צה"ל החליט להדיח את לוחם יחידת העילית מגלן שלא התעמת עם המחבלת בפיגוע דקירה במבוא דותן לפני כשבוע וחצי. מדובר צה"ל נמסר כי היום "הושלם התחקיר של מפקד היחידה ממנו עלה כי הלוחם לא פעל לנטרול המחבלת כפי שמצופה ממנו כלוחם בצה״ל. לאור זאת, הוחלט על הדחת החייל מתפקיד לחימה ביחידה בה משרת".

תיעוד: המחבלת מתקרבת אל החיילים, דוקרת ורודפת אחר חייל נוסף

כזכור, החייל נפצע בפיגוע ע"י מחבלת צעירה החמושה במברג וסכין. בשעות הבוקר הגיעה מחבלת בת ה-16 מהכפר יעבד אל שער היישוב והחלה לרדוף אחר החייל. לוחם יחידת העילית לא התעמת עם המחבלת ופתח בריצה מפניה. חייל של התאג"ד ירה במחבלת ופצע אותה קשה, מאוחר יותר היא מתה. ארגון הטרור פת"ח טען בהודעת גינוי שקרית כי ישראל רצחה את המחבלת והותירה אותה לדמם למוות. הארגון האשים את מדינות העולם ש"עומדות מנגד פשעי הכיבוש שרוצח אזרחים פלסטינים באופן יומיומי ולא עושה דבר"

החייל נפצע קל בביטנו ופונה אל בית החולים הלל יפה בחדרה. בעקבות אשפוזו טרם הושלם התחקיר ולא נתקבלה החלטה סופית בעניינו. לדברי גורמים בצה"ל, "המפקדים רואים בצורה חמורה את התנהלות החייל. מצופה מכל לוחם, בטח לוחם קומנדו לחתור למגע ולהסתער. באותה מידה יכלה להידקר שם גם ילדה קטנה".

נציין כי לפני מספר חודשים הודח קצין שריון שנמלט מזירת פיגוע בגבעת התחמושת בו נרצחו לבנה מליחי הי"ד ורס"מ יוסף קירמה הי"ד. בשנה שעברה אמר הרמטכ"ל גדי אייזנקוט בפני תלמידי תיכון כי צה"ל לא יכול לפעול לפי "סיסמאות כמו הקם להורגך השכם להורגו", והוסיף: "אני לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה עם מספריים".

מדובר צה"ל נמסר: "לאחר סיום האירוע בוצע תחקיר מבצעי ממנו הופקו מסקנות ולקחים. כחלק מהתחקיר עלה כי בניגוד למצופה, לא כל הנוכחים באירוע פעלו כנדרש וכמצופה מלוחמים ביחידה מובחרת לנטרול המחבלת. ביום ראשון ישוב החייל ליחידה, ומפקדיו יבצעו תחקיר בהשתתפותו בו ידונו על המשך שירותו".

המחבלת שביצעה את פיגוע הדקירה מקבלת טיפול רפואי. צילום: אריה ציטרינוביץ/TPS
המחבלת שביצעה את פיגוע הדקירה מקבלת טיפול רפואי. צילום: אריה ציטרינוביץ/TPSמבוא דותןמערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20