המצלמות והגדרות הוסרו, הפורעים שיגרו זיקוקים

יו"ר הרשות הפלסטינית הכריז על חזרה לאל-אקצה:  הודיע היום כי ״תפילת הצהריים תתקיים היום בתוך מסגד אל-אקצה". עוד הוסיף כי המהומות נעשו בתיאום עם מדינות נוספות: "אנחנו מתואמים עם מצרים, ירדן, סעודיה ומרוקו בכל הנוגע לסוגיית ״

מוקדם יותר היתר המופתי של ירושלים, מוחמד חוסיין, למתפללים להיכנס אל הר-הבית, ובכך, מביא ככל הנראה לסיום משבר המגנומטרים. חמאס בירך על הסרת כל אמצעי הביטחון במתחם . בהודעת הארגון נכתב: "העם שלנו השיג ניצחון היסטורי על ישראל, על צבאה ועל ממשלתה". בנוסף במהלך הלילה חגגו פורעים ערבים בזיקוקים ובצהלות שמחה את הסרת גשרי המצלמות מהכניסה אל . מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, הזהיר את המתפללים המוסלמים מפני עימותים במתחם : "אל תנסו אותנו ואל תעמידו אותנו במבחן כי אנחנו יודעים להגיב באופן חד ונמרץ".

כמו בהסרת המגנומטרים, המשטרה הסירה הלילה את "גשרי המצלמות" שהוצבו בשבוע שעבר במתחם הר הבית. בתגובה, עשרות ערבים שהתעמתו קודם לכן עם השוטרים, פתחו בחגיגות ותושבים מוסלמים בירושלים חילקו ממתקים ברחובות. יש לציין כי מדובר ביישום נוסף של החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני מיום שלישי האחרון.

הווקף, שמאז הסרת המגנומטרים קרא למוסלמים שלא להיכנס להר הבית וגרר את ירושלים למתיחות, הורה כי על אף הכניעה הישראלית, תפילת הבוקר תתקיים בשער האריות. לאורך כל תקופת המשבר הרשות הפלסטינית והווקף דרשו מישראל להשיב את המצב בהר לקדמותו כפי שהיה לפני הפיגוע.

 

גשרי המצלמות מפורקים לקול צהלות המוסלמים

אתמול הורה נתניהו לשוטרים לבדוק באופן ידני את הנכנסים אל הר הבית, ובעקבות כך הודיע הווקף כי העימותים יימשכו. כעת, משהוסרו לחלוטין סממני הריבונות הישראלית במקום, נראה כי גם על הנחיה זו צפויה ישראל לוותר.

גם נשיא טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן התערב, והבהיר כי "הסרת המגנומטרים הייתה צעד נכון, אבל לא מספיק". על אף תגובות נחרצות שהעבירה ישראל לאנקרה, אמש, כאמור, היא נכנעה לאולטימטום.

גשרי המצלמות מפורקים. צילום: ללא קרדיט
גשרי המצלמות מפורקים. צילום: ללא קרדיט

גם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש קרא לישראל לשנות את המצב בהר הבית, זאת בעקבות ההכרזה הפלסטינית על 'יום זעם' נוסף לזה שהיה ביום שישי שעבר.  "ישראל צריכה להפגין איפוק, קבע, והוסיף כי הוא "מודאג במיוחד מהסיכונים שטמונים בהידרדרות המצב", ואמר כי "על ישראל לכבד את הסטטוס קוו במקומות הקדושים".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.