No Tag To Print

יאיר נתניהו

ההתקרבות בין התורכים לרשות הפלסטינית מדאיגה את מצרים

סיוע כלכלי ומדיני, נטילת תפקיד התיווך בין ישראל לחמא"ס, בוררות בין החמא"ס לפת"ח, דחיקת מצרים וקידום מהלכים בהנהגת חמא"ס – שאיפותיו של הסולטאן התורכי בזירה הפלסטינית

באחרונה הגבירה תורכיה את מעורבותה בזירה הפלסטינית והיא איננה מסתפקת רק בתמיכה כלכלית ברצועת עזה. פרשנים ערבים מעריכים, כי תורכיה מנצלת כעת גם את הפילוג בין הפת"ח לחמא"ס ואת מאמצי הפיוס, כדי להגביר עוד יותר את מעורבותה בזירה הפלסטינית וכי היא פועלת גם כדי להפוך למתווך הראשי בין ישראל לחמא"ס, במקומה של מצרים. קטאר כבר מובילה את המגמה הזו מזה שנתיים לפחות, ו"מזוודות הדולרים" הן הביטוי הבולט לכך.

פרשנים מעריכים, כי ארדואן מנסה להשיג שליטה בחמא"ס גם במסגרת מאמציו להשיג השפעה ברצועה כאמצעי לחץ על מצרים ועל ישראל.

אפילו גורמים בחמא"ס הביעו באחרונה חשש מפני ההתקרבות בין הרשות הפלסטינית לתורכיה כצעד שעלול לבוא על חשבונה של חמא"ס וזאת לאור ההערכה, כי הסיוע התורכי לפלסטינים יועבר ברובו על ידי הרשות הפלסטינית ורק חלקו יגיע לרצועת עזה. בין השאר, הדבר צפוי גם בשל משבר הקורונה שפוקד את התורכים.

עבאד ראחים חאטיב פלאש 90

גורמים פלסטינים מדווחים, כי הסולטאן התורכי מנסה לשמר ולפתח גם קשרים משמעותיים בהנהגת הפת"ח והרשות תמורת תמיכה מדינית ואמצעי בוררות נוח מול חמא"ס וזאת במקביל לתלות שפתחה בו חמא"ס.
לשם כך הוא מנצל את הפילוג הפלסטיני כדי להופיע כמי שיכול לתווך בין הצדדים וגם בכך לקחת לעצמו את התפקיד שהיה שמור עד כה למצרים.

אי אפשר שלא להבחין בנוכחות התורכית ברצועת עזה: גורמים שונים מדווחים על רחובות הנקראים בשמו של ארדואן ועל תופעת מתן שמו גם לתינוקות. חנויות ועליהן שלטים וסמלי תורכיה כבר הפכו מראה נפוץ ברצועה ותמונותיו של "הסולטאן התורכי" נתלו ברחבי הרצועה.באחרונה חילקו התורכים אלפי קילוגרמים של בשר קורבן למשפחות נזקקות לרגל חג הקורבן וכן סייעו לשלטון החמא"ס ברצועת עזה בציוד רפואי להתמודדות עם נגיף הקורונה. שווקיה של רצועת עזה עמוסים בתוצרת תורכית זולה וגם זרם החולים והפצועים מרצועת עזה לתורכיה נמשך כסדרו, לפחות עד תחילת משבר הקורונה.

בכלי תקשורת ערביים ופלסטינים אף הופיע באחרונה הביטוי "תטריכ עזה", שפירושו "להפוך את עזה לתורכיה".

גורמים פלסטינים אומרים, כי המהלך התורכי מדאיג את מצרים ואת ירדן ובאחרונה הביעו המצרים תרעומת בפני אבו מאזן בשל קשריו המתפתחים והמתוקשרים עם התורכים, שבינם לבין המצרים מתקיימת מתיחות צבאית רבה מאוד סביב שאלת לוב. גורם ביטחוני פלסטיני דיווח כי הדברים עלו בשיחתו האחרונה של שר החוץ המצרי, סאמח שכרי עם אבו מאזן וכי המצרי הביע תרעומת על הקשרים המתפתחים ועל פניותיו של אבו מאזן לארדואן גם בשאלת הסיפוח.

וויסאם השלמון פלאש 90

באחרונה אמר ארדואן מספר פעמים, כי לא יאפשר לישראל לספח את שטחי פלסטין ובתוך כך שיגר הערות עוקצניות למצרים ולמפרץ ואמר כי תורכיה היא המדינה היחידה השומרת על זכויותיהם של הפלסטינים בעוד שמדינות ערביות אחרות "בוגדות בבעיה הפלסטינית".

