נערים מוסלמים משחקים כדורגל על הר הבית באין מפריע. צילום מסך
נערים מוסלמים משחקים כדורגל על הר הבית באין מפריע. ארכיון. צילום: צילום מסך

מחלקת הווקף (הקדש) המוסלמי גינתה את החלטת המשטרה למנוע משחקי כדורגל ברחבת הר הבית, כך לפי פרסום בערוץ 7. החלטת המשטרה חודדה בעקבות פניית ארגון "חוננו" לאחר שעולים יהודים להר התלוננו על קיום משחקי הכדורגל של נערים מוסלמים באזורים הקדושים.

המחלקה הכפופה לווקף הירדני טענה כי היא לא מכירה בסמכות "בתי המשפט הציוניים" לדון בענייני מסגד אל אקצה ששוכן על ההר ולכן אין בכוונתה להיענות לזימוני בית המשפט. "אנו מדגישים פעם אחר פעם, כי המסגד ששטחו 144 דונם הוא מסגד אסלאמי השייך למוסלמים בלבד, ואין זכות לגורם ישראלי כלשהו בין אם הוא ממשלתי או משפטי להתערב בענייני המסגד הזה", נלשון הודעת הווקף.

עוד הבהירו בווקף, "איננו מכירים בכל החלטה משפטית או החלטות חוקיות מטעם בתי המשפט הישראליים, ואלה אינן מחייבות את המוסלמים ואת מחלקת הווקף האסלאמית. כמו כן איננו מכירים בריבונות החוק הישראלי על מסגד אל-אקצה".

עפ"י החלטת בג"ץ, משחקי הכדורגל בשטח הר הבית אסורה למעט במקומות הסמוכים לבתי הספר המוסלמיים. למרות זאת, המשיכו הנערים המוסלמים לשחק במקום בעוד השוטרים במקום מחלקת הווקף המוסלמי גינתה את החלטת המשטרה לאכוף את האיסור על משחקי כדורגל ברחבת הר הבית. הנהלים חודדו בעקבות פניית עולים נמנעו לרוב מלהעיר להם.

אחד העולים להר, אורי קהת, פנה בחודש אוגוסט באמצעות עו"ד חיים בלייכר מארגון "חוננו" למפקד מחוז ירושלים ניצב יהורם הלוי. "התנהלות זו של משחקי הכדור רגל בשטחי הר הבית הקדושים גורמת לחילול המקום ופגיעה רבה ברגשות העולים ואף ברגשות כל מאמין", לשון המכתב. בלייכר ביקש כי השוטרים ייאכפו את פסיקת בג"ץ ואת החוק לשמירה על מקומות קדושים ויעמידו את העוברים על החוק לדין או לכל הפחות יחרימו את הכדור. בנוסף, הודה לשוטרים על המאמצים לאבטח את העולים להר הבית.

במכתב התשובה הודה יועמ"ש מחוז ירושלים, סנ"צ עו"ד מיכאל פרנקנבורג, לבלייכר על המכתב ואמר כי המשטרה פועלת לאכוף את איסור המשחק במקומות שאינם סמוכים לבתי ספר מוסלמים וכי הנוהל יחודד בקרב שוטרי יחידת הר הבית.

בתגובה אמר עו"ד בלייכר: "אנו מקוים שמכאן והלאה המשטרה תפעל בנחישות גם בעניין הזה של שמירה על קדושת הר הבית מפני חילול המקום ע"י הערבים".בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20