ניחוש לא פרוע: כמה ידיים בירושלים חיככו הבוקר בהנאה למשמע הכותרות המדאיגות שהגיעו מצפון קוריאה. ההתגרות של קים ג'ונג און בשכנותיו ובמערב, והניסויים הגרעיניים שהוא ממשיך לערוך, ייאלצו את טראמפ לממש את האיומים שלו ולעבור לצעדים אופרטיביים יותר. אולי גם הסינים יתעוררו, ויבינו שאם הם לא יבלמו את המנהיג המטורף מפיונגיאנג – אנחנו עלולים להתעורר כבר בקרוב למלחמת עולם שלישית ומאיימת מתמיד.

כל איום אפשר להפוך להזדמנות. לומדים את זה בין היתר בבתי ספר לממשל וגם בחוגים של מינהל עסקים. זאת הסיבה שבירושלים רואים מה קורה שם, וישר חושבים איך למנף את זה לשכונה שלנו ולטובת האינטרס הישראלי.
לא מעניינת אותנו יותר מדיי, הנה מדינה אחת שישראל לא מעסיקה אותה. אבל, לנו יש את . והמכנה המשותף בין טהרן לפיונגאנג גדול מאוד. את המסר הזה נתניהו חייב להעביר במלוא הכוח בפגישותיו המדיניות הקרובות, וכמובן בנאומו בעצרת המרכזית של האו"ם בעוד שבועיים.

פיונגיאנג וטהרן: בעיות ברמה גלובלית

העולם כולו צריך להיות מוטרד משני מנהיגים מטורפים שמדינותיהם מפתחות נשק גרעיני. שתי המדינות מהוות איום על השכנות שלהן ועל הסדר העולמי, וכמובן – מדובר בשתי דיקטטורות שנושא זכויות האדם לא נמצא בלקסיקון שלהן.
רוחאני וקים ג'ונג אם. צילום: KNCA
רוחאני וקים ג'ונג אם. צילום: KNCA
מול שתי מעצמות מסוכנות כאלה העולם המערבי-הדמוקרטי צריך לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו כדי לבלום את התוכניות הזדוניות שלהן רגע לפני שיהיה מאוחר מדיי. נתניהו, הימור לא פרוע, מבין שצפון קוריאה מטרידה יותר את ארה"ב מאשר איראן. זה קורה מכמה סיבות, העיקרית שבהן – איראן מתחמשת ומעודדת טרור אך עושה את זה בפרופיל נמוך. בעיקר מאז שאחמדיניג'אד פרש.
הפומביות וההתרסה הצפון קוריאנית גוררת את ארה"ב ויפן להסלמה. ישראל חייבת לקשור בין שני האיומים האלה. הם אומנם נמצאים משני צידי כדור הארץ, פחות או יותר , אבל המשמעות שלהם היא אחת: חולשה של המערב תגרור לפעולות אקטיביות יותר בשתי הזירות, לעוד התגרויות. הניסויים עלולים להפוך לפגיעות של ממש ומכאן המדרון חלקלק ומסוכן. זה הזמן לפעולות מנע.
נתניהו ואנשי משרד החוץ חייבים להסביר לעולם שלא רק צפון קוריאה מסוכנת, אלא גם איראן. ההתבססות שלה בסוריה, הסיוע המסיבי שלה לארגוני טרור דוגמת חמאס וחיזבאללה, תביא בסופו של דבר למלחמה אזורית במזרח התיכון. אם כבר המעצמות מתאחדות נגד צפון קוריאה, זה הזמן לאחד אותן גם נגד איראן. במקרה הזה, לתפוס שתי ציפורים במכה אחת תהיה החלטה שמשמעותה ניצחון עצום לא רק לישראל אלא לכל מדינות ערב המתונות.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.