הרצל ומירב חג’ג’, הוריה של סגן משנה שיר הי”ד, שנרצחה בפיגוע הדריסה בארמון הנציב בירושלים בחודש ינואר השנה, הגישו בקשה תקדימית לבית הדין לערערים בבקשה להצטרף כעותרים לדרישת המדינה לשלול את אזרחותו של המחבל פאדי אל-קנבר שרצח את בתם יחד עם שלושה קצינים נוספים, לקראת הדיון שיתקיים בחודש הבא בבג”ץ.

הוריה של שיר חג’ג’: לגרש מחבלים ובני משפחותיהם. מתוך ‘’ הערב (ד’)

הם קוראים לממשלת ישראל להחמיר את הענישה והסנקציות על מחבלים ובני משפחותיהם ולגרשם, וזועמים על כך שהריסת בתי המחבלים לא מתבצעת באופן מלא, ובעוד הם עסוקים באבלם – ברשות הפלסטינית עסוקים בשיקום הבתים.

לדברי הרצל, מנגנון של אטימה או הריסת בתים אינו יעיל בפני ההרתעה. “זה לא רק לא עובד, הם ממסמסים את המעט הזה שהמדינה החליטה, בעזרת המוקד להגנת הפרט שעותר לכל דבר ומוציא את המיץ למדינה. ואז המעט שהחליטו גם לא עושים אותו”, הם מוסיפים.

הלוויתה של שיר חג'ג' בהר הרצל. צילום: הלל מאיר, TPS
“הזעם שלנו מאד גדול כי אנחנו יודעים מה הכאב”. הלוויתה של שיר חג’ג’ בהר הרצל. צילום: הלל מאיר, TPS

 

על התסכול שבכישלון מערכת האכיפה לייצר הרתעה אומרת מירב: “אנחנו בקשר גם עם שכולות אחרות ולמזלנו המחבל שלנו, המחבל שרצח את שיר נהרג, ואת הבית שלו אטמו לחלוטין וראינו את זה בעיניים שלנו. אבל אנחנו שומעים את המשפחות האחרות שמספרים שלא הרסו את כל הבית, שהבית אחרי תקופה קצרה נבנה, ונבנה יותר גדול ויותר מפואר. גם בבית המחבל של סלומון הרסו רק את הקירות. אני רואה את התסכול של ההורים במשפחות האחרות, הזעם שלנו מאד גדול כי אנחנו יודעים מה הכאב”.

על יוזמת שלילת האזרחות שמציע שר הפנים הם אומרים כי “הרעיון הוא מצויין, הביצוע לא טוב. מדברים רק על אזרחות, מה עם תושבות? מה עם כל מה שמקבלים? האלמנה של המחבל מקבלת תמלוגים מביטוח לאומי, יש פה הרבה דברים שיד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה”. עוד תוהה אביה של שיר הי”ד “למה לא עושים מוקד בפרקליטות שהוא צריך לרכז את כל המלחמה כדי להרתיע? משרד הפנים יש לו פרקליט משלו, לזה יש פרקליט משלו והם לא מתואמים. ‘המוקד להגנת הפרט’, עם כל הכסף שיש להם והפרקליטים המצויינים שלהם, מגיעים מרוכזים ומוציאים את העוקץ מכל מה שהמדינה רוצה לעשות”.

"למזלנו המחבל שרצח את שיר נהרג. סגן שיר חג'ג' הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה
“למזלנו המחבל שרצח את שיר נהרג. סגן שיר חג’ג’ הי”ד. צילום: באדיבות המשפחה

 

“המחבל עשה את העסקה הכי משתלמת של החיים שלו”

להוריה של שיר יש שם הצעה משלהם למה שצריך לקרות ביום שאחרי פיגוע. “מבחינתנו קודם כל של המשפחה שלו. זה הכי מפחיד אותם. ברגע שהוא יידע שהילדים שלו רעבים ללחם, מגרשים אותם מהמדינה לרשות, או אפילו לסוריה, ושאין להם ביטחון פה בארץ, גם לא ביטחון כלכלי; שיידע שאת אמא שלו מגרשים מהארץ – אז אולי הוא יחשוב פעמיים לפני שהוא דורס את הילדים. ברגע שהוא יודע שהוא מקבל כסף – הוא עשה את העסקה הכי משתלמת של החיים שלו. כי כשעבד הרוויח 3,000-4,000 ש”ח והיום הוא מרוויח על 4 קצינים שרצח 20,000 ש”ח למשפחה שלו. אמא שלו מסודרת, הילדים שלו מסודרים, יקבלו ביטוח לאומי וקצבת שארים. החיים הטובים”, אומרת מירב בדמעות.

“ראינו בעזה שמחבל של דאעש הרג אחר מהחמאס, המשפחה של המחבל שהתפוצץ פנתה לתקשורת שהיא לא מכירה בבן שלה, שהיא לא רוצה את גופתו או לקבור אותו, היא לא תקים סוכת אבלים כי היא מורתעת. הם מפחדים”, אומר הרצל. “אצלנו הם לא מפחדים. הרוצח של חלימי רב עם המדינה שזה היה על רקע לאומני כי זה כבוד, כסף, פרנסה. עולם הפוך. יש פה משהו לא בסדר בהרתעה, ההתרעה לא עובדת מספיק”, הם מסכמים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.