האם נסללה הדרך לכהונה בת ארבע שנים לממשלת נתניהו? ראש הממשלה התקשר לשר האוצר והתנצל התערבותו ברפורמת הגבלת שכר הבכירים. נתניהו, שלא אהב את המהלך והבהיר כי לא יסייע לקדם אותה בחקיקה, נבהל מהביקורת ומהאיום המרומז ששיגר אליו כחלון ובחר להתנצל אישית והבהיר כי חרף התנגדותו למהלך, לא ייפעל לסכלו.
למרות המתיחות בין ראש הממשלה לשר האוצר, השניים רוקמים דיל שמתאים לשניהם. נתניהו לוחץ מזה תקופה ארוכה על כחלון להעביר ועד כה כחלון התנגד לצעד הזה למרות הסיכום הקואליציוני. כעת, כחלון החליט לנצל את המומנטום ולבוא לקראת נתניהו. התנאי: נתניהו יכבד אף הוא את ההסכמים איתו בנוגע לרפורמות. כחלון קיבל הבטחה נוספת מראש הממשלה כי יתמוך בכל הרפורמות שהשר יביא לאישור ואף ידאג יחד איתו לרוב כדי שהרפורמות יעברו. כחלון יקדם כבר את הרפורמות בתמיכת ראש הממשלה ובהמשך, בהתאם להתנהלותו של נתניהו, כחלון יעביר .

הגזר של נתניהו, המקל של כחלון

כחלון מחזיק בשאיפה של נתניהו לתקציב דו-שנתי כגזר מעל לראשו של נתניהו על מנת לקדם את הרפורמות שחשובות לו. אם יראה שנתניהו מסייע לו ברפורמות הגדולות בתחום הדיור, הבנקים, כרטיסי האשראי, הדיור שחשובות לכחלון, יעביר את התקציב כפי שראש הממשלה רוצה. ואם לא? הדרך להפלת הממשלה תתקצר.

בשיחות סגורות לכחלון יש תשובה פשוטה. ״מה אתה לא מכיר את ביבי? אתה תעביר לו את התקציב הדו שנתי והוא יחבל לך ברפורמות״, נשאל. כחלון חייך כהרגלו והגיב. ״אל תדאגו, ביבי לא ישחק איתי. אתם מכירים גם אותי. אם ראש הממשלה לא יעמוד לצידי כפי שהבטיח הוא יחפש אותי. אם אני מכבד הסכמים הוא יכבד הסכמים. אם אני אראה שמילה שלו היא לא מילה אני מחוץ לממשלה. אני נחוש בדבר אחד, להעביר את הרפורמות שעליהן דיברתי במערכת הבחירות ולא יעזור כלום לאף אחד״.

נתניהו, כחלון. צילום: Yonatan Sindel/Flash90
נתניהו, כחלון. צילום: Yonatan Sindel/Flash90
כחלון רוצה לסיים בהקדם וליישם את הגבלת שכר הבכירים במערכת הפיננסית שעבר בוועדת הכספים אחרי המלצתו. נזכיר כי ח״כ שלי יחימוביץ נלחמה בעבר על החוק להגבלת שכר השכירים ובסיוע של השר כחלון והחוק עבר לאחרונה את המשוכה הראשונה בוועדת הכספים. שכר הבכירים יהיה עד 2.5 מיליון שקל בשנה כולל מענקים ובונוסים.
המשוכה השנייה בה יעמוד נתניהו במבחן מבחינת כחלון לפני העברת תקציב דו שנתי היא הרפורמה בכרטיסי האשראי. התכנית להפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים היא אחת המטרות המרכזיות של כחלון ווהוא נאלץ להתמודד מול נגדית בנק ישראל קרנית פלוג וראש הממשלה שהתנגדו להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים ונתניהו אף התבטא כי לא יתמוך בצעדים שהנגידה מתנגדת להם. עכשיו נתניהו ייאלץ ליישר קו עם שר האוצר שלו כדי להעביר תקציב דו שנתי.
המטרה של נתניהו בהעברת תקציב דו שנתי היא יציבות לממשלה והמשך שלטונו עד לסיום הקדנציה. כחלון יודע היטב עד כמה הנושא קריטי עבור נתניהו והחליט ללכת איתו על דיל כולל כמו שנתניהו התבטא בעבר "יתנו – יקבלו; לא יתנו – לא יקבלו".
מלבד התקציב הדו-שנתי, אחד הדברים המטרידים את ראש הממשלה הוא החיזורים הרבים מצד גורמים פוליטיים אחרי שר האוצר, כשהירידה בסקרים של מפלגת כולנו מעלה את מפלס הדאגה. נתניהו העלה את חששו כמה פעמים בשיחות עם כחלון אולם הוא הבהיר כי אין לו כוונה להיות חלק מגוף פוליטי חדש ואין לו כוונה לפרוש מהממשלה כל עוד הוא נתניהו מכבד את ההסכמים מולו.
כחלון אומר כי אינו מתייחס לסקרים עכשיו מכיוון שאם הוא יעביר את הרפורמות אותן הוא מתכנן להעביר ויצליח לפתור את מצוקת הדיור אפילו חלקית, מצבו יהיה מצוין ולא ייאלץ לחבור לאף גוף חדש. וזו בדיוק הדילמה של נתניהו. אם כולנו תאבד מחצית מכוחה לקראת הבחירות הבאות, כחלון ימהר להיענות להצעות לחבור לגוף מרכז ימין גדול, אם כחלון ישמור על כוחו הוא יהווה איום לא פחות גדול עבורו.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.