אחרי 48 שעות של התגייסות אזרחית מדהימה בקמפיין למען , כבר די ברור שפרסום דו"ח המבקר מיותר לחלוטין. קמפיין ההדסטארט הוא תמונת ראי להתנהלות של מערכת הביטחון לעומת התנהלות העם.

מערכת הביטחון מתנהלת ברשלנות ולא יודעת לפתור גם בעיות שנמצאות תחת סמכותה. החוק היבש מכתיב את המציאות, המשפטיזציה מנהלת את הממשלה, את המשרד וגם את הצבא. אפשר לחשוב, כאילו החוק נאמר בהר סיני. כאילו החוק יותר חשוב מחיי חייל.

 

לתרומה לחצו כאן

כך גם היה בצוק איתן: החוק שמגביל את תנועת הכוחות, המשפטיזציה שניהלה את הלחימה הזאת והחליפה את רוח המפקד מניצחון בקרב לניצחון בבית המשפט. במקום שמפקדי השטח יעדכנו את הקבינט, עורכי הדין ערכו איתם ישיבות מדי יום. כמה דמים שילמנו בעבור אותם חוקים יבשים?

ב"שישי השחור", האחד באוגוסט 2014 בשעה 8:00 נכנסה לתוקף הפסקת האש. בניה שראל הבחין בכוח שמתצפת עליו, אך אסור היה לירות, הפסקת האש נכנסה לתוקף. לא ברור למה נכנס אותו כוח בבוקר לרצועה כאשר ידוע שהממשלה קושרת את ידיו?

שעה לאחר מכן, בשעה 9:05 יצאה חוליית מחבלים ממנהרה, הרגה את בניה שראל, אליאל גידעוני וחטפה והרגה את הדר גולדין. נוהל חניבעל – הנוהל לחטיפת חייל – הופעל. רפיח הומטרה אש וגופרית יהודה ישראלי נפצע מרסיס גדול. יהודה הוא פצוע של התנהלות כושלת ועכשיו הלוחם נפגע שוב מאותה מערכת ושוב בשם התנהלות כושלת.

גנץ, יעלון ונתניהו. מנהיגות קטנה. צילום: פלאש 90
גנץ, יעלון ונתניהו. מנהיגות קטנה. צילום: פלאש 90

למזלנו השלטון הוא רק צד אחד של המשוואה. הצד השני של המשוואה הוא העם. כמו בצוק איתן, העם יודע לחבק את החיילים ומעניק להם גב תומך. כזה שהיה חסר מצד השלטון. גם עכשיו יודע העם לחבק את חיילי צה"ל, הפעם זה יהודה ישראלי.

הסיפור הקטן של הישראלי מספר את כל הסיפור של התנהלות מערכת הבטחון. דו"ח המבקר על התנהלות הממשלה במבצע מיותר, עכשיו כולנו רואים אלו מנהיגים קטנים יש לנו, חסרי מעוף ונטולי אומץ, ומנגד איזה עם גדול יש לנו.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.