מסגד "סדנא עומר" הוקם ברובע היהודי בסוף המאה ה-14 בסמוך לבית כנסת הרמב"ן ובית כנסת החורבה. הוא הפסיק את פעילותו לאחר מלחמת ששת הימים אז שוחררה העיר וכעת עובר שיפוץ נרחב במימון הארמון הירדני ובפיקוח הוואקף, לקראת פתיחתו המחודשת בעוד כשבועיים. השיפוצים כוללים בנוסף לחללים הפנימיים גם את שיפוץ הצריח וקיר חיצוני, דברים הנכללים תחת המושג "מעטפת חיצונית" המחייב על פי חוק תכנון ובנייה היתר בנייה.

אלא שהיתר בנייה כזה לא קיים ועל פי אינו נצרך: "מדובר בעבודות שיפוץ ותחזוקה של מבנה קיים אשר אינן טעונות בהיתר בניה" מסרה העירייה ל'ערוץ 20'.

"עיריית ירושלים מועלת בתפקידה" אומר חבר מועצת העיר מטעם 'התעוררות' אלעד מלכא. "הסדרי בניה נועדו לשמירה על המרחב הציבורי ועל הסדר הטוב בין האוכלוסיות השונות. במקום להיות בעל הבית באחד האזורים הרגישים ביותר בעיר, ראש העירייה מפקיר את הזירה".

החשש המרכזי בקרב תושבי הרובע שלא יודעו על ידי שום גורם על דבר השיפוצים ופתיחתו המחודשת, היה שינוי בסטטוס קוו. כיום, במסגד מתקיימות תפילות יחידים ובעקבות השיפוץ חששו התושבים כי תוקם מערכת הגברה והתפילות יהפכו לתפילות המונים, בלב השכונה היהודית בעיר העתיקה.

אלא שבעקבות שיחות שנערכו מאחורי הקלעים, הובטח לתושבי הרובע כי הסטטוס קוו יישמר במלואו: לא תוקם מערכת הגברה, לא יותקנו אורות על גבי הצריח והתפילות יישארו כפי שהן היום- תפילות יחידים.

במתחם העיר העתיקה פועלים כיום 30 מסגדים יחד עם מאות בתי תפילה נוספים, תחת פיקוח הוואקף הירדני. שיפוצו של המסגד מעריכים גורמים, טומן בחובו מטרות ברורות מתחת לפני השטח: בעקבות הגברת הנוכחות התורכית במזרח ירושלים, פועל בתקופה האחרונה הוואקף הירדני לרכישת קרקעות במזרח העיר ולהקמת מוסדות. במסגרת ההתרחבות התורכית, ירדן מבקשת גם היא להראות נוכחות דתית בעיר.

כעת מקווים בעיר העתיקה שלא יהיה מדובר בדריסת רגל מסוכנת בלב לבו של הישוב היהודי בירושלים.

הפרטים המלאים הערב במהדורת "חדשות 20"

 

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.