1:15 21/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "אי אפשר להמשיך בלעדיך" ספד האב

"אי אפשר להמשיך בלעדיך" ספד האב

הובאו הערב למנוחות לוחם היס"מ יוסי קירמה הי"ד (29) ממבשרת ציון ולבנה מליחי הי"ד (60), עובדת כנסת לשעבר, שנרצחו הבוקר בפיגוע בירושלים

יוסי קירמה, לוחם יס"מ ממבשרת ציון בן 29 הוא אחד הנרצחים במסע הירי שביצע הבוקר (א') תושב סילוואן בכביש מס' 1, במזרח ירושלים. בנוסף לקירמה נרצחה בפיגוע לבנה מליחי, גמלאית הכנסת. מליחי נרצחה והיא בת 60 והותירה אחריה בעל, שלוש בנות וששה נכדים.

מתוך הלווית השוטר יוסף קרימה הי"ד בהר הרצל. צילום: שלמה מור

"מבטיחה להיות טובה בשבילך"

רס"מ יוסי קירמה ז"ל
רס"מ יוסי קירמה הי"ד

יוסף הי"ד, לוחם ביחידת הסיור המשטרתית (יס"מ) במחוז ירושלים, נורה במהלך חילופי האש עם המחבל תוך שהוא מבצע מרדף רכוב אחריו וחותר למגע בחירוף נפש על מנת לנטרל את המחבל ולמנוע פגיעה נוספת בחפים מפשע. יוסף הי"ד פונה לבית החולים הדסה הר הצופים כשהוא פצוע באורח אנוש, שם נלחמו הרופאים על חייו, עד שלבסוף נאלצו לקבוע את מותו.

רס"מ יוסף קירמה הי"ד (29), הועלה בדרגה לאחר מותו, התגייס למשטרת ישראל לפני כארבע שנים, הותיר אחריו אישה,הורים ושני אחים. בחודש דצמבר אשתקד, במהלך סיור בגזרת ירושלים הבחין יוסף הי"ד באדם שהסתובב בצורה חשודה ליד גן ילדים בעיר. יוסף הי"ד, ושותפו לסיור החליטו לבדוק את החשוד ובחיפוש על גופו איתרו סכין. בחקירתו הודה החשוד שתכנן לבצע בפיגוע דקירה. על פועלו הוענק ליוסף הי"ד ציון לשבח ממפקד מחוז ירושלים.

סמוך לשעה עשר בבוקר פתח מחבל במסע הרג קטלני ברחובות ירושלים. האיש, תושב הכפר סילוואן במזרח העיר, היה אמור להתייצב בכלא רמלה על מנת לרצות מאסר בגין תקיפת שוטר, אך לא התייצב. הוא נסע במהירות מכיוון צומת הגבעה הצרפתית ופתח באש לכיוון ישראלים בתחנת הרכבת הקלה מול המטה הארצי. לאחר מכן המשיך דרומה וירה באישה ששהתה ברכבה. בכניסה לשכונת שייח ג'ראח עצר את רכבו.

המחבל הבחין בצוות לוחמי יס"מ על אופנועים שנסעו לכיוונו וירה לעברם. קירמה, אחד מלוחמי היס"מ שחתר למגע, נפצע באורח אנוש ושוטר נוסף נפצע באורח קל. צוות לוחמי מג"ב שקיבל את הדיווח והיה בסמוך הבחין במחבל ברכבו עם נשקו וביצע ירי מדויק לעברו ונטרלו. ממד"א נמסר כי חובשים ופארמדיקים העניקו טיפול רפואי ל-8 פצועים בסך הכל.

הלווית יוסף קרימה הי"ד. צילום: שלמה מור
הלווית יוסף קרימה הי"ד. צילום: שלמה מור

אלמנתו הטרייה של קירמה, דיברה בהלוויה ואמרה: "תראה כמה אנשים באו רק בשבילך. אתה האור שלי והלב שלי. הלב שלי מתנפץ לרסיסים. כמה תכנונים היו לנו, בית וילדים. אהבת אותי יותר ממה שאני אוהבת את עצמי. אני לא יודעת איך ממשיכים עכשיו. היית הגב שלי, קראת לי נול. מי יקרא לי נול עכשיו? אני מבטיחה להיות טובה בשבילך. אני מבטיחה שאתה תתגאה בי. אני לא יודעת איך אפשר להמשיך להסתדר בלעדיך, אבל אני מבטיחה לך. תמיד תהיה בלב שלי, תמיד, עד שאמות".

בהספדו, פנה אביו של קרמה לאלמנה הטרייה ואמר "את הצוואה שלך אני אעניק לה, אני אעזור לה ואתמוך בה. היא הבת שלי לכל דבר". לאחר מכן ספד עוזי קרמה לבנו ואמר "אני אוהב אותך, יוסי. אנשים פה יודעים כמה נשמה היית. יום אחר לא היית רואה אותי – למחרת הייתי כועס אם לא היית נפגש איתי. היית חבר שלי, תנוח על משכבך בשלום. אי אפשר להמשיך בלעדיך", ספד אביו – עוזי קירמה.

הלווית יוסף קרימה הי"ד. צילום: שלמה מור
מתוך הלווית יוסף קרימה הי"ד. צילום: שלמה מור

גלעד ארדן, השר לביטחון פנים אמר על קברו של קירמה: "דרך פעולתך מוכיחה שהבנת את מה שנגזר עלינו, לאחוז בחרב לא לנום ולא לישון על משמר ישראל. יוסף, אתה וחבריך לא הייתם חייבים לעמוד בקו החזית. איש לא כפה עליכם זאת. היו לכם הזדמנויות נוחות יותר לשירות. מה הביא אותך לקחת אחריות עליונה ולהיות נכון לשלם מחיר יקר? עוזי ואסתר, דומני שהתשובה אצלכם באופן שבו גידלתם לתפארת איש צעיר כה מעורר השראה".

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, ספד גם הוא "ידינו תשיג את כל מי שינסה לשים יד על אזרחנו. בשמה של משטרת ישראל ואומה אסירת תודה אני מצדיע לך". ‏

"אהובה על הכל"

צילום: דוברות הכנסת
לבנה מליחי הי"ד. צילום: דוברות הכנסת

לבנה מליחי, גמלאית הכנסת, שעבדה בה יותר מ-30 שנה, תחילה במזנון הכנסת ואחר כך התקבלה כעובדת כנסת מן המניין ועבדה שנים רבות במחלקת המשק. עובדי הכנסת הוותיקים זוכרים אישה חמה מאד, אהובה על הכול, מסורה, אכפתית וצנועה. גם לאחר צאתה לגמלאות בשנת 2010, המשיכה לבנה מליחי להיות בקשר עם הכנסת והמשיכה להשתתף באירועי הכנסת השונים ממש עד לימים אלה. מליחי הותירה אחריה בעל, שלוש בנות וששה נכדים.

מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ שלח תנחומים למשפחתה: "עובדי הכנסת המומים מהרצח הנורא וכואבים יחד עם משפחתה של לבנה מליחי שרבים בכנסת הכירו היטב. תנחומיי בשם כול משפחת הכנסת. יהי זכרה ברוך".

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפקח נותן את הדו"ח לפעילים ברמת אביב. צילום: בית חב"ד רמת אביב ג'

עיריית ת"א נתנה דו"ח לחב"דניקים שהפעילו דוכן תפילין ונרות לשבת

פקח עירייה רשם דו"ח לחב"דניקים בגין העמדת דוכן תפילין וחלוקת נרות לשבת ברמת אביב