יחידת הסייבר בלהב 433 עצרה אתמול (ה') תושב  בן בחשד לביצוע עבירות סחיטה באיומים ופרסום מאות ידיעות כוזבות על אירועי טרור ברחבי העולם. אך מסתבר שלא רק על ברחבי העולם הטיל הצעיר מאשקלון מורא. ב-Ynet מדווחים כי בין יתר המקרים שמיוחסים לחשוד, כך לפי מיקי רוזנפלד, דובר המשטרה לתקשורת הבינלאומית, קיימת גם שיחה לחברת התעופה האמריקנית 'דלתא' בתחילת 2015, שבה טען כי מטען חבלה נמצא בטיסה שאמורה לנחות בנמל התעופה ג'ון קנדי בניו יורק. לפי Ynet, בזמנו דווח כי אף הושמעו אזעקות חירום בנמל התעופה בעקבות שיחה אנונימית על פצצה על טיסת דלתא הנוחתת מסן פרנסיסקו, שהייתה בדרכה לתל אביב. המטוס הונחת בטרמינל מרוחק יותר בנמל התעופה, ולאחר שנמצא כי מדובר בדיווח שווא, הטיסה המשיכה כרגיל איחור של שעה.

היאחב"ל: " אחראי לאיומי שווא על מוסדות יהודיים". מתוך 'לפני כולם' הערב (ה')

מעצר החשוד שבוצע לבקשת הרשויות האמריקניות, התאפשר בתום חקירה סמויה בינלאומית בשיתוף נציגי FBI שהגיעו ארצה וכן ארגוני משטרה נוספים מכל רחבי העולם, תוך הפעלת כלים טכנולוגיים ברשת. זאת על אף שביצע את " האיום" תוך שימוש בטכנולוגיות הסוואה מתקדמות נגד מדינות אחרות, ובכלל זה אוסטרליה ניו זילנד, ארה"ב וכן עפ"י החשד – גם בישראל. בבית החשוד נמצאה אנטנת Wi Fi גדולה בקוטר של כחצי מטר ובמהלך מעצרו ניסה לחטוף נשק מאחת השוטרות.

החשוד היום בדיון הארכת המעצר בבימ"ש השלום בראשל"צ. צילום: פלאש 90
החשוד בדיון הארכת המעצר אתמול בבימ"ש השלום בראשל"צ. צילום: פלאש 90

מעצר החשוד: פרי שיתוף פעולה ישראלי – אמריקני

"משרד המשפטים לא יסבול הפליה של קהילה על בסיס האמונה הדתית שלה", אמר התובע הכללי בארה"ב ג'ף שסנס שציין את שיתוף הפעולה בין הרשויות בישראל ל-FBI. טרם נודע אם ארה"ב תבקש מישראל להסגיר לידיה את החשוד.

מדובר בפרשה אשר החלה במספר מדינות במקביל, בהן התקבלו עשרות שיחות איום – על המצאות לכאורה של מטען במקומות ציבוריים וחברות אזרחיות, באופן שיצר בהלה והשבתה של פעילות תקינה באותם גופים, גרימת נזקים כלכליים משמעותיים והשלכות על הסדר הציבורי, לרבות פינוי בהול של אזרחים במספר אתרים ומוסדות ציבוריים בעולם ואף הפסקת פעילות אווירית של חברת תעופה ונחיתות חירום.

שוטרים מקומיים במרכז הקהילתי היהודי בניו יורק שספג איומי טרור בתחילת החודש. צילום: רויטרס
שוטרים מקומיים במרכז הקהילתי היהודי בניו יורק שספג איומי טרור בתחילת החודש. צילום: רויטרס

 

בשיתוף פעולה בין יחידת הסייבר של משטרת ומקבילתה האמריקנית התברר כי מקור התרעות השווא הינו בישראל. החשוד יחד עם אביו כאשר המשטרה מייחסת לשניים את העבירות הבאות: פרסום ידיעות הגורמות בהלה, חדירה למחשב כדי לעבור עבירה, העברת מידע כוזב במחשב, , התחזות לאדם אחר במטרה להונות, סחיטה באיומים, מטרד לציבור, נשיאת והובלת נשק שלא כדין וסיכון אדם בנתיב תחבורה.

בחקירה התברר כי החשוד ביצע שיחות על התרעות שווא לפיגועים גם בארץ. בהודעות שהשאיר במוקד 100 נשמע קול של אישה המזהירה מפני פצצה בבית הספר. לאחר בירורים וסריקות התברר כי מדובר באזהרות שווא.
אחת משיחות השווא שביצע החשוד

 

 

"החשוד סובל מגידול בראשו. לא צריך לנפח את זה"

בדיון הארכת מעצר שהתקיים אתמול, ציין נציג המשטרה כי החשוד נהג לבצע את שיחות השווא בשנתיים – שלוש האחרונות וההערכה היא כי מדובר במאות אירועים. "החקירה היא תולדה של אירועים שקרו בארץ ובחו"ל. מדובר במוסדות יהודים, קניונים, חברות תעופה ומגוון רב של מוסדות שונים. החקירה מנוהלת אצלנו בערך שנתיים וחצי", אמר וציין כי בבית החשוד נתפסו חמישה מחשבים, כרטיסי רשת רבים ואמצעי מדיה דיגיטליים.

פרקליטו של החשוד, עו"ד גלית בש מהסנגוריה הציבורית, ביקשה לא לנפח את הפרשה למרות הנזק שנגרם וציינה כי החשוד סובל מגידול בראשו מאז גיל 14. "לחשוד יש בעיה התנהגותית והוא לא החזיק מסגרת אחרי כיתה א'. הוא לא עובד ולא חיי חיים של מסגרות ועבודה, וכתוצאה ממצבו הרפואי גם לא גויס לצבא. יש כאן כנראה שיחות טלפון שעוררו בהלה, אך יחד עם זאת לא צריך לנפח את זה".

"חומר הראיות קושר את החשוד בצורה משכנעת לקיום שיחות הידועות בשם 'סווטינג', הכוללות אירועים רבים של שיחות טלפון למוסדות שונים ברחבי העולם, כאשר בחלק מהמקרים הדבר גרם לבהלה ולתוצאות נוספות", אמר השופט מיכלס."עינתי בחקירתו של החשוד מהיום ומצאתי שהוא בחר לשמור על זכות השתיקה – עובדה תמוהה לאדם נעדר עבר פלילי, שעל פי באת כוחו לא ביצע את המעשים כפי שטוענת המשטרה".

השופט ביקש מהמשטרה להכין תצהיר על ניסיון חטיפת הנשק של החשוד מידי השוטרת. נציג המשטרה סיפר כי האב הפריע לפעילות המשטרה תוך שהוא צועק ומסרב לתת לשוטרים את המפתחות למבנה. השופט ציין כי האב נעצר כיוון שהמשטרה לא יודעת מי מהשניים ביצע את העבירות.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.