יממה לאחר הטבח המזעזע, פורסמו היום (ראשון) שמותיהם של 11 הנרצחים בפשע השנאה האנטישמי החמור ביותר בארה"ב מאז ומעולם.

דניאל שטיין הי"ד

 

הבוקר פורסם שמו של דניאל שטיין הי"ד, בן 71, שנורה למוות בזמן התפילה. במסיבת עיתונאים מיוחדת של ה-FBI, שהתקיימה בצהריים נמסרו שמותיהם של 10 הקורבנות הנוספים: ד"ר ג'רי רבינוביץ בן 66 , ג'ויס פיינברג בת 75, ריצ'רד גוטפריד בן 65, רוז מלינגר בת 97, מלווין ווקס בן 88, ארווין יונגר בן 69, האחים ססיל בת 59 ודיויד רוזנטל בן 54 ובני הזוג סיימון בת 84 וסילבן ברניס בן 86 הי"ד.

המרפאה של רופא המשפחה ד"ר ג'רי רבינוביץ הי"ד. צילום מתוך עמוד הפייסבוק של JBN

 

בטבח נפצעו בנוסף שישה בני אדם נוספים. שניים מהם – גבר בן 70 ושוטר בן 40 – נפצעו באורח קשה. מצבם של שלושה פצועים נוספים, אישה בת 61, גבר בן 55 ושוטר בן 27, יציב. שוטר נוסף נפצע באורח קל ושוחרר מבית החולים.

לפי הודעת ה-FBI, הרוצח רוברט באוורס, התכוון לברוח מהמקום לאחר הירי, אולם שוטר מקומי שהגיע למקום מנע ממנו להימלט ובאוורס נאלץ להתבצר במקום. הוא נעצר לאחר שנפגע מירי השוטרים והועבר לטיפול בבית החולים.

אמש הוא הואשם ב-29 מעשים פליליים, כולל 11 אישומים פדרליים על פשעי שנאה, ו-11 עבירות של שימוש בנשק חם על מנת להרוג. הרשעה בחלק מן האישומים עשויה להביא לגזר דין מוות.

כותרת עיתון מקומי " בהיכל"

 

היום ביקר במקום הטבח הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק, דני דיין. "מדובר באירוע האנטישמי החמור בארצות הברית מאז ומעולם", אמר דיין והוסיף כי מעולם לא עלה על דעתו שיאלץ להתמודד עם אירועים מעין אלו.

"היום הוא יום להרכין ראש ולהזיל דמעה, אבל ממחר צריך להגביר כפל כפליים את המלחמה חסרת הפשרות בחיה האנטישמית שמרימה ראש". דיין אמר עוד כי " אירוע אנטישמי – גם אם קורה אלפי מייל מירושלים – הוא אירוע מקומי עבור מדינת ישראל".

אנשי זק"א בזירת הטבח. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של זק"א

 

בתוך כך, מאז הפיגוע הקשה נמצאים בזירה צוות מתנדבי זק"א, בפיקודו של הרב אליסר אדמון. בתיאום עם מפקדי ה-FBI בזירה, הם קיימו סיור ראשוני בזירה, ספירה וזיהוי ראשוני של הגופות.

מפקד זק"א בפיטסבורג, הרב אליסר אדמון, סיפר על המראות הקשים בזירה: "למרות שאני מתנדב בזק"א שנים רבות וטפלתי בזירות קשות של פיגועים בישראל. זה הזכיר לי את הפיגוע הנורא במרכז הרב בשנת 2008. היורה רץ אחרי המתפללים לכל פינה ופינה. אנחנו בהלם. אירוע טרור ראשון מסוגו באזור שלנו. המצב ישתנה עכשיו, אבל לא נישבר, אנחנו העם היהודי למודי סבל, אבל אנחנו ננצח ונמשיך לחיות בע"ה. הייתה שבת מאוד מאוד קשה, אנשים לא ידעו מה לעשות. הילדים שלי בטראומה מהאירוע".

"מרגע קבלת הדיווח על הפיגוע הקשה אנחנו בקשר רצוף עם מתנדבי זק"א באזור ואנשי הקהילה היהודית", סיפר מתי גולדשטיין מפקד היחידה הבינלאומית של זק"א. "בשלב ראשוני צוות מצומצם עשה סריקה בזירת האירוע. כעת הזירה נסגרה עד לסוף הפעילות של ה-FBI. בהמשך ייכנס הצוות לאיסוף הממצאים ופעילות של 'חסד של אמת' ודאגה להבאתם לקבורה".

יהי זכר הנרצחים ברוך!

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.