לא מעט ח"כים ושרים מודאגים שוחחו בימים האחרונים עם ליצמן וגפני וניסו ללחוץ עליהם להתגמש בסוגיית ולמנוע הליכה לבחירות, שבהן איש לא מעוניין. בינתיים החרדים בשלהם ובמערכת הפוליטית גוברות ההערכות שביוני הקרוב שוב נלך לקלפיות, הפעם סביב משבר נוסף בנושא דת ומדינה.

נציגי הקואליציה מזכירים בשיחות עם החרדים בעיקר את . הם מזהירים שהליכה לבחירות על סוגיית גיוס חרדים לצה"ל תחזק את לפיד ועלולה להפוך אותו לראש הממשלה הבא.  החרדים מצידם מבינים שהם יושבים בממשלה הכי טובה שיכולה להיות מבחינתם אולם הם מתקשים לקבל את הפשרות שהוצעו להם סביב הסובייה הרגישה כל כך לציבור שולחיהם.

נתניהו נמצא בנסיעה מדינית חשובה בארה"ב, אבל תשומת ליבו מוקדשת למאמצים לפתור את המשבר. השר יריב לוין, שאמון על המשא ומתן מול החרדים, מקווה להביא בשורות מרגיעות מירושלים למשלחת הישראלית בוושינגטון. כרגע, המו"מ במבוי סתום.

ראשי מפלגת יהדות התורה, סגן השר (משמאל) וח"כ . צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מי ששמח על המשבר הוא ח"כ יאיר לפיד שנהנה מההזדמנות להחזיר את השיח הציבורי למאבק בחרדים. לפיד ופעילי מפלגתו יצאו הבוקר לחלק מידעונים על חוק הגיוס בתחנות רכבת, שם עוברים חיילים רבים.

"אחרי חוק המרכולים מגיע חוק המשתמטים", אמר לפיד. "החוק הזה הוא עלבון לחיילי צה"ל, הוא עלבון למדינת ישראל ועלבון לתורת ישראל. בשום מקום בתורת ישראל לא אומרים שמותר לשלוח אחרים לההרג בשבילך. בשום מקום בתורת ישראל לא כתוב שמותר להשתמט משירות לאומי במד"א או בעזרה לקשישים או נכים. החרדים פשוט מנצלים את חולשתו של נתניהו בגלל החקירות כדי לדרוס את הציבור החילוני הדתי והמסורתי במדינת ישראל. החוק הזה הוא עלבון לכל חייל בצה"ל. עוצרים את חוק ההשתמטות חוזרים לשוויון בנטל."

לפיד בתחנת הרכבת. צילום: דוברות

גורמים בליכוד מעריכים שנתניהו לא חושש מהליכה לבחירות, והוא משוכנע שאם יעמוד על שלו בנוגע לחוק הגיוס הוא יצליח להחזיר לליכוד תמיכה של לא מעט חילונים שנדדו ללפיד בעקבות אכזבתם מחוקי השבת וחוק המרכולים.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.