דברי השר ליברמן נגד סיפוח ביהודה ושומרון. צילום: עדן מולדבסקי, משרד הביטחון

הליכוד לחץ לדחות בשלושה חודשים, בנט הסכים לתת שבוע: יו"ר הקואליציה דוד ביטן דרש משרת המשפטים ויו"ר ועדת השרים איילת שקד לענייני חקיקה לדחות את הדיון בהצעת החוק לסיפוח מעלה אדומים בשלושה חודשים. שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הסכים לתת ארכה של שבוע בלבד.

את הדרישה הזו העביר ביטן למפלגת הבית היהודי אמש (ב'), בזמן שנתניהו נועד עם נציג טראמפ למגעים בינלאומיים, ג'ייסון גרינבלט. דרישתו של ביטן טרם אושרה.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), מיוזמי החוק. כתב אתמול בחשבון הטוויטר שלו כי "‏אין שום הצדקה להסתיר מידידתנו שמעבר לים את התמיכה הציבורית והפוליטית הרחבה בהחלת הריבונות הישראלית על מעלה אדומים תחילה. החוק על סדר היום".

סמוטריץ' גם צייץ סקר לפיו "כמעט 80% תומכים" בהחלת הריבונות והוסיף: "זה משהו שאי אפשר ולא צריך להסתיר מגרינבלט ומשולחיו בבית הלבן. מידידתנו הטובה לא מסתירים את האמת".

המתיחות בין הבית היהודי וראשי הליכוד הולכת וגוברת מאז פרסום החשדות נגד נתניהו ופינוי עמונה. מה שמעלה את הטונים הוא ביקורו הראשון של ג'ייסון גרינבלט כשליחו של טראמפ באיזור.

בהצעת החוק שיזמו ח"כ יואב קיש (הליכוד) וסמוטריץ', נכתב כי "קיימת הסכמה רחבה בארץ ובעולם לגבי החלת הריבונות הישראלית על מעלה אדומים. החלת הריבונות לא תשנה באופן מהותי את המאזן הדמוגרפי בישראל, ולא תפגע באופייה הדמוקרטי של המדינה". בהצעה מבקשים הח"כים "להחיל כבר עתה את המשפט, השיפוט והמנהל של מדינת ישראל על מעלה אדומים ולקבע את מעמדה כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".:עוד באותו נושא