1:06 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דעות > ההיגיון של גלאון: חנינה למחבלים – כן, לאלאור – לא

ההיגיון של גלאון: חנינה למחבלים – כן, לאלאור – לא

יו"ר מרצ קראה לרמטכ"ל ולנשיא לא להתחשב בלוחם אזריה, אך התנגדה לחוק שימנע חנינה ממחבלים. לאמיר איבגי נמאס מהצביעות

בין כל התגובות שהוציאו חברי כנסת לאחר ההכרעה בערעור במשפטו של הלוחם אלאור אזריה בלטה תגובת יו"ר מרצ, זהבה גלאון.  בעוד מרבית חברי הכנסת ברכו או ביקרו את החלטת בין הדין בדרכם, גלאון קראה לרמטכ"ל שלא להתחשב באלאור: "אם אזריה יחליט שלא לערער לעליון, ויבקש את המתקת עונשו מהרמטכ״ל, יש לי אמון מוחלט ברמטכ״ל שלא ימתיק את עונשו", כתבה.

בנוסף קראה גלאון לנשיא המדינה שלא לאפשר חנינה לאזריה: "יש לי אמון מלא בנשיא המדינה ריבלין שליבו יהיה בצד הנכון של שלטון החוק ושל מוסר הלחימה, ושלא ייכנע ללחץ הציבורי שקורא לאפשר חנינה לאלאור אזריה".

המתקת עונש או חנינה הם שני הליכים שקיימים  במערכת המשפט בישראל, כמו ברב המדינות בעולם, גם כאשר מדובר בגרועים שבפושעים.  סמכות שהיא מעל למידת הדין, סמכות שתפקידה במקרים מסוימים לגלם את  מידת הרחמים:  במקרה שלנו הרמטכ"ל כאשר מדובר על הדין הצבאי, או חנינה מנשיא המדינה. חשבנו שאולי צריך להסביר לחברת הכנסת זהבה גלאון את המושג הזה "חנינה". אבל אז גילנו שלפני שלוש שנים כבר פגשה גלאון את המושג הזה כשהתנגדה להצעת החוק הקובע שלא ניתן להעניק חנינה למחבלים שנידונו למאסר עולם.

גלאון תקפה אז את ההחלטה והסבירה ש "זו הצעת חוק דמגוגית המייצרת אפליה בין דם לדם ועושה מדרג של פשעים, כגון בין רוצחים ואנסים ובין 'רוצחים כבדים', וממילא לא תחול על אסירים ביטחוניים שיושבים כרגע בכלא, משום שהיא מתייחסת לאסירים שנשפטו בבתי דין צבאיים". אז גלאון שמתנגדת לחוק שימנע חנינה למחבלים, מבקשת למנוע עכשיו חנינה מחייל צה"ל שהרג מחבל – ואפילו שולחת רמז לכיוונו של נשיא המדינה כשהיא  אומרת שהיא מקווה שליבו של הנשיא יהיה בצד הנכון של שלטון החוק – כלומר בצד של גלאון כמובן.

 

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

יציע להרצוג להמשיך כיו"ר האופוזיציה. אבי גבאי. צילום: פלאש 90

ככה לא מתנהל מנהיג

בפעם השנייה בתוך כמה חודשים נפל אבי גבאי קורבן למעשה גזעני. בשתי הפעמים הוא ניצל זאת לצרכיו הפוליטיים