בספרו המונמומנטלי הדלדלותה של הרוח באמריקה (The Closing of American Mind) שפורסם ב-1987 מקונן אלן בלום על הזנחתן של יצירות ספרות גדולות וקאנוניות לטובת התמקדות בלוגיקה ופילוסופיה רליטיביסטית. ההתמקדות הזו משרתת מטרה פוליטית – ההיסטוריה נגועה באי שיוויון ובחוסר צדק וכדי להמנע מלהתמודד עם כל אלו עלינו להתמקד אך ורק בהווה, בכך שהכל יחסי, אין אמת אחת, או ערכים מוחלטים שעלולים ליצור אי שיווין. ניתן לומר שאותה מגמה שוטפת גם את התרבות בישראל. הכל טוב והטוב הוא יחסי. מה שטוב לי לא טוב לך אבל בשם אותה יחסיות אכבד את זכותך לחיות את חייך באופן שאתה רוצה לחיות אותם – פלורליזם.

בשם הפלורליזם אנחנו עדים היום למבול של יצירות קולנועיות שכל אחת מבטאת אורח חיים ותפיסת עולם שונה. כל אחת מהם מדגישה את זכותו של האחר לקבל הכרה ויחס שיוויוני.  מי שצופה בסרט רוח חדשה עלול בטעות לקבל את הרושם שמדובר בסיפור הרואי: בן למשפחת מהגרים מהפריפריה מדרדר לפשע ועוסק בשוד. הוא כמעט הופך לפושע המושלם עד שמגיעה הטרנספורמציה- פגישה עם היהודים המשיחיים. וכך מבירא עמיקתא לאיגרא רמא מגלה גיבורנו את האור, החמלה והאהבה שביהדות המשיחית. לא רק שהוא ניצל מחיי פשע, הוא גם נהפך לאחד מהמנהיגים הבולטים של הקהילה היהודית המשיחית. הטרנספורמציה הושלמה. הטובים נצחו.

הסרט הזה מייצג ביתר שאת את הרוח הפלורליסטית. סיפורו של יעקב דמקני היהודי שהפך לרועה משיחי הוא למעשה סיפור על טרנספורמציה וגאולה. איש הישר בעיניו יעשה וכל אדם חופשי למצוא את גאולתו היכן שיחפוץ: בבודהיזם הטיבטי, בדת הניו איג׳, בדת הספורט, הבריאותנות, הטבעונות או הצמחונות. עבור הפלורליסט כל הדרכים כשרות

אש, צילום: מתוך הסרט
אש, צילום: מתוך הסרט

 

אולם הבעיה של הסרט רוח חדשה אינה נעוצה בכך שהיא מתמקדת בסיפור של שינוי וגאולה. רוח חדשה הוא למעשה סרט מיסיונרי שמתאר את גאולתו של היחיד תוך כדי השחרת פניה של היהדות. המיסיון הנוצרי מאז ומעולם ראה ביהדות דת פרימיטיבית ולא מתקדמת, דת קשוחה של חוק לעומת הנצרות שתארה את עצמה במילים של דת האהבה. היהודי כבול בעבותות ההיסטוריה לחוק המקראי ועיניו טחו מראות את בשורת האהבה של ישו. סיפור גאולתו של יעקב דמקני הוא גם ובעיקר סיפור של מאבק נגד אחיו שמואל שהופך ליהודי חרדי ורודף את יעקב כמעט עד למותו. בשם הפלורליזם היינו אמורים לצפות שהסרט יציג באופן שווה שתי דרכים מקבילות למציאת שלווה, גאולה וקורת רוח. אבל הנצרות, נאמנה לנארטיב בין אלפי השנים שלה רואה ביהדות לא אחרת מאשר דת החושך ומטרתה אינה לאפשר קיום בצוותא אלא לבסס את עליונותה המוחלטת. בתקופות חשוכות יותר המלחמה הזו הייתה עקובה מדם והתבטאה במסעות צלב ומאוחר יותר בפוגרומים כיום זו מלחמת תרבות.

על מנת להפוך את הסרט לקל יותר לעיכול עבור הצופה הישראלי נמנעים משימוש במילה נצרות. ישנה רק יהדות -יהדות משיחית, יעקב דמקני אינו מתנצר הוא ״מגלה את האמונה״. יעקב דמקני אינו הופך לכומר הוא הופך ל-"רועה משיחי" (תרגום ישיר של המילה Pastor האופן שבו חלק מהקהילות הנוצריות מכנות את מנהיגי הקהילה)  זה אינו סרט על אמונה, או מאבק אפי בסגנון רוקי כמו שהבמאי בוחר להציג אותו. זהו סרט מיסיונרי. שנשען על הרטוריקה הנוצרית הישנה והאלימה.

אלן בלום, בספר שהזכרנו בפתיחת רשימה זו חוקר את המושג ״פתיחות״ ישנם שני סוגים של פתיחות: הראשונה היא פתיחות שנובעת מאדישות. פתיחות כזו מגובה באמירות כמו ״אנחנו לא יודעים יותר טוב מאחרים״ ״כל הדרכים לאושר כשרות״ בעוד שסוג אחר של פתיחות מנסה לחקור ולרדת לשורשם של הדברים. הסרט רוח חדשה נשען על פתיחות מהסוג הראשון. פתיחותו של הפלורליסט שבשמה הכל כשר. האם בשם הפתיחות יבחר הקהל הישראלי לאמץ בחום את הנארטיב המסורתי של ״הכנסיה הלוחמת״ שרוצה לבסס את עליונותה באמצעות אלימות והשחרת פניו של האחר ?

הסרט יוקרן לראשונה ב19.12 בשעה 20:00 בערב בסינמיטק תל אביב (שפרינצק 2).אם גם אתם תגיעו לשם, תוכלו למצוא אותי עומד שם ומביע את דעתי הנחרצת על הסרט ושואל את "הגיבור" ושאר "המשיחיים" את השאלות הנכונות!
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20