חשש מהסלמה סביב הר הבית ביום שישי הקרוב. המופתי של ירושלים מוחמד חוסיין, העומד בראש הווקף, החליט לסגור את כל המסגדים בירושלים ביום שישי וקבע כי תפילת הצהריים והדרשה ייערכו רק סביב מתחם הר הבית. בארגון הטרור חמאס קוראים לכלל המוסלמים מכל רחבי הארץ להגיע להפגנות גדולות ביום שישי על רקע האירועים בהר הבית ומאיימים: "ההתקפה על אל אקצא תהיה הניצוץ שיגרום לפיצוץ באזור כולו". לדברי הארגון, מאמצי ישראלי לכפות מציאות חדשה על אל אקצא מהווים צעד שלא נראה כמוהו בהיסטוריה. קיים חשש שאירועי הר הבית יציתו גם את גזרת יהודה ושומרון.

הווקף מודיע במסיבת עיתונאים על העברת תפילת יום השישי לאזור הבית בלבד
הווקף מודיע במסיבת עיתונאים על העברת תפילת יום השישי לאזור הבית בלבד

 

נוכח ההחלטה, ראש המששלה נתניהו קיים הערכת מצב נוספת יחד עם מערכת הביטחון שהביעה התנגדות למגנומטרים. ההערכה היא שבסופו של דבר הם יוסרו. זאת לאחר שמוקדם יותר היום ערך רה"מ שיחת הערכת מצב עם בכירי מערכת הביטחון סביב הנושא, אך לא התקבלו בה החלטות מעשיות.

במסגרת התפרעויות המוסלמים סביב ההר, הגיע בשעות הצהריים מוסלמי למבואות סמוך לשער האריות וביקש לחלק מנשרים, תוך קריאת קריאות לעבר האנשים במקום. עקב ההתגודדות שהחלה סביבו והפרת הסדר הציבורי, ביקשו השוטרים ממנו לעזוב המקום ולעשות זאת שלא בסמוך לשערי הבידוק. החשוד סירב להוראות השוטרים והחל לתקוף אותם נעצר לחקירה. תוך כדי מעצרו החלו נוספים במקום להפר את הסדר הציבורי וליידות אבנים לעבר הכוחות. הכוח פיזר אותם.

התפרעויות ותקיפת כוחות הביטחון בשער האריות לפני שעה קלה. צילום ערבי

גם משרד החוץ המצרי הוציא הבוקר הודעת אזהרה לישראל על "חומרת ההשלכות של הסלמה ביטחונית נגד ישראל במסגד אל-אקצה", בה הוא דורש "לשים קץ לאלימות ולכבד את חופש הפולחן הדתי הקדוש ואת זכותו של העם הפלסטיני לקיים את דתם בחופשיות ובביטחון". המצרים גם דרשו "לא לבצע כל פעולה נוספת שתבעיר את הסכסוך ותעורר רגשות דתיים שיגבירו את המצב המתוח בקרב העם הפלסטיני".

כמו כן, הוועדה העממית באום אל פחם מזהירה את ישראל מהמשך החזקתם של שתי גופות המחבלים, בני העיר, שביצעו את הפיגוע בהר הבית ביום שישי ודורשת את החזרתם באופן מיידי.

המחבלים על הר הבית כשעה לפני הפיגוע
המחבלים על הר הבית כשעה לפני הפיגוע

 

הבוקר הורה מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב יורם הלוי, הורה על סגירת הר הבית לכניסת יהודים והוצאת כ-50 יהודים שהגיעו למקום, בעקבות "הפרה של כללי הביקור בהר הבית על ידי קבוצת מבקרים יהודים" שעלו להר מוקדם יותר הבוקר. "משטרת ישראל פועלת במכלול של איזונים תוך שמירה על החוק וכללי המקום ולא תאפשר לאף גורם להפר את החוק בכל דרך", נמסר מהמשטרה. כניסת מוסלמים להר מתאפשרת כרגיל.

חוק ירושלים אושר בקריאה טרומית

ברקע המהומות, חוק ירושלים שהגישה יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי עם השר נפתלי בנט עבר בקריאה טרומית. ח"כ מועלם פנתה לחברי הכנסת הערביים ולאבו מאזן בשפה הערבית ואמרה "תכניסו את זה טוב לראש: ירושלים הייתה בירתו של העם היהודי ותישאר בירתו של העם היהודי לנצח נצחים". בהמשך אמרה כי "בהתאם לניסיון העבר, ולאור המבנה הקואליציוני כיום, מוטלת עלינו החובה להגן על ירושלים מפני מהלכים עתידיים אפשריים. גם אם אין איום על שלמותה של ירושלים בעתיד הנראה לעין, ניסיון העבר מלמד שיש הפתעות".

 ח"כ מועלם. הסוף לחרם על ההתיישבות. צילום: פלאש 90
ח"כ מועלם פנתה לח"כים הערביים בשפתם: "ירושלים תישאר בירתו של העם היהודי לנצח נצחים". צילום: פלאש 90

 

שר ירושלים, מורשת והגנת הסביבה – ח"כ זאב אלקין – ברך על המהלך ואמר: "אני מברך את הכנסת על אישור תיקון לחוק יסוד ירושלים. תיקון זה יבצר את מעמדה של ירושלים המאוחדת כבירת ישראל ויקשה מאוד בעתיד על כל מי שיעז לנסות לחלק את ירושלים". אלקין מתח גם ביקורת על המתנגדים ואמר כי "הצבעת יאיר לפיד ו'יש עתיד' נגד החוק חושפת שוב שכל הדיבורים של לפיד בעד אחדות ירושלים לא עוברים את מבחן המעשה. לפיד בעד ירושלים מאוחדת בדיבורים ובעד חלוקת העיר במעשים!".אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20