4:17 20/10/2017
דף הבית > ספורט > הדרום האדום

הדרום האדום

אחרי 40 שנה של הליכה במדבר הפועל באר שבע קרובה מתמיד לאליפות היסטורית

אפשר לברך את הפועל באר שבע, אפשר לשלוח ברכות לאלונה ברקת ולברק בכר. אחרי שלוש אליפויות רצופות, מכבי תל אביב מאבדת את האליפות לקבוצה שהיא הכי ראויה לתואר, לקבוצה שרחוקה נקודה מהאליפות הרשמית אחרי ארבעה עשורים. הפועל באר שבע צריכה נקודת ליגה אחת משני המשחקים שנותרו לה נגד מכבי חיפה ונגד בני סכנין בהנחה שמכבי תל אביב תנצח פעמיים. בבאר שבע עדין לא חוגגים ושומרים על איפוק מחשש להתרסקות בשני המשחקים שנותרו אבל מעשית גם בכר יודע שאת האליפות הראשונה שלו בקריירה כמאמן אף אחד לא יכול לקחת.

שחקני באר חוגגים בסיום המשחק. צילום: דני מרון
שחקני באר חוגגים בסיום המשחק. צילום: דני מרון

אין ראויה מאלונה ברקת שהגיעה לקבוצה שהייתה בהתרסקות כלכלית ומקצועית לחגוג אליפות ראשונה לבאר שבע אחרי 40 שנות מדבר. האליפות הזו מהווה פיצוי ראוי לשנים הקשות שברקת עברה במועדון, לאכזבות ולכישלונות שהיו לה בדרום ולהשקעה הכספית האדירה שעברה את הסכום הענק של 100 מיליון שקל שהביאה מהבית. אלונה ברקת ראויה יותר מכולם לתואר האליפות בזכות ההתמדה, בזכות היכולת ללמוד מטעויות ולהשתפר ובזכות זה ששמרה על איפוק גם בתקופות שהאוהדים נתנו לה כמה סיבות טובות לעזוב את המועדון ולברוח.

לרגעים האלה, לתחושות הללו ולתואר שיודבק ככל הנראה בשבוע הבא לברקת, אלופת המדינה, אין מחיר. בימים אלה משפחת ברקת יכולה לומר לעצמה שההשקעה הייתה שווה. עם הכסף הגדול שברקת השקיעה בהפועל באר שבע היו לה אפשרויות רבות לרכוש מועדונים גדולים יותר. היו לה אפשרויות לרכוש את מכבי תל אביב, את בית״ר ירושלים והיא בחרה דווקא בבירת הנגב. יתכן כי העובדה שאלונה גדלה בדרום ומשפחתה עדיין מתגוררת באשקלון משכו אותה להשקיע דווקא במועדון כמו הפועל באר שבע, ולא במועדון תל אביבי. המנהיגים הבטיחו לנו מאז הקמת המדינה שהם יפריחו את השממה בנגב, אז אלונה ברקת הצליחה להפריח את השממה.

 

סופרסטאר ברדה

השינוי הגדול ביותר שהתחולל בהפועל באר שבע מאז שברקת רכשה את המועדון היה חזרתו של אליניב ברדה הביתה. יש שחקנים גדולים ששיחקו בהפועל באר שבע, יש כוכבים גדולים יותר מברדה שהוחתמו במכבי תל אביב, אבל החזרה של ברדה לבאר שבע מזכירה את החזרה של אלי אוחנה לבית״ר ירושלים. אוחנה שיחק באירופה וחזר לקבוצת נעוריו כדי להחזירה לליגה הראשונה. ברדה שיחק בבלגיה והיו לו הצעות רבות להתקדם כלכלית ומקצועית ולהמשיך קריירה מקצועית גדולה באירופה. אבל ברדה בחר לחזור הביתה. היו לו הרבה הצעות אבל הלחץ של ברקת עשה את שלו. ברקת הצליחה לגרום לו לריגושים ולגעגועים לקבוצה בה גדל.

ברדה חוגג. צילום: דני מרון
ברדה חוגג. צילום: דני מרון

לחתימה של ברדה בבאר שבע הייתה משמעות ענקית, היא הפכה את באר שבע מעוד קבוצה בליגת העל למועדון גדול. העובדה ששחקן בקנה מידה של ברדה עוזב קריירה מצליחה בבלגיה, דוחה הצעות מפתות ממועדונים גדולים ומגיע לדרום שדרגה את הפועל באר שבע והביאה את המועדון למקומות בהם לא הייתה 40 שנה. כאשר ברקת סימנה אליפות כמטרה היא ידעה שהיא חייבת את ברדה. דווקא האדם שהוא בדיוק ההפך מערן זהבי היה חסר לבאר שבע כדי לעשות את קפיצת המדרגה שהיא הייתה זקוקה לה.

