צילום: אתר הון

אחרי שאיבד בשנה שעברה 10% מערכו, חוזר בחודשים האחרונים הדולר לככב כשמתחילת השנה הוא עלה ב-6%. עם זאת, עדיין מוקדם לקבוע האם מדובר בשינוי מגמה, או סוג של תיקון לאחר שחיקה ממושכת בשער הדולר. העלייה בשער הדולר היא תופעה עולמית – הכלכלה האמריקאית מתחזקת וזה מתבטא במטבע, כשמעבר לכך, העלייה בדולר לעומת השקל מיוחסת גם לחשש מהסלמה באזור.

אז האם זה עיתוי טוב לחזור לדולר?  חשוב לזכור – שערי המט”ח תלויים באלפי פרמטרים וקיים קושי ענק לנבא אותן, ולראייה – מעטים אם בכלל סברו שהדולר ייחלש בשנים האחרונות בצורה כה משמעותית. אם אתם מעוניינים לגוון או לפזר את השקעותיכם גם על המטבע האמריקני, אפשר לעשות זאת בכמה דרכים, רק צריך לזכור שאמנם הכלכלנים סבורים שהדולר יעלה, אבל כמובן שאין נביאים.

דולרים – לא רק מתחת לבלטות

פעם היה מקובל להחזיק דולרים במזומן (“מתחת לבלטות”). זה היה בתקופה שהשקל נשחק באופן שוטף מול הדולר, ודולר היה נכס חזק מאוד. זה השתנה – הדולר נסחר סביב 3.6 שקל שזה גם היה מחירו לפני 20 שנה. מי שהחזיק דולרים במזומן בתקופה הארוכה הזו הפסיד כפול.

הוא הפסיד  בגלל שהשקעה בדולר התבררה כהשקעה גרועה, והוא הפסיד בגלל שהוא לא קיבל ריבית על ההשקעה הדולרית. כשמחזיקים במזומן לא מקבלים ריבית. אם ההשקעה היתה בפיקדון דולרי בבנק היה עליה ריבית (עד לפני כמה ששנים ריבית של כמה אחוזים טובים בשנה)

ולכן, אם כבר אתם רוצים להשקיע בדולרים ובאופן סולידי, עדיף דרך פיקדונות בבנקים שצמודים לדולר. בפיקדונות בבנקים ניתן  לקבל עד 0.9% בשנה (ריבית דולרית), ואם ההשקעה לתקופה ממושכת יותר, הריבית בהתאמה עולה.

תשואה גבוהה יותר מהפיקדונות יכולה להתקבל בהשקעה באגרות חוב דולריות. אלא שכאן ההשקעה דורשת הבנה, מומחיות ומעקב שוטף, כשבנוסף קיים הסיכון שהחברה שהנפיקה את האג”ח לא תוכל לשרת את החוב. רוב הציבור לא משקיע ישירות באג”ח אלא דרך קרנות נאמנות ותעודות סל, ובצדק.

קרנות נאמנות דולריות

דרך פשוטה ונוחה להשקיע באפיק הדולרי היא רכישת קרנות נאמנות כספיות דולריות. הקרנות האלו מניבות את תשואת הדולר עם תשואה מסוימת ולרוב (אך לא תמיד) היא מצליחה להניב תשואה גבוה מהפיקדון הדולרי. היתרון כאן שאתם לא צריכים לשבור את הראש במה ואיך להשקיע, ולא צריכים לעקוב אחרי ההשקעה, מנהל הקרן עושה זאת בשבילכם.

מעבר לכך, קיימות תעודות פיקדון דולריות (תעודות סל דולריות). רכישת תעודת פיקדון דולרית היא דרך להיחשף לפיקדונות דולרים. החיסרון בתעודת הסל לעומת קרנות הנאמנות שמדובר בעצם בנייר ערך, ואתם משלמים עמלות ניירות ערך (קנייה ומכירה) ואתם זקוקים ליועץ ההשקעות שיגדיר לכם את השער קניה ושער המכירה המומלץ.  

מסחר בדולר – יתרונות וחסרונות

ויש אלטרנטיבה נוספת. במקום להשקיע את כל הסכום שרציתם, ניתן להשקיע סכום קטן משמעותית במכשירים על הדולר (חוזה הפרשים על הדולר, אופציות על הדולר). המסחר בשוק הזה, מתרכז בזירות סוחר/ זירות פורקס. מדובר בשוק תנודתי, מסוכן שדורש הבנה (להרחבה:  איך רוכשים מט”ח?).

עם זאת, למרות הסיכון הגדול, מדובר בדרך זולה מאוד לרכוש דולרים – העמלות בזירת סוחר אפסיות, לעומת הבנקים. זאת הסיבה אגב,  שזירות אלו שדרכם ניתן לקנות ולמכור דולרים (חוזים על הדולר) מושכות גם יבואנים ויצואנים שיכולים לגדר ולהגן על החשיפות שלהם למט”ח.

סיכום ב-4 נקודות:

  1. הדולר חזר לעלות, אבל מדובר על מטבע מתעתע.
  2. עדיף לרכוש פיקדונות דולריים על פני דולרים במזומן
  3. השקעה בקרנות נאמנות דולריות נוחה ופשוטה לרוב הציבור
  4. מסחר במט”ח יכול להיות דרך טובה להיחשף לדולר, אבל הוא דורש הבנה

מדריכם בהון:

הדולר – לאן?

ליש”ט – כל מה שצריך לדעת על המטבע

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.