השבוע תסתיים שנת תשע"ט.

שלוש פעמים הלכנו בה לקלפיות, פעמיים כדי לבחור את נציגינו לכנסת, ואם תהיה פעם שלישית אז נציין אותה כבר בשנת תש"פ, הבאה עלינו לטובה.

כמה תובנות לקראת השבוע הזה:

1. חוץ מנתניהו, אף מפלגה לא רוצה עוד סבב בחירות. זאת הנחת היסוד. ליברמן הבטיח לבוחריו חילונית. אם הולכים לבחירות, זה אומר שהבטחתו לא קויימה, אז מה ישתנה הפעם? ש"ס תתקשה לחזור על ההישג המדהים שלה, כנ"ל לגבי הרשימה המשותפת. ימינה מפורקת כבר, והדבר האחרון שבנט ושקד צריכים זה עוד כישלון בקלפיות.

למה רוצה בחירות ? כי הוא יוכל להגיד לבוחרי הימין: צדקתי.

צדקתי כשאמרתי שגנץ יילך עם הח"כים הערבים.

צדקתי כשאמרתי שהערבים ותומכי השמאל מצביעים באחוזים גבוהים יחסית, בזמן שמצביעי הימין האדישים הלכו לשחק מטקות בים.

הפעם, כך אני מעריך, תהיה התעוררות במעוזי הליכוד והימין והם יצביעו באחוזים גבוהים יותר.
עם זאת, רוב הסיכויים שלא נראה כאן שוב פירוק כנסת, השאלה היא רק מי יהיה יצירתי יותר ומי ימצמץ ראשון?

2. הנשיא ריבלין מצידו יעשה כל שביכולתו על מנת למנוע שוב הליכה לבחירות חדשות, מיותרות ובעיקר יקרות שישתקו את המדינה לחצי שנה נוספת, לפחות. הוא יציע לנתניהו ולגנץ שורה של הצעות פשרה שאולי יאפשרו להוציא לפועל את מה שרוב הציבור בישראל רוצה: ממשלת אחדות רחבה ויציבה.

3. אם לא אחדות, נראה קרב מאסף על תמיכתו של ליברמן ובמקביל ניסיון לשבור את תמונת הגושים: נתניהו יחזר אחרי עמיר פרץ ואורלי לוי (שלא רואה את עצמה חלק מגוש השמאל. שמתם לב שהיא כבר שבוע לא מתראיינת?) ומנגד בני יציע לחרדים עולם ומלואו, ובתנאי שיצטרפו אליו. ואיך לפיד יגיב למהלך כזה? אל תדאגו, כדי להדיח את נתניהו הכל כשר. ספק אם ש"ס תצטרף למהלך כזה, אבל יהדות התורה היא בהחלט החוליה החלשה בגוש המלאכותי שגיבש נתניהו.

4. ייתכן שגנץ יעדיף בשלב הראשון הרכבת ממשלה צרה, כדי לשלוח את נתניהו לאופוזיציה, זאת מתוך תקווה שאז יחל המרד בליכוד או שנתניהו עצמו יעדיף לקחת פסק זמן מהחיים הפוליטיים. במידה וזה יקרה גנץ ינצל את ההזדמנות להציע שותפות ליו"ר הבא של הליכוד.

5. לכל פותחי השמפניות למיניהם, המתינו בסבלנות. המערכה עדיין לא הוכרעה. נתניהו ידוע בחושיו הפוליטיים (מה שאי אפשר להגיד על גנץ וחבורתו). אומרים שחיה פצועה היא המסוכנת ביותר, ונתניהו כרגע בהחלט פצוע פוליטית אבל טרם אמר נואש.

6. ניפרד בשלב הזה בברכת "תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה"

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא