הורים לתלמידים בבית הספר היסודי בקיסריה מתלוננים כי ילדיהם יצאו שלשום (ג') לסיור במסגד ג'סר א-זרקה ובמהלכו "התפללו" במסגד. בתיעוד שהגיע לידי ערוץ 20 נראים הילדים משתחווים במהלך תפילה בתוך המסגד. התמונה הופצה בקרב הורים לתלמידים בבית הספר ועוררה זעם. חלק מההורים התלוננו כי הילדים הוזמנו לג'סר א-זרקה וחויבו להתפלל במסגד: "זה אבסורד, פשוט הזוי".

ילדי קיסריה מתפללים במסגד ג'סאר א-זרקה
ילדי קיסריה מתפללים במסגד ג'סר א-זרקה

מדובר בסיור שנערך מדי שנה. "ילדי קיסריה וילדי ג'אסר נפגשים מדי שנה", סיפר לערוץ 20 אודי טמיר, יו"ר ועדת ההיגוי של ועד ההורים בקיסריה, "באופן טבעי יש הורים שאוהבים את זה יותר ויש הורים שאוהבים את זה פחות. מרבית ההורים לא מתנגדים למפגשים, אבל את האירוע הספציפי במסגד – הוא לא היה נכון, הוא טעות".

טמיר אמר כי אירוע התפילה במסגד נעשה בלא תיאום עם ההורים. "הדבר לא נעשה לא על דעתנו ולא בידיעתנו. השנה כנראה הלכו רחוק מדי. המפגש חצה את הגבולות יותר מדי, אסור היה שהוא יקרה".

הורים נוספים הביעו את תסכולם בשיחה עם ערוץ 20 ואמרו כי התמונות הוציאו אותם מדעתם. לדבריהם, לימודים רב תרבותים מקובלים וחיוביים בעיניהם, אבל תפילה מוסלמית היא "חציית קו אדום". חלק מההורים הסבירו כי גם לקחת ילדים לכנסיה, שם יטבלו אותם במיסה או יבקשו מהם להצטלב, היא מוגזמת. הורה נוסף תהה מה היה קורה לו תלמידים מג'אסר א זרקה היו נלקחים לבית כנסת יהודי ונאלצים לנשק את ספר התורה או להתפלל מסידור.

יש לציין כי על פי היהדות, בניגוד לכנסייה, לא חל איסור להיכנס למסגד ודת האסלאם אינה נחשבת כעבודה זרה.

מבית הספר היסודי בקיסריה לא נתקבלה תגובה עד לפרסום הכתבה.

תגובת התנועה למדינה יהודית: "עוד הוכחה כי "הפתיחות" וה-"פלורליזים" עשויים להביא לאיבוד ערכי היהדות הבסיסיים. עידוד המרת הדת במסווה לימודים רב תרבותיים היא חמורה ביותר. על משרד החינוך לגלות עירנות למקרים מהסוג הזה ולדאוג שאינם יחזרו על עצמם בעתיד. כמו כן, אנחנו מצפים כי הדין עם אותם "המחנכים" ימוצה, כך שיורחקו מכל מסגרת חינוכית באשר היא."

תגובת עמותת "יד לאחים": "ההתבוללות בישראל לבשה צורה חדשה. הכמיהה לרב-תרבותיות בישראל מעבירה אנשים על דעתם. המקרה הנ"ל מצטרף להצעת החוק ההזויה שהונחה בסוף השבוע שעבר על שולחן הכנסת- "חג החגים". הזהות היהודית, עמוד השדרה וערכי היסוד של העם היהודי נפגעים פעם אחר פעם, כאן בישראל, מתוך רצון לסובלנות כלפי הדתות האחרות. זה מתחיל בחג שיציין רב-תרבותיות, ממשיך בתפילה במסגד וייגמר בטבילה והתנצרות. משרד החינוך חייב לפעול במקרה הזה בכדי להזהיר שדברים כאלה לא יישנו".