20:12 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הון שלטון עיתון

הון שלטון עיתון

מורה לשעבר ברשת החינוך של ש"ס תובע על כך שניכו משכרו שלא כדין לטובת מינוי לעיתון ש"ס "יום ליום"

אתמול בצהריים הגיש אבישי גרינצייג באמצעות עורכי דינו בקשה לתביעה ייצוגית נגד "מרכז מעיין החינוך התורני בארץ ישראל" של מפלגת ש"ס. התביעה בגין ניכוי שלא כדין שביצעה רשת "מעיין החינוך התורני" מאלפי עובדיה.

12794557_195872790768261_5034538304201881992_n
אבישי גרינצייג. פייסבוק

לפי טענותיו של גרינצייג כפי שמופיעות בדף הפייסבוק שלו: "כל עובד של רשת החינוך של ש"ס טרם קבלתו לעבודה, חוייב לחתום על כך שהוא מעוניין להיות מנוי על העיתון "יום ליום" של מפלגת ש"ס. הרשת מנכה את התשלום על העיתון מהמשכורת של העובדים שנאלצים לשלם מכספם מדי חודש בחודשו על מנוי לעיתון שכלל אינם חפצים בו."
התנהלות זו מנוגדת לחלוטין ללשון "חוק הגנת השכר", הקובע שאסור על פי דין ובאופן מוחלט למעסיק לנכות משכרו של העובד עבור "צד שלשי", אפילו אם העובד הסכים לכך בכתב. הדברים חמורים שבעתיים כאשר מדובר בכפייה ולא בהסכמה. יתר על כן, מעדויות שבידינו עולה שאף עובדים שסרבו לחתום על המנוי, אולצו לשלם עבורו. הדברים מקוממים במיוחד, כאשר מדובר ברשת חינוכית המתוקצבת על ידי משרד החינוך. התוצאה היא שכספים שהרשת מקבלת מהמדינה עבור משכורות עובדיה, הרשת למעשה משלשלת לכיסה או מעבירה לצד שלישי, בניגוד גמור לדין ובניגוד להתחייבות הרשת כלפי המדינה".
גרינצייג טוען כי "התנהלות מפלגת ש"ס היא לכאורה מקרה קלאסי של "הון-עיתון-שלטון". ליתר דיוק, מקרה קלאסי עם תוספות. כאן לא ראשי המפלגה הם בעלי ההון, אלא המורים, השרתים והמזכירות הם "בעלי ההון" שנאלצים לממן את העיתון התעמולתי, שנועד לשכנע את הקוראים כמה מפלגת ש"ס דואגת לאזרח הקטן והחלש. אולי חשוב לציין שמנכ"ל הרשת בתקופת עבודתי היה לא אחר מאשר יואב בן-צור, כיום חבר כנסת מטעם ש"ס. האם התנהלות עבריינית זו היא המהפכה החברתית שש"ס כל כך מתהדרת בה?".

למצולמים אין קשר לנאמר
למצולמים אין קשר לנאמר

גרינצייג שימש כמורה ברשת החינוך לוא מיהר להגיש את התביעה. לטענתו "במהלך שלוש שנות עבודתי ברשת פניתי פעמים רבות על מנת שהרשת תפסיק לגבות ממני את דמי המנוי אך לשווא. אף לאחר סיום עבודתי פניתי והבהרתי שאם אין בכוונתה להשיב את כספי אאלץ בלית ברירה לתבוע את הרשת בבית משפט אך לשווא. לפני 5 חודשים שלחנו מכתב התראה לרשת, אך שוב לשווא. לא קיבלנו כל מענה. התעלמות מוחלטת. בצר לנו, נאלצנו לפנות לבית הדין לעבודה על מנת שיורה לרשת החינוכית של ש"ס להחזיר את הכספים הרבים שנטלה שלא כדין מעובדיה הנאמנים והמסורים.
גרינצייג מוסיף כי "לא היה לי קל לקבל את ההחלטה להילחם על הצדק נגד גוף שלטוני חזק ודורסני כמו מפלגת ש"ס. אני מודע למחיר האישי שעוד אשלם על כך. גורמים שונים לחצו עליי במטרה להניא אותי מהגשת התביעה. לאחר התייעצויות ולאחר שקיבלתי היתר מרב לפנות לערכאות, החלטתי לא לשתוק על העוול. ואליכם, עובדי הרשת המנוצלים והנסחטים, אני פונה: אל תסכימו להמשיך להיסחט. תדרשו מהנהלת הרשת להפסיק מיידית את ניכוי המנוי לעיתון משכרכם. שכרכם אינו הפקר, ואתם אינכם שקופים".

תגובת מנכ"ל רשת "מעיין החינוך התורני" חיים ביטון: "ההחלטה לחייב את עובדי הרשת לחתום על מינוי לעיתון התקבלה בתקופת יו"ר ש"ס לשעבר אלי ישי. עם כניסתי לתפקיד לפני כשנה ביקשתי חוות דעת משפטית לעניין ונאמר לי כי הוראה כזאת נמצאת בתחום הספק. לפיכך, הוריתי מיידית להפסיק לחייב את העובדים לרכוש מינוי לעיתון. יתרה מכך: רכישת מנוי לעיתון כלל לא מוצעת עוד לעובדי רשת 'מעיין החינוך התורני'".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

מחאה של תושבי עמונה מול בית ראש הממשלה בחודש מרץ. צילום: פלאש 90

תושבי יו"ש יפגינו נגד ראש הממשלה: "מאוכזבים"

נציגי משפחות שכולות וראשי רשויות מיהודה ושומרון הודיעו בעקבות נאומו של ראש הממשלה כי יקימו אוהל מחאה ויפתחו בשביתה שבת מול ביתו