נשיא צרפת מקרון ונשיא ארה"ב טראמפ. צילום: רויטרס
מקרון ונשיא ארה”ב טראמפ. צילום: רויטרס

 

אמר פעם איש חכם: אם תשתלו התמדה, תקצרו שביעות רצון. ייאמר לזכותו של שהוא מתמיד. מתעקש להיפגש עם כל מנהיג בעולם, גם אם הוא העוין ביותר לישראל, והעיקר שיתאפשר לו להעביר את מסריו הברורים. האם מול אירופה יקצור ראש הממשלה שביעות רצון? בספק רב. אבל אשרי המנסה.

הנשיא הצרפתי מקרון הוא מנהיג מתעתע ומבלבל. הייתי בתחילת השבוע בארמון האליזה וראיתי את נתניהו מתקבל שם בכבוד ובהערכה. השיחה עם הנשיא הצרפתי ארכה כשעתיים ולאחריה הם ערכו מסיבת עיתונאים שם נשמע מקרון אוהד מאוד לנתניהו ולישראל, גם אם בסוגיית הצהרת טראמפ שני המנהיגים חלוקים ביניהם.

מקרון חייך לכל עבר, ענה באריכות לשאלות העיתונאים הישראליים, גינה בתוקף את ההסתה והאלימות הפלסטינית נגד ששוב צפה (התירוץ הפעם: ההכרה האמריקנית בירושלים) ולסיכום – הייתה זו פגישה (שלישית בתוך שנה!) של נתניהו עם הנשיא הצרפתי שהוגדרה כמוצלחת ואוהדת.

סירב ללחיצת יד. הנשיא טראמפ במהלך הפגישה עם הקנצלרית מרקל, היום. צילום: רויטרס
המנהיגים האירופים לא אוהבים אותו. והקנצלרית . צילום: רויטרס

 

לא חלפו יומיים, וכבר אנחנו שומעים על יוזמה עוקפת טראמפ שמקדם הנשיא הצרפתי ביחד עם כמה משותפיו באיחוד האירופי. במקום להניח לסוגיה הזאת ולהתמקד בניסיונות לקדם את ההליך המדיני בחסות ארה”ב, מקרון וחבריו מסרבים לחשוב מחוץ לקופסא ומתעקשים לאמץ את הגישה הפרו-פלסטינית העיוורת. ההצהרות שיוצאות השבוע מבריסל רק מחזקות את אבו מאזן ומרחיקות אותו משולחן המשא ומתן. דעתו על טראמפ ידועה, וכשיש לו רוח גבית מהאיחוד האירופי, הוא יכול להרשות לעצמו לעשות שרירים.

ואולי בעצם זה בדיוק מה שמנסים האירופים להשיג. הרי לא בנתניהו הם מעוניינים להתנגח. אם כי זה תחביב ידוע אצלם. הפעם – על הכוונת שלהם נמצא טראמפ. באיחוד האירופי מאוד לא אוהבים את מדיניות החוץ של הנשיא הג’ינג’י והלא צפוי. הוא נועז מדיי עבורם. הוא פועל בלי לשתף אותם בכל צעד, ולא פעם גם תוקף אישית את אחד ממנהיגי אירופה. תשאלו את אנגלה מרקל. הצעדים של מנהיגי האיחוד באים להציב מציאות מקבילה לזו שמנסה טראמפ ליצור. ברגע שהוא מאמץ את הנרטיב הישראלי בסוגיית , הם באופן אוטומטי ולא חכם במיוחד פונים לצד השני.

טראמפ, בחזונו ערב ההצהרה, תכנן מפגש פסגה אזורי בחודש מרס, קרי בעוד פחות משלושה חודשים. זה כנראה לא יקרה. האירופים אורבים בפינה ומייחלים לכישלונו של טראמפ ושליחיו למזרח התיכון. ואם הנשיא האמריקני ירים ידיים, לחלל הריק הזה ימהרו להיכנס האירופים ועבורנו זה יהיה מהלך רע מאוד. גם פגישות שבועיות של נתניהו באיחוד האירופי בבריסל או בארמון האליזה לא יצליחו לקצור את שביעות הרצון במציאות כזאת. שלא נדע.

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. צילום: רויטרס
סגן נשיא ארה”ב מייק פנס. צילום: רויטרס

קואליציה במבחן

לקראת אמצע השבוע תתמרק . הרי לא בכל יום ינאם על דוכן המליאה מנהיג דוגמת סגן נשיא ארצות הברית. מייק פנס מגיע לאזור בתקופה רגישה מאוד. מחרימים את ביקורו, בעקבותיהם גם הח”כים מהרשימה המשותפת, וכך ביקורו יחל במצרים ומשם לירושלים. לא בטוח שסגן הנשיא ממש מבואס מהביטולים האחרונים.

אנחנו צפויים לשמוע מפנס נאום פרו-ישראלי מובהק, אוהד מאוד, שידבר לצד ההכרה בירושלים גם על הצורך לקדם את ההליך המדיני. ייתכן שסגן הנשיא יביא אתו לפגישתו עם נתניהו את המתווה של טראמפ לשלום בין ישראל לפלסטינים. ראש הממשלה מכיר רק כמה פרטים מהתכנית הנרקמת, והוא מאוד מקווה שלא יהיו שם הפתעות שהוא יתקשה להתמודד אתן בתוך הקואליציה המורכבת שלו. מזל שיש את אבו מאזן לפעמים, שחוסך כאב ראש גדול לנתניהו.

ח"כ דודי אמסלם. צילום: פלאש 90
ח”כ . צילום: פלאש 90

 

אבל זה יקרה ביום חמישי. שלושה ימים קודם לכן, צפוי עוד לילה ארוך בכנסת. של ח”כ אמסלם צפוי לעלות לקריאה שנייה ושלישית והמשכן כמרקחה. גם החוק הזה מעורר גלי התנגדות בתוך סיעות הקואליציה. אם תראו שוב את נתניהו שותה כוס סודה במזנון הכנסת ומתעלם באלגנטיות משאלות הכתבים על אבי גבאי – תבינו שמאחורי הקלעים שוב הושג הרוב הדרוש, ושגם מעל המשוכה הזאת הצליחה הקואליציה לדלג. המפכ”ל אלשייך כבר כוסס ציפורניים. שבת שלום.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.