טענות ושאלות רבות עולות מהשטח בעקבות התכנית הכלכלית שהוצגה בסוף השבוע שעבר על ידי ראש הממשלה ושר האוצר.

מבדיקה מהשטח עולה כי בעלי עסקים רבים משמיעים ביקורת על מתווה התכנית ואומרים:"מדובר בסיכול ממוקד לעסקים ועזרה בצורה של כסת"ח".

השאלות המרכזיות העולות מן התכנית הכלכלית הן: מדוע הוחלט על כ-40% פגיעה בהכנסות כתנאי סף לקבלת המענקים? האם בוצע מחקר מעמיק ומדידה לפני החלטה על נתון זה? מדוע עצמאי שכל חייו שילם 50% מהרווחים למדינה, הרוויח 40,000 שקל בחודש, ומקבל פחות משכיר שזכאי לדמי אבטלה?

נק' התורפה המרכזית העולה ממתווה התכנית הוא: עסק שנפגע בין 25%-40% לא זכאי לקבלת מענק סיוע. נציג המסעדנים אתמול בועדת הכלכה אמר כי:"פקידי האוצר קבעו את הנתון הזה באופן שרירותי, הם בחיים לא הוציאו חשבונית ושילמו לספקים".

מומחים רבים ובעלי עסקים טוענים כי המתווה היה צריך להתבצע על פי מדרג, וכל עסק יקבל סיוע בסכום המתאים לאחוזי פגיעותו.

ח"כ ניר ברקת אשר הציג שבוע שעבר תכנית כלכלית שלא התקבלה בממשלה, התייחס למדרג זה וקבע:

עסק בסיכון גבוה> סיוע גבוה

עסק בסיכון בינוני> סיוע בינוני

בצורה זאת, ניתן מענה גם לעסקים שנפגעו משמעותית אבל פחות מתנאי הסף לקבלת מענק.

 

 

אז למה לא התקבלה התכנית של ח"כ ניר ברקת?

ולמה משרד האוצר לא חקר את המשק ונתן מענה המתאים לכל ענף על פי צרכיו.

כלכלנים בכירים מוסרים כי צריך להבין את ההגיון המנחה של התכנית הכלכלית. אנחנו נמצאים בתקופת מיתון והציבור צריך להבין שהמדינה לא יכולה להציל את כל העסקים שנפגעו, ולכן יש לבצע איזונים ותנאים מסויימים, כדי להבחין איפה משקיעים את המשאבים  בכדי ליצור את הסיוע הנכון ביותר, ולעזור לעסקים לצלוח את המשבר.

העקרון המנחה הראשון היה לייצר לאנשים ודואות כמה שיותר זמן קדימה, ולכן התכנית נותנת מענה של שנה וזה מצריך עלויות נוספות, לכן היה צריך לקבוע איזון מסויים מי מקבל ומי לא,בכדי שהתכנית תהווה אורך נשימה ארוך לעצמאיים.

העיקרון השני בא ואומר כי אין אפשרות לעזור לכל האנשים, ולכן נבחר תנאי הסף של כ40% פגיעה במחזור ההכנסות, הנתון נקבע על פי חלוקת המענקים ודיווחי העסקים בפעימות הקודמות. עוד אומרים כלכלנים בכירים כי גם נתינת מענקים לעסקים שנפגעו ב40% זה מופרז, היה צריך להגביל את הסף לכ60% פגיעה, אנשים הולכים לקבל כסף על חשבון המדינה יותר ממה שהיו מרוויחים אם היו פתוחים כרגיל, אומר אותו גורם בכיר במשק.

בשאלה ששאלנו לגביי עליית המיסים הגדולה שתגרום התכנית הכלכלית וכי זה לקיחת כסף מכיס ימין לכיס שמאל, נענינו כי מדינת ישראל צברה רזרוות רבות ב10 השנים האחרונות ומסוגלת לעמוד בזה. על פניו לפי הערכות של כלכלנים בכירים, לאחר משבר הקורונה המדינה תיהיה מוכרחה לבצע עליית מסים כדי לכסות את הגירעון הגדול שנוצר.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי:

התכנית נועדה לספק רשת ביטחון כלכלית לבעלי עסקים ועצמאים אשר נפגעו ועשויים להיפגע בעתיד, ממגבלות החלות על פעילותם בשל התפשטות הקורונה, כך שיוכלו לצלוח את התקופה המורכבת הזו. לכן, המענקים מתמקדים בעסקים שחווים ירידה חריגה בהיקף פעילותם. לצד זאת, קיימים כלים נוספים כגון המענק לעידוד התעסוקה, אפשרות גמישה להוצאת עובדים לחל"ת במידת הצורך, הרחבה משמעותית של הקרן להלוואות בערבות מדינה וכלי סיוע נוספים שמופעלים בין היתר על ידי משרד הכלכלה והתעשייה, שמספקים מענה רחב לכלל העסקים.

 

 

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.