עמותת 'טבקה לצדק ושוויון ליוצאי אתיופיה' הגישה היום (ד') עתירה לבג"ץ בכדי לפסול את מועמדותו של לרב הראשי של העיר חדרה, בעקבות התבטאויותיו בעניין עריכת טקסי ברית המילה ליוצאי באופן בוטה וגזעני כפי שפורסמו בתחקיר 'כאן'. אסולין תועד במצלמה נסתרת כשהוא אומר לתלמידיו ללימודי המילה בין היתר: "תראה האתיופים לא מבינים כלום", "אני נותן לך לחתוך אצל , קוקווזים שהם, לא אכפת להם מי, העיקר לעבור ברית", ואף מעודד את תלמידיו "להתאמן" על העדה האתיופית בטענה שהם "בשר תותחים".

מנכ"ל העמותה, פנטהון אספה דויט, מסר בתגובה כי הוא "רואה בחומרה רבה את אישור מועמדותו של הרב אסולין לרב העיר חדרה". לדבריו, "במדינה מתוקנת, רב שמתנהל בצורה בזויה וגזענית ומתייחס לתינוקות בני שמונה ימים כבשר תותחים והופך אותם לשפני ניסוי על גופם צריך לשבת בכלא ולא לקבל פרס של אישור מועמדותו כרב עיר".

עוד מוסיף מנכ"ל העמותה, כי "חמור מכך שמשרד הדתות שנחשף למעשיו החמורים כפי ששודר בתקשורת ומהווה סכנה לשלום הציבור מאשר את מועמדותו במקום לפסול אותה על הסף ובאופן מיידי! הרב אסולין הינו עבריין אשר מתנהלת נגדו תביעה בעקבות תחקיר שמראה בבירור הרב סוחר בתינוקות ופוגע בצורה גזענית קבוצות שונות בחברה ישראלית. צריך רק לדמיין כמה תינוקות נפלו קורבן ונגרם להם נזק בלתי הפיך עקב התנהגותו הפסולה של הרב אסולין".

"בשר תותחים". צילום ארכיון: גרשון אליסון, פלאש 90
"בשר תותחים". צילום ארכיון: גרשון אליסון, פלאש 90

 

אספה דויט מסביר כי עמותת 'טבקה' "תמשיך לפעול ולהיאבק בכל האמצעים העומדים לרשותה בכדי לפסול את מועמדותו של הרב אסולין ולמצות איתו את הדין על הפגיעה הקשה בתינוקות חסרות ישע וקהילות מוחלשות. אני תקווה כי הצדק יראה ויעשה ובג"ץ יורה על הסרת מועמדותו של הרב אסולין לתפקיד רב ראשי של עיר חדרה".

כזכור, עם פרסום התחקיר בנובמבר 2016, הוצתה מחאת העדה האתיופית בישראל סביב גילויי הגזענות בחברה. מאז, השעה את עצמו הרב אסולין מהסמכת מוהלים. לצד העתירה, העמותה אף הגישה בקשה למתן צו על תנאי לקיום הבחירות לרבנות העיר, אולם בקשה זו נדחתה.

הרב אסולין בתגובה: "הייתה לי התבטאות לא מוצלחת, התנצלתי בכנות"

הרב אליהו אסולין מסר בתגובה: "ביני לבין העדה האתיופית יש ידידות ואהבת אמת למעלה מ-30 שנה. יריבים פוליטיים שביקשו לסכל את התמודדותי, ניסו ליצור קרע. הייתה לי התבטאות לא מוצלחת שנאמרה בהומור לתחקירן שהתחזה למתלמד ומשך אותי בלשוני".

"התנצלתי בכנות". הרב אליהו אסולין. צילום מסך מתוך תחקיר 'כאן'
"התנצלתי בכנות". הרב אליהו אסולין. צילום מסך מתוך תחקיר 'כאן'

 

לדבריו, "התנצלתי בכנות בפני העדה בחדרה ואמרתי שלמרות שהדברים נאמרו בקונטקסט מאוד ברור. הם לא היו אמורים להיאמר – נקודה. שמחתי מאוד לשמוע שקיבלו את ההתנצלות. לזכותי עומדים מאות מפגשים של סיוע ואהבה עם בני העדה. כמו כן, יצויין כי בבית הכנסת שלי ישנם מתפללים מבני העדה, המשמשים בתפקידים בכירים בקהילה. מבין שיש דמויות פוליטיות בעיר שמנסות להצית אש על רקע עדתי כדי להניב רווחים. אני מתפלל שלא יעלה בידם".:עוד באותו נושא