מקורות בפת"ח אומרים לערוץ 20, כי תורכיה רואה בעין יפה את מאמציו של אבו מאזן לסייע לה להניח את ידה על מחמד דחלאן, שהואשם על ידה כמי שעמד מאחורי ניסיון ההפיכה הכושל נגד ארדואן ונחשב לשנוא נפשו של אבו מאזן. דחלאן נחשב ליקיר איחוד האמירויות ומקורב מאוד למצרים.

באחרונה התפרסמו ידיעות במספר כלי תקשורת ערביים לפיהם בירך יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, את נשיא תורכיה על פתיחתו של מסגד איה סופיה, בעקבות התפילה ההמונית שקיימו התורכים במסגד שהיה עד לאחרונה אחת הכנסיות הבולטות באירופה. בעוד שהסוכנות "ופא" הרשמית איננה מציינת דבר על ברכה זו ומסתפקת בדיווח על שאר נושאי השיחה בין אבו מאזן לארדואן, הרי שכלי תקשורת המזוהים עם החמא"ס, מכאן, וכן כלי תקשורת ירדנים ומצריים הדגישו כי אבו מאזן הוא המנהיג הערבי היחיד שבירך את התורכים על פתיחת איה סופיה. עיתונאי ירדני אף קבע כי אין להעריך שהפרסומים בסוכנויות הידיעות רשמיות בתורכיה הם דברי שקר ויש להניח שאף שאבו מאזן הורה להסתיר את הדברים כדי לא לעורר את כעסם של הנוצרים באירופה, הוא אכן בירך את התורכים.

 

איסאם רימאווי פלאש 90

באחד הביטויים המתוקשרים בתורכיה, מיד עם פתיחתו של מסגד איה סופיה, אמר ארדואן, כי "הצעד הבא יהיה כאשר תשחרר אנקרה גם את מסגד אל אקצא'".

התקשורת הערבית מרבה לעסוק באחרונה בשאלת היחסים בין תורכיה לרשות הפלסטינית ולחמא"ס ובין השאר קובעים חוקרים ופרשנים כי המחנה הקטארי התורכי התומך בהקמתה של "האמירות האסלאמית" ברצועת עזה, הוא גם זה שמקדם את האחדות בין הפת"ח לחמא"ס. גורם פלסטיני אומר כי תורכיה וקטאר מובילות את המאמץ לאחדות בין הפת"ח לחמא"ס ולו רק כדי להדיח את מצרים מהתפקיד הזה. תורכיה מנצלת לצורך זה את "המחנה התורכי" בחמא"ס, אליו משתייכים ח'אלד משעל, אחמד יוסף, ח'ליל אל חיה, צלאח ברדויל, מוסא אבו מרזוק ואחרים.

חסן יוסף, אחד מראשי חמא"ס באיו"ש, ומי שנעצר לאחרונה בידי ישראל מספר פעמים, אמר לתקשורת הפלסטינית, כי "הקשר בין אבו מאזן לבין התורכים הוא קשר יומיומי וכי תורכיה פועלת נמרצות כדי להביא לאחדות בין פת"ח לחמא"ס. בהמשך דבריו בירך חסן יוסף את פתיחת מסגד איה סופיה "כהישג אסלאמי נדיר בחסות התורכים".

בעוד שהמחנה התורכי והקטארי תומך באחדות הרי שהמחנה האיראני בחמא"ס מתנגד לו וסבור שעל חמא"ס להציב בראש את המאבק בישראל, אולם לצד הדיווחים על הסתייגותה של איראן ממהלך האחדות בין פת"ח לחמא"ס, הרי שגם פעילים בולטים המזוהים עם המחנה האיראני ובהם עארורי, תומכים באיחוד הכוחות עם פת"ח. כך גם יחיא סנואר, חסאם בדראן ואחרים.

ברשות הפלסטינית אומרים כי מטרתם של אלו היא להביא באמצעות "מופע האחדות" שנערך בין עארורי לרג'וב, לכניסתה של חמא"ס לתוך שטחי הגדה ולפיכך הם משרתים את מטרותיה של איראן לטווח הרחוק.
תורכיה חודרת לזירה הפלסטינית גם באמצעות מהלכים שהיא מקדמת בתוך המערכת הפוליטית הפנימית של חמא"ס: לקראת הבחירות הצפויות להנהגת חמא"ס בסוף השנה, מתגבשים כבר שלוש קבוצות. הראשונה היא קבוצתו של צאלח עארורי, המזוהה עם איראן, השניה היא קבוצתו של ח'אלד משעל, שמזוהה עם התורכים והקטארים והשלישית היא קבוצתו של איסמעיל הניה, שמשחק על כל המגרשים.