יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי. צילום: פלאש 90
יו”ר , . צילום: פלאש 90
אי אפשר היה למחוק את החיוך מפניהם של חברי , בוז’י הרצוג וחבריהם לסיעה דקות אחרי שהתברר שהקואליציה נאלצת לדחות את חוק המרכולים בשבוע, בגלל תרגיל נוסף של . במקום דיון מעמיק אל תוך הלילה סביב החוק הזה ושני חוקים מעוררי מחלוקת אחרים, משכו באופוזיציה את ההסתייגויות וביקשו להצביע על חוק הפריימריז.
השר מיהר ללשכת ראש הממשלה. הוא נראה לחוץ ועצבני. לאחר התייעצות קצרה עם אריה , החליטו שאין ברירה אלא לדחות את ההצבעה. יו”ר הקואליציה הטרי, ח”כ דודי אמסלם, שבשעות הערב עוד טען שיש לו רוב להעביר את החוק, הובך.
חסון, הרצוג ושות’ מיהרו להוציא הודעות חגיגיות לתקשורת. “מדיניות האין קיזוזים ושיתוף הפעולה של האופוזיציה הוכיחו את עצמם”, כתב ח”כ חסון. הרצוג הגדיר את האירוע כדרמה, לא פחות, וטען בהודעה שהוציא שהסדק בחומת הקואליציה הולך ומתרחב.
אין חובה להחליפו. יו"ר האופוזיציה הרצוג. צילום: פלאש 90
אין חובה להחליפו. יו”ר האופוזיציה הרצוג. צילום: פלאש 90
אולי באופוזיציה, בראשות המחנה הציוני, רשמו לעצמם מיני הישג ברמה הטקטית אבל הדרך שבה בחרו להתנהל מבישה את הישכן ואת נבחריו. ההתעקשות לסרב לקזז את יהודה , מהח”כים האהובים והמוערכים בכנסת, שנפרד הלילה מאשתו – היא תעודת עניות לבית המחוקקים.
האדם הסביר שיושב בבית וצופה בחדשות מתרגז, יש להניח, ממפגן חוסר האנושיות הזה, הרבה יותר מאשר הוא נפעם מדחייה בשבוע של חוק.
הסקרים מדברים בעד עצמם. סקר של פרופ’ דגני, שפורסם היום, מציג תמונת מצב של כמה סקרים קודמים: הליכוד שומר על כוחו ואף מתחזק, לפיד מתגלה כאלטרנטיבה היחידה לשלטון הקיים (26 מנדטים בסקר של דגני) ואילו המחנה הציוני מדשדשים עם 13 מנדטים. בחשבון פשוט – המפלגה בראשות אבי גבאי מאבדת 11 מנדטים יקרים.
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד בכנסת, בשבוע שעבר. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
יו”ר יש עתיד . צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
לעניות דעתי, לא באמת נחוץ. במשך 70 שנים נשמר כאן סטטוס קוו רגיש אך אותנטי, בין הצרכים השונים של האוכלוסייה המגוונת. החוק אומנם רחוק מלהיות כפייה דתית, ואני מתקשה להאמין שהשר דרעי יעשה בו שימוש נרחב, אבל תמיד עדיף להגיע להסכמות שאינן מעוגנות בחוק קשיח.
עם זאת – באופוזיציה חייבים למצוא דרכים אחרות להתמודד עם חוקים מעין אלה. פניות לבג”צ או התעקשות על קיזוזים באופן אוטומטי, בטח לא יסייעו להם לערוך כאן מהפך פוליטי.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.