט חד משמעי לתמוך בכל דרך בישראל ובחר בישראל כאתר לביקור הבינלאומי הראשון שלו. אהבתו של הנשיא טראמפ למחויבותו לישראל איתנים כסלע. אני מצפה לעבוד איתך כדי לקרב בין המדינות בכל התחומים: שיתוף פעולה אסטרטגי, צבא, מסחר, כלכלה, חינוך, תרבות ועוד. בעזרת השם נביא את היחסים לגבהים חדשים".

עוד הוסיף כי "הוסמכתי על ידי טראמפ לעזור לישראל בכל דרך כל הזמן", ואמר כי "המחויבות שלנו לישראל בלתי ניתנת לשבירה וחסרת גבולות".

דיוויד פרידמן. העברת כתב האמנה. צילום: הלל מאיר, TPS
שגריר ארה"ב דיוויד פרידמן במשכן הנשיא. צילום: הלל מאיר, TPS

המינוי מתרחש על רקע המחלוקת הגדולה סביב העברת השגרירות האמריקאית לירושלים. עד ה-1 ביוני, אמור הנשיא להחליט האם הוא מאריך את תוקף הצו שמונע את מימוש החוק לפיו יש להעביר את השגרירות לירושלים, או נמנע מלחתום עליו ובכך למעשה מעניק תוקף למעבר. טראמפ הבטיח במהלך קמפיין הבחירות שלו כי יעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים.

"ישראל מצפה להעברת השגרירות לירושלים"

פרדימן המשיך אחרי כן אל משרד החוץ בירושלים, שם פגש את סגנית השר ציפי חוטובלי, שבירכה אותו בברכת הצלחה בתפקידו החשוב, ואמרה כי היא בטוחה ששינויים חיוביים לפנינו.

דיוויד פרידמן וציפי חוטובלי. צילום: דוברות
פרידמן וחוטובלי. צילום: דוברות

בנוגע להעברת השגרירות האמריקאית, אמרה: "ישראל מצפה להעברת השגרירות לירושלים ולקיום הבטחתו הנשיאותית של טראמפ. עם ישראל מאוחד ברצון לראות את כל השגרירויות בבירת ישראל וידידתנו הטובה בעולם צריכה להתחיל את המהלך של השבת השגרירויות למקומן הטבעי. אין זמן מתאים לכך מעכשיו, בשנה בה אנו חוגגים 50 שנה לאיחוד העיר".

בנושא הסכסוך, אמרה סגנית השר חוטובלי כי "נדרשת חשיבה מדינית חדשה ליצירתיות אחרי שנות המבוי הסתום שנבע תמיד מסרבנותם של הפלשתינים. מדינה פלסטינית היא סכנה לישראל וליציבות האזור כולו, מאחר ותיפול לידי חמאס ותהיה עזה שנייה. בעת הזאת כדאי להתמקד בפיתוח כלכלי אזורי ובמאבק בגורמים האיסלאמים הרדיקלים", סיכמה.

 :עוד באותו נושא