על רקע מאבקו המתגבר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בהגירה הבלתי חוקית, תחקיר שמתפרסם אתמול (שלישי) ברשת NBC חושף תעשייה ענפה של "תיירות לידה" במיאמי.

לפי הפרסום ב-NBC, מספר הולך וגובר של נשים אמידות מגיע לעיר שטופת השמש בפלורידה כשהן בשלבים מתקדמים של הריונן – המטרה: ללדת את ילדיהן על אדמת ארצות הברית כך שיהיו זכאים לאזרחות אמריקנית.

בכתבה מתוארת הבחירה ללדת במיאמי כ"סמל ססטוס". "זה מאוד נפוץ", סיפרה אחת המרואיינות בשם יקטרינה קוזנצובה: "במטוס עמו הגעתי לכאן היו עוד ארבע או חמש נשים כמוני". המרואיינות בכתבה מספרות כי התופעה רווחת ומוכרת מאוד, ותמונות שנשים מעלות עם תינוקיהן שנולדו בארה"ב, נפוצות מאוד ברשתות החברתיות במדינה.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. צילום: רויטרס
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. צילום: רויטרס
חשוב לציין כי לא מדובר בתופעה הנוגעת לנשים חסרות אמצעים או ברירה. עלות ההגעה, השהייה והתשלום עבור שירותים רפואיים עלולה להגיע לעשרות אלפי דולרים ואף יותר, והנשים שיכולות להרשות לעצמן את המסע מגיעות משכבות בעלות יכולות כלכליות גבוהות.

"המגנט הגדול ביותר להגירה בלתי חוקית"

מן הבחינה החוקית, לא מדובר בעבירה פלילית, כל עוד הנשים אינן משקרות כשהן ממלאות את טפסי ההגירה או הביטוח.

טראמפ התבטא בעבר מספר פעמים בעניין הענקת האזרחות האוטומטית למי שנולד על אדמת ארצות הברית וקרא לבטלה. במהלך קמפיין הבחירות הוא כינה את המדיניות: "המגנט הגדול ביותר להגירה בלתי חוקית".

בעלי אחת מן החברות העוסקות בתיירות הלידה בשם "מיאמי מאמי" אמר ל-NBC כי החברה מביאה לארצות הברית למעלה ממאה לקוחות דוברות רוסית מדי שנה וכי הן מהוות כ-30% מקהל לקוחותיהם החוזר.

לפי נתונים שהובאו בכתבה מטעם "המרכז לחקר ההגירה" כ- 36,000 תינוקות נולדים בארצות הברית מדי שנה להורים שאינם בעלי אזרחות אמריקנית. כמו כן, נמסר שמספר התינוקות הנולדים בפלורידה להורים זרים שינק ב-200% מאז שנת 2000.

כמו כן, לפי נתונים שמציגה מערכת הבריאות במיאמי למעלה מ- 72% מהיולדות בעלות האזרחות הזרה בעיר, משלמות על השירותים באמצעות פוליסת ביטוח או באמצעות חבילת הטבות שתוכננה מראש.

מרואיינת אחרת שהגיעה למיאמי כדי ללדת בה אמרה ל- NBC: "אני לא יודעת מה הבת שלי תבחר לעשות בעתיד, אבל אם אני יכולה להוציא כסף – את הכסף שלי – עבור הבחירה שלה – למה לא".
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20