תיאור המסלול
גבעת המורה מסתפקת בשם "גבעה" מטעמים מקראיים אך היא הר לכל דבר, בדומה להרי הגלבוע והתבור הסמוכים. השטח שעליו משתרעת הגבעה הוא רב גוני – תאי שטח מיוערים בשלל זני עצים מול שטחים פתוחים, אדמה רכה ונעימה מול אזורים טרשיים, פריחה מרהיבה של תורמוסים, כלניות אדומות ולבנות, נרקיסים, רקפות ואפילו איריס נצרתי. אל כל אלה מצטרפות תצפיות נוף יפהפיות לכל הכיוונים – הגלבוע, הרי הגלעד, רמות יששכר וסירין, התבור, עמק יזרעאל ועוד.
סינגל יער גבעת המורה הוא פרי יוזמה משותפת של מועצה אזורית הגלבוע, רשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי וקק"ל כשעל התכנון והביצוע בשטח ניצח נעם היימן. השביל נסלל בתוך היער מתחתית הגבעה ועד לפסגתה, אך השיפועים הסבירים בו מאפשרים לכל רוכב ורוכב לצלוח אותו. במהלך בנייתו הושקעה מחשבה רבה בשטח, כולל הליכות חוזרות ונשנות בכמה תוואים אפשריים כדי לבחור את התוואי האידיאלי.
בדומה למסלול אירופי טיפוסי, גרף הגבהים של השביל מתאפיין בעלייה לאורך מחצית המסלול וירידה ארוכה ארוכה בחציו השני. אם מתחילים בנאעורה מפצחים תחילה את העלייה ואז זוכים לפרס הירידה המהנה (אך אל תשכחו את השיר הידוע "יש עליות בירידה" – גם בדרך למטה תידרשו לכמה דיוושים). לעומת זאת, אם תתחילו במבואת מגדל התצפית, תיהנו תחילה בירידה ולאחר מכן תשלמו עליה בזיעה.

אל תיתנו למרחק ה"סביר" להטעות אתכם – יידרשו לכם כמה שעות טובות להשלים את המסלול. אם אינכם בנויים לטיפוס של 600 מ' אנכיים, יש לכם שתי חלופות חלקיות עם הקפצה – רכיבה ממגדל התצפית לנאעורה או רכיבה ממגדל התצפית עד לדרך הכורכר הרחבה במחצית הדרך למטה, שם פונים ימינה ורוכבים על בסיסה עד לקיבוץ מרחביה הסמוך לעפולה.

 

גבעת המורה צילום: אין שחם
גבעת המורה צילום: אין שחם

פרטים טכניים :
ממבואת נאעורה  אורך: 29 ק"מ, גובה מצטבר: 600 מ', רמת רכיבה: בינונית.
ממבואת מגדל התצפית אורך: 26 ק"מ, גובה מצטבר: 550 מ', רמת רכיבה: בינונית.

הוראות הגעה
מבואת נאעורה  על כביש 716, כ-2 ק"מ מדרום לנאעורה, נכנסים לתחנת "דלק" וחונים במגרש העפר הצמוד לתחנה מצפון.
מבואת מגדל התצפית  נגיע דרך שכונת גבעת המורה בעפולה בדרך המסתעפת מכביש 65 ונעלה ברחוב ז'בוטינסקי (הרחוב הראשי) שמשנה את שמו לקונטיקט. לאחר המפגש עם רח' החסידה משמאל נמשיך עוד כ-300 מ' במעלה הכביש ואז נפנה ימינה לדרך עפר טובה בסימון שבילים כחול. לאחר כ-1.9 ק"מ הדרך מגיעה לצומת ובו דרך הפונה ימינה בסימון שבילים אדום. כאן נחנה.

את סיפור הדרך כמו גם קובצי ניווט להורדה תוכלו למצוא בעמוד המסלול שנמצא באתר מסלולי האופניים של קק"ל.

קק"ל

קק"ל