גם התקשורת לא ספרה את באר שבע. הקבוצה קיבלה סיקור דומה לזה שקיבלה הפועל עכו, מכבי נתניה או בני יהודה. הנחיתה של ברדה גרמה לצונאמי חיובי. באר שבע ביום אחד טיפסה לצמרת הגבוהה בסיקור מצד התקשורת, באר שבע קיבלה את רמת הסיקור שקיבלה מכבי חיפה, הפועל תל אביב , בית״ר ירושלים ומכבי תל אביב. כל מסיבת עיתונאים או החתמת שחקן גדול, אירוע פתיחת העונה לווה בעשרות עיתונאים פרשנים וניידות שידור שעשו דרכם ממדינת תל אביב לבאר שבע.

מבחינה מקצועית, ההחתמה של ברדה סללה את הדרך לשחקנים שלא היו מגיעים לבאר שבע תמורת שום סכום. מאור בוזגלו למשל, בן שהר, מאור מליקסון שחזר לקבוצה מצרפת ועוד שחקנים בולטים. ברדה הביא למהפך ביציעים. האוהדים של באר שבע הפכו מנטל לברכה. ברדה זכה לאהבה עצומה מצדם וידע לקרב את האוהדים למועדון ולהפוך אותם להשקעה הטובה ביותר עבור הקבוצה. הקהל של באר שבע הפך לנכס הטוב ביותר ויש לו חלק עצום בהצלחה.

 

חדר ההלבשה של באר שבע הפך מאז הגעתו של ברדה לבית מרקחת. מסודר, נקי ומטופח. המצב החברתי במועדון מדהים. יש תחרות בריאה בין שחקנים, היו מידי פעם עימותים בין שחקנים אבל עבור קבוצת כדורגל אלה אירועים זניחים. חדר ההלבשה של באר שבע ניצח משחקים. ברדה שמונה לקפטן עם הגעתו היה זה שחיבר את הדבק בין השחקנים, כיבה שריפות שרק החלו והיה הפטרון של כולם. העובדה שהוא שקט, מופנם ועם אישיות נדירה לא פגעו במנהיגותו. להיפך. שחקנים העריצו אותו, מאמנים כיבדו אותו והאוהדים סגדו לו.

האישיות של ברדה סידרה לבכר את האליפות ההיסטורית שלו כמאמן. בכר החליט לספסל אותו בתחילת העונה. ברדה נפגע אבל שתק. לא דיבר מילה. להיפך, הוא עודד מהספסל ולא הגיע לאימונים עם הראש למטה. בכר הבין שטעה, הקבוצה לא הביאה תוצאות טובות וברדה חזר להרכב. מאז הקבוצה השיגה תוצאות טובות יותר וברדה כבש בלי הפסקה והוביל את הקבוצה לפסגה. גם במחזורים האחרונים בכר החליט להוריד את ברדה לספסל. דווקא כאשר מרוץ האליפות היה בשיאו, השחקן שהביא את באר שבע למקום הראשון, השחקן שהיה חתום על המהפך של המועדון, הקפטן שהשאיר את בכר בחלום האליפות נשלח לספסל.

החזרה שלו הביאה אליפות. צילום: דני מרון
החזרה שלו הביאה אליפות. צילום: דני מרון

אבל ברדה ניחן באופי נדיר במחוזותינו. הוא התנהג למופת. הוא ידע שהמטרה של בכר היא גם המטרה שלו. הוא הבין שבכר רוצה אליפות והשיקולים שלו הם לטובת המועדון. ברדה ישב על הספסל והמתין להזדמנות. הוא עודד מהספסל, הוא ניסה לחזק את השחקנים במחצית בחדר ההלבשה שלא הלך. הוא חיכה להזדמנות שלו כמו ילד שעלה מהנוער.

אלוהים אוהב את ברדה.

במשחק הכי קריטי של באר שבע העונה, כאשר היא זקוקה לשער ניצחון על בית״ר ירושלים, ברדה במצב של 0-0 עולה מהספסל וכובש. הוא לא רץ לעבר המאמן כדי לסמן לו מה הוא חושב על ההחלטה שלו לספסל אותו, הוא גם לא שלח לו רמז, הוא לא רץ לקהל כדי להעביר מסר לבכר מה הוא חושב על השיקולים שלו להשאיר אותו בחוץ ברגעים הגורליים של העונה, הוא פשוט חגג את השער שככל הנראה הביא את האליפות. זה ברדה. הנכס היקר ביותר של הפועל באר שבע, ההחלטה הטובה ביותר שעשתה אלונה ברקת מאז רכשה את המועדון.

 

 

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

בניון כובש שער בכורה. צילום: ינון פוקס, האתר הרשמי של בית"ר ירושלים

כמה טוב, ככה יוסי

ארבע עונות חלפו מאז יוסי בניון חזר לשחק בישראל והוא נהנה מכל רגע. על הגשמת החלום בבית"ר, על המעבר מאנפילד לעכו ועל הנבחרת. מיוחד